Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AYİDER’DEN MART AYI KONUT RAKAMLARI DEĞERLENDİRMESİ..

“Konut satışlarında şu anda

“Konut satışlarında şu anda son dönemeçteyiz” diyen Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, gazetemize yaptığı yazılı açıklamada; “Türkiye’de ilk vakanın görülmesinden sonra şantiyeler yavaşlama sürecine girdi. Zaten 2020 yılı için ruhsat sayılarında bir azalma söz konusuydu. Kısacası daha az konut üretilecekti. Bu anlamda 2020 konut üretimi açısından beklentilerin daha da azalacağı bir yıl olacak” dedi.

Kısa adı AYİDER olan Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, yaptığı açıklamada: “Konut satış rakamları açısından da bildiğiniz üzere ilk 2 ayda geçtiğimiz yılın rakamlarını geçmiştik. Mart ayında da az miktarda olan artış satışların canlı olduğunu gösterdi. Tabii nisan ayı için aynı rakamları söylemek çok doğru olmayacak. Şu anda sağlık herkes için çok önemli. Yatırımlar konusunda temkinli yaklaşım var. Oysa fiyatlar açısından da en uygun zaman dilimi içerindeyiz” dedi.

Mimar Ahmet Erkurtoğlu: “Satışlara baktığımız zaman banka kredilerinin düşük faiz uygulamasının kredili satışa olan ilgiyi de gösteriyor. Yalnız burada en dikkat çekici detay ise konut alıcısının birinci elden ikinci ele kayması. Bu da ikinci el konutlardaki fiyat uygunluğundan dolayı. Sektör 2018 yılında da zorlu bir dönemeçten geçmişti. İnanıyoruz ki uygun faizlerle konut satışları devam edecektir ve biz yine 1 milyonluk konut satış rakamını yakalamaya çalışacağız.

Yabancıya konut satış rakamları da koronavirüsün şu an dünyanın hemen hemen her yerinde etkili olması nedeniyle önümüzdeki dönemde azalacaktır. Fakat bu durumun da yaz itibariyle tersine döneceğine turizmin canlanmasıyla birlikte satışların da hız kazanacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda inşaat firmalarının birçoğu sanal turlar ve uzaktan satış programları üzerinde çalışıyorlar. Şu anda da bu satışların denemeleri yapılıyor. Yani yabancılar buraya gelmeden uzaktan da evleri 360 derece gezip alım yapabilecekler. Bu konuda sektörün başarılı olacağını düşünüyoruz.”

Reklamı Geç