• DOLAR
  8,1705
  %0,47
 • EURO
  9,7357
  %0,20
 • ALTIN
  457,86
  %-0,27
 • BIST
  1.393
  %-1,65
CHP’Lİ BAYRAM: “TBMM İRADESİNİ YOK SAYMAKTIR”, AK PARTİ’Lİ ÇETİN: “FESİH YASAL HAKTIR..”

CHP’Lİ BAYRAM: “TBMM İRADESİNİ YOK SAYMAKTIR”, AK PARTİ’Lİ ÇETİN: “FESİH YASAL HAKTIR..”

Nisan ayı ilk oturumunda gündem dışı söz alan CHP Çekmeköy Belediye meclis Üyesi İlhan Bayram, geçtiğimiz hafta ülke gündemini meşgul eden İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesini sert sözlerle eleştirdi. “Bir gece yarısı operasyonu ile feshedilen İstanbul Sözleşmesi, kadınlar ve çocuklar için hayati olmakla birlikte sözleşmenin feshedilme kararı, kadınların yaşam hakkının tehlikeye atılması demektir” diyen CHP’li Bayram; “Yıllardır verilen kadın mücadelesini yok sayan bu fesih, TBMM’nin iradesini tamamen yok saymaktadır!” şeklinde konuştu.

İlhan Bayram şöyle konuştu: “Tam adı Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev içi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi olan İstanbul Sözleşmesi; kadınlara ve çocuklara yönelik şiddeti önleyen, toplumsal cinsiyet eşitliğini hedefleyen, Avrupa’daki ilk sözleşmedir. Türkiye Cumhuriyeti dahil 20 Avrupa Konseyi ülkesi tarafından İstanbul’da imzalanmıştır. Ayrıca 11 Mayıs 2011 tarihinde imzaya açılan İstanbul Sözleşmesi’ni Türkiye 14 Mart 2014 tarihinde onaylamış ve 1 Ağustos 2014 tarihinde sözleşme yürürlüğe girmiştir.

İstanbul Sözleşmesi; şiddetin her türlüsüyle mücadele etmek ve kadınları her türlü şiddete karşı korumanın yanı sıra hem özel hem de kamusal alandaki toplumsal cinsiyete dayalı tüm şiddeti yasaklamaktadır. Ayrıca sözleşme şiddete karşı uluslararası iş birliğini teşvik etmektedir. İstanbul Sözleşmesi’nin bir diğer korumacı özelliği ise erkeklere ve çocuklara yönelik ev içi şiddetten de söz etmekte, şiddet mağduru kız ve erkek çocuklara ilişkin özel düzenlemelere yer vermektedir.

Sözleşmenin bazı maddelerini örnek verecek olursak;

 1. Kadınları her türlü şiddetten korumak, kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak,
 2. Kadına yönelik her türlü ayrımcılığın kaldırılmasına katkıda bulunmak ve kadınların güçlendirilmesi yolu dahil kadın ile erkek arasındaki temel eşitliği teşvik etmek;
 3. Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddet mağdurlarının korunması ve bu mağdurlara yardım edilmesi için kapsamlı bir çerçeve, politikalar ve tedbirler geliştirmek;
 4. Kadına yönelik şiddeti ve aile içi şiddeti ortadan kaldırmak amacıyla uluslararası işbirliğini teşvik etmek;
 5. Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti ortadan kaldırmak üzere bütüncül bir yaklaşım benimsemek amacıyla etkili işbirliğini sağlamak için kuruluşlara ve kolluk kuvvetlerine destek ve yardım sağlamaktır.”

AK PARTİ’Lİ NAZLI ÇETİN; “SÖZLEŞMEDEN ÇIKIŞ HUKUKA UYGUNDUR”

İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin sözlere yanıt Ak Parti Meclis Üyesi Nazlı Çetin’den geldi. Ak Parti döneminde kadınlara ve kadın haklarına daha fazla sahip çıkıldığını anlatan Nazlı Çetin, “Türk toplumunun hassas değerlerini zedelemeye yönelik bu sözleşmeden çıkmak son derece hukuki ve yasaldır” dedi. Ak Parti iktidarı döneminde kadın haklarının azalmadığını tam tersine daha da çoğaldığını söyleyen Çetin; “Kadınları güvence altına alan KADES uygulaması, konuk evleri projesi, elektronik kelepçe ve daha nice uygulama ile bu dönemde kadınlarımıza daha fazla sahip çıkılmıştır. Bu sözleşmenin amacı gerçekte kadını korumak değil, toplumun hassas olduğu kadına şiddetin arkasına sığınarak hassas değerlerimizi yıpratmaktır. Hukuk çerçevesindeki bu dönüşle kadın hakları azalmamıştır” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM