• kulemak

logo

19 Ocak 2020

SULTANBEYLİ’DE CEMEVİ SALDIRISINA SERT KINAMA…

Sultanbeyli Yavuz Selim Mahallesi’ndeki Pir Sultan Abdal Cemevi’ne dün gece kimliği belirsiz kişilerce yapılan hain saldırıya tepkiler gün boyu devam etti. Pir Sultan Abdal Cemevi önünde toplanan Alevi vatandaşlar yapılan hain saldırıyı kınarken konu hakkında açıklamalar yapıldı.

Sultanbeyli dün gece tehlikeli bir provakasyon girişimine sahne oldu. Gerçekleşen saldırıda Pir Sultan Abdal Cemevi’nin yönetim ofisinin kapısı kırıldı, binanın içi tahrip edildi. Provokatörler gerçekleştirdikleri çirkin saldırıda binanın kapısına “ÖL” içine de kalemle çarpı işareti atarak, “BİTMEDİ” ifadesi yazdılar. Saldırının yapıldığı Pir Sultan Abdal Cemevi’nde incelemelerde bulunmak için gelen CHP Genel Başkan yardımcısı Erdoğan Toprak saldırının düzenlendiği alanda incelemelerde bulundu.  İnceleme esnasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Toprak, “Bu toplumun arasına ekilen büyük nifak tohumu’’ diyerek İBB’deki cemevi statü oylamasını eleştirdi. Toprak; “Bunu kim yapmıştır bilemem ama bir sapıktır, provokatördür, ülkemizde çatışma ortamı yaratmak isteyen birileridir.  Valimiz, kaymakam ve emniyetimiz gerekli tetkikatı başlattığı bilgisini aldık. Takipçisi olacağız” dedi.

Provokatif saldırıyı kınamak için Pir Sultan Abdal Cemevi’ne destek için Pirsul Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkez Yöneticileri, Maltepe Cemevi, Pendik Cemevi, Kartal Cemevi, Sultanbeyli Kulhimmet Cemevi, Sultanbeyli Cem Vakfı Hubyar Sultan, Sultanbeyli Aziz Baba Cemevi, Samandira Yunus Emre Cemevi, Taşdelen Hacı Bektaşi Veli Cemevi, Sultanbeyli CHP İlçe Başkanı Hayati Bozkaya, Sancaktepe CHP İlçe Başkanı Muharrem Aydın, CHP Ümraniye İlçe Başkan Yardımcısı Veysel Sarar, CHP Sultanbeyli Meclis Üyesi Adem Seyitoğlu, CHP Ümraniye Meclis Üyesi Mehmet Özgür Üreten, CHP Ümraniye Meclis Üyesi Şenol Berk, CHP Beşiktaş Meclis Üyesi İnan Güney’de destek için hazır bulundular.

Yapılan basın açıklamasında şunlar kaydedildi: “Evlerimiz işaretleniyor, ibadethanemiz oylanıyor, Cemevimize saldırılıyor. Bu ülkede Aleviler başta olmak üzere, AKP gibi düşünmeyen, inanmayan, ibadetini onun istediği mekanlarda, zaman ve şekilde yapmayan tüm kesimler hedef gösterilmekte ve tecrit edilmektedir. Bunun son örneğini Sultanbeyli Cemevimize yapılan alçak saldırı ile bir kere daha gördük. Bu saldırı ülkemizde yıllardır sürdürülen ayrıştırıcı siyasetin bir sonucudur. Cemevlerimize ”cümbüşevi” diyen bölücü zihniyetin eseridir. Biz biliyoruz ki ülkemizde ne inançlar ne de halklar arasında bir sorun yada gerginlik yoktur. Bu suni gerginliği yaratan bizzat Diyanet işleri başkanlığı ve mevcut siyasal iktidarın ötekileştirici politikalarıdır.

Diyanet İşleri başkanlığının varlığı tüm inançlara karşı hakarettir. Siyasal İslamcılık bizzat devletin maaşlı ve profesyonel kadroları ile tüm kamusal alanlardan özel hayata kadar yaşamın olduğu her yere dayatılıyor. Bu işgale karşı gelmek bir yana, onu dillendirmek dahi saldırı ,tehdit, tecrit ve ölüm ile sonuçlanıyor. Pir Sultan Abdal örgütlülüğü bu barbarlığa ve karanlığa bugüne kadar asla boyun eğmedi ve bundan sonra da boyun eğmeyecektir.

Sultanbeyli’de inşaatı yeni tamamlanan Cemevimiz,başta gençlerimiz olmak üzere bilimden, aydınlanmadan yana olan herkesin desteğini ve taktirini almıştır. Korkuyorsunuz çünkü orada ders çalışma odaları,yemekhane,kütüphane ve Cemevi var. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği karanlığa ve yobazlığa karşı en güçlü ve örgütlü mevzimizdir. Güçlenerek çoğalmaya devam edeceğiz.

Bu alçak saldırıyı yapanlara bir kere daha sesleniyoruz; İbadethanemize yapılan bu saldırıları unutmayacağız. Sizler de tarihin karanlık sayfalarında yerinizi alacaksınız. Yapılan bu saldırının sorumlularının cezalandırılmaları için sonuna kadar sürecin takipçisi olacağız. Yaşasın Pir Sultan Abdal örgütlülüğümüz…”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?
istanbul travesti ankara travesti antalya travesti sakarya travesti lida market raf sistemleri sekabet porno tmgd