• kulemak

logo

BAŞKAN TÜRKMEN; “EN BÜYÜK ENGEL, ÖNYARGILARIMIZ..”

Türkiye’nin en kapsamlı engelsiz yaşam merkezi, 3 Aralık Dünya Engellire Günü’nde Üsküdar’da hizmete açıldı. İlkleri barındıran merkezde, özellikle yatağa bağımlı engelli çocukların günübirlik konaklayacağı 7 yıldızlı otel konforunda odalar, kız ve erkek çocukları için terapi havuzları, uzay ve duyu bütünleme terapisi ile Alzheimer hastaları ve yakınları için okul bulunuyor.

Üsküdar Belediyesi tarafından engelli vatandaşların rehabilitasyon hizmetinden ücretsiz yararlanabileceği Türkiye’nin en kapsamlı Engelsiz Yaşam Merkezi hizmete açıldı. Açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün engelli bireyler için farkındalık oluşmasını sağlayan önemli bir gün olduğunu söyledi. Engelli kavramının bir eksiklik anlamına gelmediğini ifade eden Başkan Türkmen, en büyük engelin ön yargılardan kaynaklandığını belirtti.

Engellilere yönelik hayata geçirdiği Tebessüm Kahvesi’yle çok sayıda ödül alan Üsküdar Belediyesi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde yine bir ilke imza attı. Türkiye’nin En Kapsamlı Engelsiz Yaşam Merkezi Bulgurlu’da, Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in yanı sıra; Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, AK Parti Milletvekilleri İsmet Uçma, Osman Boyraz ve M. Belma Satır, Ak Parti İlçe Başkanı Adem Kaan Pehlivan ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı törenle hizmete açıldı. Üsküdar Belediyesi olarak engelliler konusunda Türkiye’nin en iyi tesisini hayata geçirdiklerini belirten Belediye Başkanı Hilmi Türkmen; “Engelli kardeşlerimize fırsat verirsek her şeyi başaracaklarına inancımız tamdır. Bugün hayata geçirdiğimiz Engelsiz Yaşam Merkezi tam da bu düşüncenin tezahürüdür’ dedi.

Merkezle ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Hilmi Türkmen: “5 katlı merkezimiz 5 bin metrekare kapalı ve 5 bin metrekare de açık alana sahip. Başka hiçbir kamu alanında olmayan hem kız hem de erkek çocukları için terapi havuzlarımız var. 7 yıldızlı otel konforunda özellikle yatağa bağımlı engelli çocukların günübirlik konaklayacağı odalar bulunuyor. Evde engelli çocuğu olan aileler bize telefon edecek. Onları gidip evlerinden alacağız. Çocukları merkezde uzmanlar gözetiminde istirahat ederken anneler, babalar kendileri için zaman ayırabilecekler. Alışveriş, hasta ziyareti, piknik yapabilecekler ya da bir dost meclisine katılma fırsatı bulabilecekler’’ dedi.

Türkiye’nin En Kapsamlı Engelsiz Yaşam Merkezi’nde başka hiçbir merkezde olmayan Alzheimer Okulu olduğunu da belirten Başkan Türkmen; “Alzheimer günümüzde hızla yayılan bir hastalık. Hem hastalar hem de aileler için zorlu bir süreç. Bu nedenle hem hastalar için hem de yakınlarına yönelik eğitimler düzenlenecek. Sadece Üsküdar değil, İstanbul’un her yerinden gelmek isteyenler için okulumuzun kapısı ardına kadar açık’’ diye konuştu. Türkmen tüm bu hizmetlerden vatandaşların ücretsiz olarak yararlanacağının da altını çizdi.

Engelli bireylerin rehabilitasyonu için tüm ayrıntıların düşünüldüğü merkezde; kız ve erkek çocuklara yönelik 2 ayrı yüzme havuzu, uzay terapisi, duyu bütünleme terapisi, dil ve konuşma terapisi, oyun eğlence odası, çok amaçlı etkinlikler salonu, okuma salonu, kafeterya gibi birçok bölüm bulunuyor.

Açılışta down sendromlu bağlama üstadı Çağatay Aras, notaların otizmli dâhisi Rabia Aytek, görme engelli Emre Kandemir de unutulmaz bir konser verdi. Down sendromlu gençlerin görev aldığı Tebessüm Kahvesi’nin standının da yer aldığı açılışta filografi, kaligrafi, ahşap boyama, mehter, ritim, bağlama ve ses, resim, ebru, nikâh şekeri ve konser çalışmalarını içeren atölyelerin sergileri de gerçekleştirildi.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?
antalya travesti maurers sakarya travesti evlilik teklifi acilis organizasyonu organizasyon dugun organizasyonu