Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

15 TEMMUZ’UN NÖBETÇİSİ, SİLİVRİ’NİN BEKÇİSİ ÜSKÜDAR..

AK Parti Üsküdar İlçe

AK Parti Üsküdar İlçe Başkanlığı, Silivri’de devam eden FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde Acıbadem’deki Türk Telekom binası işgal edilmeye çalışılırken çıkan olaylarda 6 kişinin şehit edilmesine ilişkin tutuklu 41 sanık hakkında açılan davayı yakından takip etti.

AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Halit Hızır başkanlığında hazırlanan 3 ayrı ekip Çarşamba, Perşembe ve Cuma günü gerçekleşen duruşmaları takip edip, şehit yakınlarına ve gazilere destek verdi. İlçe Başkanı Hızır, “15 Temmuz’da 29 gün meydanlarda tuttuğumuz nöbetlerimizin ruhunu bu hafta hain FETÖ üyelerinin yargılandığı Silivri’ye taşıdık. Unutmadık, unutmayacağız. Mazlumun yanında, zalimlerin karşısında olmak için olmak için bundan sonra da Silivri’de olacağız” dedi.

Üç ayrı ekip halinde gerçekleşen ziyaretlere İlçe Başkan Yardımcıları, İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Mahalle Başkanları, Kadın ve Gençlik Kolları ile Üsküdar Belediyesi Meclis Üyeleri katıldı. İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında oluşturulan binada görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar eski teğmen Şerif Özbay, astsubay Serkan Aplak, uzman çavuşlar Ali Karahan, Bayram Aydın, Özgür Kaya, Hasan Övez, Yasin Kayhan ve 34 er ile avukatları katıldı. Darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenlerin aileleri ve avukatları da duruşmada hazır bulundu. Silivri’de görülen davanın 7. duruşmasında, sanıklar ile avukatlarının talepleri alındı.

İDDİANAMEDEN: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcıvekili İsmail Uçar koordinesinde, Cumhuriyet savcıları Hikmet Pak ve Bülent Başar tarafından hazırlanan 319 sayfalık iddianamede, 7’si rütbeli 34’ü er olmak üzere tutuklu 41 kişi yer alıyor. Darbeci askerler tarafından şehit edilen Acıbadem Mahallesi Muhtarı Mete Sertbaş, Muhammet Fazlı Demir, Murat Mertel, Murat Naiboğlu, Orhun Göytan ve Şirin Diril maktul sıfatıyla yer aldığı iddianamede, yine darbeci askerler tarafından yaralandığı tespit edilen 23 kişinin dahil olduğu 44 kişi de müşteki sıfatıyla bulunuyor.

İddianamede, 2. Zırhlı Tugay Komutanlığında darbe girişiminde stratejik noktalardan olan Acıbadem Türk Telekom Bölge Müdürlüğünü kontrol altında tutma görevinin Kurmay Yüzbaşı Mehmet Karabekir’e verildiği, Karabekir’in komutasında 4 zırhlı askeri araç ve bir otomobille birer yüzbaşı, teğmen ve astsubay ile 5 uzman çavuş ve 34 er olmak üzere 41 askerin saat 22.45’te tugaydan çıkış yaptığı belirtildi.

Şüpheli askerlerin, Türk Telekom’u ele geçirdikten sonra trafiği keserek çevrede toplananları uzaklaştırmaya çalıştıkları, bu duruma direnenlere ise hedef gözeterek ateş ettikleri anlatılan iddianamede, açılan ateş sonucu, Acıbadem Mahallesi Muhtarı Mete Sertbaş, Muhammed Fazlı Demir, Murat Mertel, Orhun Göytan, Şirin Diril ve Murat Naiboğlu’nun hayatını kaybettiği, 23 kişinin de yaralandığı vurgulandı.

CEZA TALEPLERİ: Şüpheliler teğmen Şerif Özbay, astsubay Serkan Aplak, uzman çavuşlar Ali Karahan, Bayram Aydın, Özgür Kaya, Hasan Övez ve Yasin Kayhan ile 34 şüpheli erin, ”Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlarından, üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen iddianamede, ”bir suçun işlenmesini kolaylaştırmak için kasten öldürme” suçundan, çıkan olaylarda hayatını kaybeden 6 kişi için altışar kez olmak üzere toplam dokuzar kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

İddianamede, yine tüm şüphelilerin, çıkan olaylarda yaralananlar için 23 kez ”bir suçun işlenmesini kolaylaştırmak için kasten öldürmeye teşebbüs” ile ”kamu malına zarar verme”, ”mala zarar verme”, ”kamu kurumları arasındaki haberleşmeyi hukuka aykırı olarak engellemeye teşebbüs”, ”kişiyi cebir, tehdit kullanarak, silahla, birden fazla kişi ile birlikte, kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle zincirleme olarak özgürlüğünden yoksun kılmak” ve ”silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçlarından, 331 yıldan 559 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Reklamı Geç