• DOLAR
  8,5450
  %-0,48
 • EURO
  10,0630
  %-0,76
 • ALTIN
  501,07
  %0,14
 • BIST
  1.352
  %-0,86
EN DÜŞÜK İŞCİ MAAŞININ 5.275 TL OLACAĞI BİLDİRİLDİ..

EN DÜŞÜK İŞCİ MAAŞININ 5.275 TL OLACAĞI BİLDİRİLDİ..

Kadıköy Belediyesi ile DİSK Genel-İş arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonlandı. Kadıköy Belediyesi en düşük işçi maaşının net 5 bin 275 TL olarak belirlendiğini açıklarken, işçiler sendika genel merkezinin kendilerinden habersiz işverenle masaya oturduğunu ve eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

Kadıköy Belediyesi işçileri, belediyede örgütlü olan DİSK Genel İş Sendikası ile birlikte toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde zam ücretinde anlaşılamaması sonucu, üç gün önce grev kararı aldı. Greve 2 bin 300 işçi katıldı. Bugün, Kadıköy Belediye binası önünde eylemlerine devam eden işçiler kendilerinin haberi olmadan sendikanın genel merkezi ile belediyenin masaya oturarak sözleşmeyi imzaladığını duyurdu. Kadıköy Belediyesi işçileri, Genel-İş Genel Merkezi’nin işçilerin iradesi dışında imzalayacağı sözleşmeyi tanımadıklarını belirterek, “Mücadelemiz greve çıkan tüm işçi arkadaşlarımız bitti diyene kadar sürecek” dedi.

Kadıköy Belediyesi de TİS görüşmelerinde anlaşıldığını belirterek bir açıklama yayınladı. Açıklamada şunlar dendi: Kadıköy Belediyesi ve DİSK Genel-İş Sendikası arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, Genel-İş Sendikası Genel Merkezi ile yapılan anlaşma ile sona ermiştir. İmzalanan sözleşmeyle, Kadıköy Belediyesi’nde en düşük işçi maaşı, ikramiyeler ve yıllık ödenen sosyal yardımlar hariç; aylık net 5 bin 275 TL olarak belirlenmiştir.”

Grev bayrağı asıldığı sırada Kadıköy Belediyesi’nin yaptığı açıklama tartışmalara neden olmuştu. Kadıköy Belediye Başkanı, Şerdil Dara Odabaşı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ikramiyeler hariç en düşük 4 bin 972 liralık teklifin (%38 oranında bir zam) sendika temsilcileri tarafından kabul edilmediğini açıklamıştı. Belediye Başkanı Odabaşı’nın açıklamasının ardından 5 bin TL’lik zammı kabul etmediği iddia edilen işçilere ve sendikaya eleştiriler yöneltildi. Bu tepkilerin ardından da DİSK Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube, Odabaşı’nın paylaşımının gerçekleri yansıtmadığını, %38 değil, %7 oranında zam teklif edildiğini savundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Kadıköy Grev

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM