• DOLAR
  8,7729
  %0,41
 • EURO
  10,4368
  %0,67
 • ALTIN
  502,94
  %1,48
 • BIST
  1.384
  %-0,51
MÜSİLAJLA MÜCADELE SEFERBERLİĞİ CADDEBOSTAN SAHİLİNDE BAŞLADI..

MÜSİLAJLA MÜCADELE SEFERBERLİĞİ CADDEBOSTAN SAHİLİNDE BAŞLADI..

Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj faciası için, 2 gün önce Kocaeli’nde bir araya gelen ve 22 maddelik eylem planını imzalayan devletin bütün kurumları, iş birliğini İstanbul’a taşıdı. İstanbul Valiliği ve İBB ev sahipliğinde düzenlenen “Müsilaj Temizliği Seferberliği Programı”na, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da katıldı. Kurum, İmamoğlu ve beraberlerindeki heyet, Caddebostan sahilinden tekneyle Marmara’ya açıldı ve yaşanan müsilaj faciasını yerinde inceledi. Marmara Denizi’nde yaşanan tehdidin yılların birikimi olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Bu sürecin bir başka ruhu da seferberlik ruhudur. Bu işin başında, Bakanlığımız olmak zorunda. Ve bütün Marmara’nın, bütün kurum ve kuruluşlarından sorumlu valiliklerimiz olmak zorunda, belediyelerimiz olmak zorunda. Unutulmasın ki, 30 milyona yakın nüfus bu işte iş birliği yapmaz ise, bunun çözümü mümkün değil. Yani bir işletme, bir sanayi tesisi, bir vatandaşın evindeki sürecinden tutun, bir inşaatı yapan müteahhide varıncaya kadar tüm süreçlerin hassas biçimde yönetilmesi çözümü oluşturur” ifadelerini kullandı.

Marmara Denizi’ne kıyısı olan bütün kentlerde aynı anda 15 noktada başlatılan temizlik çalışmalarının startı, İstanbul Caddebostan Sahili’nde düzenlenen bir törenle verildi. Tören’e Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve ünlü sanatçılar katıldı. Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj (deniz salyası) kabusu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinasyonunda Kocaeli’de düzenlenen toplantıyla masaya yatırılmıştı. Geçtiğimiz 6 Haziran’da, Kocaeli’nde düzenlenen “Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı”nda, 3 ay içinde faaliyete geçirilmesi öngörülen eylem planının 22 maddesi imza altına alınmıştı.

Bakan Kurum ile Marmara Denizi’ne kıyısı olan şehirlerin valileri, büyükşehir belediye başkanları ve belediye başkanları ortak kararla oluşturulan 22 maddelik eylem planını, kamuoyu önünde imzalamıştı. Müsilaja karşı oluşturulan topyekun eylem birliği, İstanbul Caddebostan’da hayata geçti. İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Müsilaj Temizliği Seferberliği Programı”na; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Başkanı Tahir Büyükakın, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ile sahne ve sanat dünyasından ünlü isimler katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Kurum, Vali Yerlikaya ve MBB Başkanı Büyükakın, sorunun, ortak akıl ve bilimle çözüleceğine vurgu yaptı.

Geçtiğimiz 6 Haziran’da Kocaeli’ndeki toplantıda alınan kararla kurulacak Bilim Kurulu’nun süreci tanımlayacağının altını çizen İmamoğlu, “Ardından 3 aylık süreç içerisinde de geniş anlamda bir stratejik bir plan tanımlanacağı kararı alınmıştı. Bu da çok değerli bir karardır. 21 kararın hepsi, değerli karardır bu arada. Emeği geçen bütün herkese yine teşekkür ediyorum. 3 ay sonra ortaya çıkan yol haritası ya da o ortaya konan stratejik plan, başta İstanbul kenti olmak üzere -çünkü en büyük nüfus burada- bütün kurum ve kuruluşların ev ödevi haline gelecektir. Tabiri caizse biz, o ortaya çıkan ödevler üzerinden halkımıza hesap vermek zorundayız. Bu manada ben bu stratejik planı çok önemsiyorum. Çok iyi çalışıldığı, kamuoyu ile paylaşıldığı, her vatandaşın şeffaf bir biçimde -aynen bugüne kadar yürütüldüğü gibi- iyi bir biçimde takip edeceği bu stratejik plan üzerinden ortaya çıkan ödevimizi, en iyi şekilde yapacağımızı buradan hem Sayın Bakan’ımızın hem de burada bulunan bütün konukların huzurunda İstanbul adına taahhüt ediyoruz” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Marmara Denizi’ne kıyısı olan 7 il valiliği, il ve ilçe belediye başkanlıkları ve ilgili bakanlıklar ile sivil toplum kuruluşlarına Marmara Denizi Eylem Planı’nın uygulanmasına ilişkin genelge gönderdi. Genelge kapsamında bugün İstanbul Caddebostan Sahili’nde startı verilen büyük deniz temizliği Bursa, Kocaeli ve İstanbul Pendik’in de içinde bulunduğu 15 noktada eş zamanlı başladı. Daha sonra Bakan Kurum ve beraberindeki heyet Caddebostan sahilinden tekneyle Marmara Denizi’ne açılarak yaşanan müsilaj kirliliğini yerinde inceledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM