Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ATAŞEHİR’DE EĞİTİMLE ENGELLER AZALIYOR..

Ataşehir’de çoklu engelli çocukların

Ataşehir’de çoklu engelli çocukların eğitim göreceği Yunus Emre Özel Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Okulu eğitim, spor ve sanat camiasının yoğun ilgisiyle resmi törenle açıldı.

Ataşehir Yunus Emre Özel Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Merkezi Okulu’nun açılış törenine; İlçe Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ve İl Müdür Yardımcıları Serkan Gür ve Ebubekir Sıddık Savaşçı,  Şube Müdürü Fatih Çepni,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican ve Şube Müdürleri, Eğitim-Bir-Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Erol Ermiş, Ataşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Sadi Özata,  Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez, Belediye Çevre ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Şehnaz Yabar, Muhtarlıklar İşleri Müdürü Burcu Der Hasanoğlu,  Ak Parti İlçe Başkanı Av. Mustafa Naim Yağcı ve İlçe Başkan Yardımcıları, Ataşehir Eğitim Hizmetlerini Geliştirme, Güçlendirme ve Koruma Derneği Başkanı İsmail Dağ, İstanbul Down Sendromu Derneği Başkanı Muhammed Abdullah Tuncay, Ensar Vakfı Ataşehir Şube Başkanı Mükayil Bektaş, Yenişehir Mahallesi Muhtarı Mustafa Arı, Spor camiasından ünlü spor hocası  Yılmaz Vural, eski Milli sporcular Levent Kartop, Mustafa Kocabey, Milli Voleybolcu Bahar Mert, ünlü komedyen Yavuz Seçkin, mahalle muhtarları, stk temsilcileri, okul müdürleri ve davetliler katıldı. Sunuculuğunu Şenol İpek’in yaptığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Açılış konuşmasını yapan Yunus Emre Özel Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Merkezi Okul Müdürü Ahmet Özgül; “Okulumuz sayılı okullar arasındadır. Öğrencilerimiz, çoklu engelli ama orta ve ağır düzeyde öğrencilerimiz var. Okulumuzda, otist, down sendromlu, zihinsel engelli, fiziksel engelli ve çoklu engelli çocuklarımız eğitim görüyor. Okulumuzda 36 derslik, 5 atölye, spor salonu, konferans salonu, yemekhane, rehberlik odası, bireysel odaların olduğu büyük bir okuldur. Biz genelde Özel Eğitim adı altında kadrolu ve ücretli öğretmenlerimiz, stajyerlerimiz, üniversitelerden gelen öğretmen ve öğrencilerle derslere giriyoruz. Bir sınıfta 4 kişi, özellikle otizmli öğrenciler için, orta ve ağır düzeyde de 4 kişilik sınıflarla eğitim veriyoruz. Bir sınıfta; iki tane özel eğitim öğretmeni, bir tane branş öğretmeni ve bir tanede stajyer öğretmenle her sınıfta 4 tane öğretmen olacak şekilde bire bir eğitim veren bir okuluz. Her öğrencimize özel programlar hazırlanarak uygulamalar yapılmaktadır. Bunların yanı sıra  sosyal donatı alanları, açık spor ve oyun alanlarının bulunduğunu okulumuzda 76 öğrenciyle bu yıl eğitim-öğretime başladık. Temel amacımız tüm birimlerimiz ve çalışanlarımızla insancıl, bilimsel program ve uygulamalarla, değerli ailelerimizi de sürecin içine katarak özel gereksinimli öğrencilerimize öncelikle mutlu oldukları ortamlar oluşturmak, ailelerine en az bağımlı hale getirmek, onların toplum ile bütünleşmesini sağlamak ve yaptığımız uygulamalarla öğrencilerimizi üreten bireyler yapmaktır. Bu okulumuzun yapımında, eğitim-öğretiminde ve açılışında katkı sunan emeği olan herkese çok teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Törende kısa bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Bilican; “Ataşehir’de 2 bin 600 öğrenciye özel eğitim veriyoruz. Yapımı süren okullarımız var. Bu okullarımız hizmete girdiğinde daha etkin eğitim vereceğiz. Bu okulumuzla birlikte yapımı devam etmekte olan 10 tane okulumuz var. Fiziki çalışmaların yanı sıra eğitime kalitenin artırılması konusunda da gerekli çalışmaları yapmaktayız. Okulumuzun inşaatından eğitimine her aşamada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor saygı ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşma yapmak üzere kürsüye davet edilen İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci,  “Böyle anlamlı ve güzel bir işin başarılması ve okulumuzun açılıyor olmasından dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum. Biz öğrencilerimiz hayatını güzelleştirmek, kolaylaştırmak için varız. Bu okulumuzda olduğu gibi, kültür sanat camiası, spor camiamız,  STK temsilcileri, hayırsever iş adamlarımız bu tür faaliyetleri desteklerlerse daha güzel yol alabilir daha anlamlı hizmetlere imza atabiliriz. İstanbul valiliği ve bakanlığımızın özellikle üzerinde durduğu bizimde hassasiyetle yaklaştığımız özel eğitim alanında elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bu gün itibarı ile  İstanbul’da 65 bin örgencinin 55 bini kaynaştırma sınıflarında, yaklaşık 10 binide  özel eğitim okullarında eğitim görmekte. Bunun yanı sıra Bilim Sanat Okullarında 5 bin 6 yüz civarında öğrencilerimiz var. İhtiyaç duyan öğrenciye hizmet vermekteyiz. Bu alanda bağışçılarımızın da destekleriyle daha hızlı yol kat ediyoruz. 7 okulumuzu bitirdik, yapımı devam eden 7 okulumuz daha var.  Engelli çocuklarımızın bize ihtiyacı olduğu kadar bizimde en az o kadar onlara ihtiyacımız var. Bu noktada emeği geçen bütün mesai arkadaşlarıma, değerli bağışçılarımıza, sanat ve spor camiasından aramızda olan değerli katılımcılarımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu; bu güzel okulun açılışında sizleri aramızda görmekten son derece mutlu olduğumuzu ifade ediyor hepiniz hoş geldiniz diyerek; “Burada eğitim gören kardeşlerimizin eğitimine odaklanacağız. Hep birlikte bu kardeşlerimizin yüzlerini güldüreceğiz. Onların yüzleri gülerse biz mutlu olacağız. Bu tesisi ilçemize kazandıran ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. İnşallah okulun içini dolduracağız. Asıl alkışlanması gereken onların anneleri ve aileleridir. Onlara da çok teşekkür ediyorum, yüreklerine sağlık. Hepimizin bu engellerle karşılaşma ihtimalimiz olduğundan yaşamdaki engelleri bir an evvel kaldırmak için çalışmamız lazım. Yüreklerimizden engelleri kaldırırsak hayatımızda da engeller kalmaz diye düşünüyorum” dedi.

Konuşmaların ardından öğrencilerin halkoyunları ve müzik gösterileri yapıldı. Katkılarından dolayı Yılmaz Vural, Yavuz Seçkin, Bahar Mert, Levent Kartop, Mustafa Kocabey ve sunucu Şenol İpek’e  plaket takdim edildi. Okulun açılış kurdelesi kesildikten sonra sınıflar gezildi ve konuklara ikramlarda bulunuldu. Açılış töreni Zumba konseri ile son buldu.

Reklamı Geç