Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

‘ANALAR PLATFORMU’ ANAYASA REFERANDUMU İÇİN SAHADA..

İstanbul’un 1. seçim bölgesinde

İstanbul’un 1. seçim bölgesinde 200’den fazla anneyle harekete geçen platform, kapı kapı dolaşıp, “Hayır dile komşuna, hayır gele başına” diyor. Anneler Platformu, tüm annelere “Anne” başlıklı birer mektup da dağıtıyor.

anayasa kadın platformu 4İstanbul’un 1. Seçim Bölgesi Anadolu Yakası’nda çocuklarının geleceklerine sahip çıkmak için Anneler Platformu kuruldu. 16 Nisan’da Anayasa Değişikliği Referandumu’nda “hayır” için yola çıkan anneler, partiler üstü bir yapı kurdu. Kadıköy’den Gebze’ye kadar uzanan 1. Seçim Bölgesi’nde örgütlenen Anneler Platformu, kapı kapı dolaşıp, ev toplantılarında bir araya gelerek, yeni Anayasa’nın neler getirdiğini anlatıyor. Aralarında CHP, MHP ve AK Partili kadınların da yer aldığı Anneler Platformu, “Hayır dile komşuna, hayır gele başına” diyor.

anayasa kadın platformu 5Oluşumun hayata geçmesinde ilk adımları atan CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, platformla ilgili 16 Nisan 2017’de yapılacak Anayasa Değişikliği Referandumu için evlere en kolay girebilecek kişilerin kadınlar olduğu gerçeğinden hareketle küçük bir komiteyle başlanan referandumda çalışacak olan bir kadın hareketi oluşturmak için toplantılar düzenlediklerini ve bunun sonunda Anneler Platformu kurulmasına karar verdiklerini belirterek şu açıklamayı yaptı:

anayasa kadın platformu 7“Önce bu referandumun partiler üstü bir olay olduğunu herkese anlatmamız lazım. Çıkışımızın temelini de bu oluşturuyor.  Anneler Platformu siyasi partilerin üstünde bir oluşum, çünkü bu halkoylaması siyasi bir olayın çok üstünde, ötesinde bir olay. Burada biz geleceğimizle ilgili bir karar veriyoruz, bu gelecek öncelikle çocuklarımızın geleceğini etkileyecek. Ben ve diğer anneler çocuklarımızın geleceği için yola çıktık.”

anayasa kadın platformu 6Anneler Platformu üyeleri, “Evlerde, site toplantılarında, derneklerde toplantılar yapıyoruz ve neden hayır dediğimizi anlatıyoruz. Ama bunu hayırcılara anlatmıyoruz, bizim işimiz evetçilerle “ dediler. Anneler Platformu, 200’den fazla anneyle yola çıktı. Sayıları her geçen saat artan Anneler Platformu üyeleri, Anadolu yakasındaki 14 ilçede örgütleniyor ve “Hayır” kampanyası yürütüyor.

anayasa kadın platformu 3Anneler Platformu, “Anne” başlıklı bir mektup kaleme alarak tüm annelere dağıtmaya başladı. Mektupta, “Hatırla anne!  Yüzyıl önce, yedi düvel yurdunu işgal ettiğinde hayır demiştin. Padişah ve çevresinin evet demesine rağmen, bin kere, milyonlarca kere hayır diye haykırmıştın” diye başlayıp devem ediyor. Anneler Platformu içinde,  kadın dernekleriyle, yardım dernekleri de bulunuyor.

anayasa kadın platformu 2

anayasa kadın platformu 1

Reklamı Geç