Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

62.500 METRE RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ, AÇIKLAMALAR PEŞPEŞE GELDİ..

Bir süredir Ümraniye’nin gündeminde

Bir süredir Ümraniye’nin gündeminde olan ‘riskli alan’ konusu şekillenmeye başladı. Bir kısım bölge halkının, 5.5 mahallede yaklaşık 120 bin vatandaşı ilgilendiren büyük bir bölgenin riskli alan ilan edileceğini öne sürerken, Ümraniye Belediyesi yetkilileri, ısrarla daha dar kapsamlı bir alanın riskli ilan edileceğini söylüyordu. Aylardır süren tartışmalar neticesinde bugün Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Elmalıkent Mahallesi sınırlarındaki 62.503 metrekarelik alan riskli alan ilan edildi. Karar bölgede büyük yankı uyandırırken; 2/B 5 Mahalle Derneği öncülüğünde bu iş için örgütlenen bazı vatandaşlar, belediye önünde yaptıkları basın açıklamasıyla duruma tepki gösterdiler. 31 Mart seçimlerinde CHP’nin Belediye Başkan Adayı Cafer Aktürk de basın açıklamasına katılarak yapılmak istenen uygulamanın yanlış olduğunu kaydetti. Meclis toplantısında da konuşulan konuya bir açıklama da Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’dan geldi. Başkan Yıldırım, alınan riskli alan kararının halkın lehine olacağını ifade ederek, vatandaşlarla el ele vererek bölgede bir kentsel dönüşüm gerçekleştireceklerini söyledi. Ümraniye Belediyesi de konuya ilişkin teknik bir açıklama yayınladı.

Ümraniye’de 2/B alanlarına ilişkin mülkiyet ve imar sorunu, aylardır ‘riskli alan ilanı’ etrafında dönüp dolaşıyor. Ak Parti ve CHP’nin oybirliği ile onaylanan bölge planlarının mahkeme tarafından iptal edilmesinin ardından iyice alevlenen imar sorunlarında riskli alan tartışmaları her iki tarafı da karşı karşıya getirdi. Bir kısım bölge halkı aylardır 5.5 mahallenin riskli alan ilan edileceğini öne sürerken Ümraniye Belediyesi yetkilileri daha dar kapsamlı bir riskli alan ilan edileceğini açıklıyordu. Gelinen süreçte bugün beklenen gelişme oldu ve 3 Kasım tarihli 3164 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Ümraniye Elmalıkent Mahallesi sınırlarındaki 62.503 metrekarelik alan riskli alan ilan edildi. Kararın ardından taraflar peşpeşe açıklamalar yaptı.

GÜLSEREN BEKTAŞ: “BİZİM ADIMIZA KARAR VERİCİ OLAMAZSINIZ”

İlk açıklamayı öğle saatlerinde 2/B 5 Mahalle Derneği öncülüğünde bu iş için örgütlenen bazı vatandaşlar tarafından belediye binası önünde gerçekleştirildi. Başkanlık önündeki açıklamada Dernek Başkanı Gülseren Bektaş, “Aylardır rantçı zihniyete karşı mülkümüzü korumak için mücadele veriyoruz. Onca riskli bina varken neden parkımızı ve 62.500 metrekare boş arazi ve arsaları riskli alan ilan ediyorlar. Halkın yararını koruyan kamu vicdanını hayata geçirin. Çıkarın imar durumunu, bizler kiminle malımızı mülkümüzü değerlendirmek istiyorsak onlarla birlikte yapalım. Bizim adımıza sizler karar verici olamazsınız” şeklinde konuştu.

CAFER AKTÜRK; “17 YILDIR BU BÖLGEYE NE YAPTINIZ?..”

31 Mart seçimlerinde CHP’nin Ümraniye Belediye Başkan Adayı Cafer Aktürk de konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “İzmir’de yaşanan depremin enkazı bile kalkmamışken, kaybettiğimiz 114 insanımızın acısı hala içimizi yakarken ve yaralar hala sarılamamışken, Ak Parti hükümeti yangından mal kaçırır gibi milletin malına göz koyuyor ve rant için herşeyi yapıyor. Ümraniye ilçemiz de bu rant yağmasından bir kez daha nasibini alıyor. İnsanların deprem gerçeğini yeniden hissettiği bugünlerde, akıllarındaki tek soru “acaba evim güvenli mi?” ya da “depremde toplanacak yeşil alan var mı?” iken; ekonomik zorluklar içinde kıvranırken daha güvenli olduğunu düşündükleri evlere geçemeyecekken ve dahası, Ak Parti hükümetinin iktidarda olduğu 17 yıl boyunca tek bir çivi bile çaktırılmayan çokça çürük yapının olduğu 6 mahallenin dönüşümünü sağlamamışken, rantçı iktidarın Ümraniye Belediyesi, gidip yeşil alanı riskli bölge ilan ediyor” dedi.

AKTÜRK; “TESPİTLERİMİZ NE YAZIK Kİ DOĞRU ÇIKTI..”

Aktürk açıklamasının devamında; “Geleceğin Maslak’ı olarak lanse edilen Ümraniye’mizin bu altı mahallesinde yaşayan halkımız, Ak Parti’nin bitmez rant iştahı nedeniyle, ciddi sıkıntılar yaşayacak ve yıllarca eziyet çekerek yaşadıkları evlerinden olacaklar. Buna asla müsaade etmeyeceğiz. 2019 yerel seçim çalışmaları sırasında CHP Ümraniye Belediye başkan adayı olarak konuya dair açıklamalarım olmuştu. Ak Parti iktidarının 6 mahalledeki rantı, burada yaşayan vatandaşların faydası yerine kendisine aktaracağını, yapılan ada bazlı imar ile ve devam eden mahkeme süreçleri nedeniyle sistemi kitleyeceğini, akabinde burayı riskli alan ilan edeceğini belirtmiştim. Bu durumdan kurtulmanın tek yolunun kademeli imar ile olabileceğini özellikle vatandaşlarımıza aktarmıştım. Maalesef tespitlerim doğru çıktı. Bizler bu süreçte de her zaman olduğu gibi halkımızın yanında yer alacağız. Onların barınma hakları ve elde edilmiş olan tüm haklarının  kendilerinde kalması adına mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

BAŞKAN YILDIRIM; “HER ŞEY VATANDAŞIMIZIN LEHİNE OLACAK”

Elmalıkent Mahallesi’nde bulunan bir kısım alanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile riskli alan ilan edilerek Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, o alanla ilgili bir açıklama yaptı. Başkan Yıldırım, alınan riskli alan kararının halkın lehine olacağını ifade ederek, vatandaşlarla el ele vererek bölgede bir kentsel dönüşüm gerçekleştireceklerini söyledi.

Başkan Yıldırım, “Elmalıkent Mahallesi’nin yüzde 5’lik bir kısmı riskli alan ilan edildi. 2B’den gelen mahallelerimiz, 2B’lerin tapuları daha önce halledilmişti, vatandaşlarımız tapularına kavuşmuştu. Sonra da imar planı bundan önceki dönemde arkadaşlar tarafından mecliste, hem de muhalefetin de birlikte hareketi ile hem Ümraniye meclisinde hem de anakent meclisinden çıkmıştı. Fakat bir sebeple 1/1000’likleri iptal olmuştu. Bizde onu şimdi yine bugün arkadaşlar imar planlarını inşallah belediyede yine mecliste tasdikini yapacaklar. Ama o arada da bir uygulama yapalım istedik. Çünkü çok bilgi kirliliği var o tür mahallelerimizde. Bir türlü imar planı çıktığı halde, zamanında iki sene evvel, üç sene evvel, bir türlü inşaatlara maalesef başlanamamıştı. O sebeplerden  bir tanesi de üzerlerinde tedbir vardı. O tedbiri de biz belediye olarak müdahil olduk. Bir yer satın aldık. Çok şükür beş tane mahkeme tedbirini, mahkemelik olmayan 2B arazileri üzerinden de kaldırmış olduk. Şimdi inşaat yapmaya mani bir hal kalmadı. Bir de bir uygulama yapalım istedik. Yani Ümraniye Belediyesi, Şehircilik Bakanlığı ile birlikte ele ele vererek bir uygulama yapalım, sadece riskli alan ilan edilmesinin sebebi, oradaki imar haklarımızı tam koruyarak yapmak ve bir an evvel yapmak. Vatandaşlarımızla birlikte el ele vererek inşallah. Orada da bir  tanıtım ofisi yaptık, bilgilendirme ofisi, hep beraber inşallah orada bir uygulama yapacağız. Çünkü yer çok büyük yer, 8 milyon metrekarelik bir arazi. Binlerce vatandaşımızı ilgilendiren bir yer. Orada bir uygulama yaparsak, böylece vatandaşlarımız ne yapıldığını görecek inşallah. Vatandaşlarımızla bilgi kirliliğini kaldırarak, gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Sadece onunla alakalı 750-1000 konutluk uygulama alanı orası, altı tane adadan oluşan. Onun da 6306 biliyorsunuz dönüşüm yasası, o yasada elde edeceğimiz haklar da vatandaşın lehine olduğu için böyle bir uygulamaya geçtik. Vatandaşlarımız rahat olsunlar. O bölgede yani vatandaşın istemediği arzu etmediği hiçbir şeyi yapmayacağız” dedi.

Başkan İsmet Yıldırım’ın yaptığı açıklamanın yanında Ümraniye Belediyesi’nden de sözkonusu alanla ilgili teknik bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada; “Riskli alan ilan edilen bölgelerde amaç mülk sahiplerinin 6306 sayılı kanun kapsamındaki desteklerden faydalanması ve çoğunluk mülk sahiplerinin alacağı kararların daha hızlı hayata geçirerek halkın en kısa sürede güvenli, değerli ve mühendislik çalışmaları eksiksiz binalara kavuşmasını sağlamaktır. Bu riskli alan ilanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ümraniye Belediyesi’nin tüm plan alanına örnek olacak bir proje geliştirerek alanın tamamındaki mülk sahiplerinin yapacağı kentsel dönüşüm projeleri için destek ve öncü olmayı hedeflemektedir. Bu riskli alan ilanı haricinde bölgede planlanan başka bir riskli yâda rezerv alanı çalışması bulunmamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ümraniye Belediyesi yine Elmalıkent Mahallesi sınırları içerinde bir Kentsel Dönüşüm Ofisi’ni faaliyete geçirecektir. Bu ofis tüm Ümraniye halkının kentsel dönüşüm ile ilgili sorularına cevap vermek, kentsel dönüşüm ile ilgili doğru bilgiye en kısa sürede ulaşmalarını temin etmek amacıyla yapılmıştır” dendi.

Reklamı Geç