Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BAKAN YILDIRIM BANLİYO TRENİ İÇİN TARİH VERDİ..

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Pendik-Ayrılıkçeşme ve Kazlıçeşme-Halkalı Banliyö hatlarının kısa sürede vatandaşın hizmetine sunulacağını söyledi.

ulastırma bakanı yildirim 11Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Pendik-Ayrılıkçeşme ve Kazlıçeşme-Halkalı Banliyö hatlarının süratle İstanbullu vatandaşın hizmetine sunulacağını söyledi. Marmaray’ın devamı olan Pendik-Ayrılıkçeşme banliyö hattında incelemeler yapan Bakan Yıldırım, gezisinin ardından Yenikapı Aktarma Merkezi’nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Pendik-Ayrılıkçeşme ve Kazlıçeşme-Halkalı Banliyö hatlarının süratle hizmete alınacağını söyleyen Yıldırım, şunları kaydetti:

ulastırma bakanı yildirim 15“Hatlar çok önemli. Çünkü Marmaray’dan veya Kadıköy-Kartal hattından yararlanacak olan İstanbullular veya havaalanına gidecek olanlar, Anadolu ve Avrupa yakasındaki nüfusun yoğun olduğu bölgelerdeki İstanbullu hemşehrilerimiz her gün Marmaray’a erişmek için çeşitli yollarla, otobüslerle, özel araçlarla, minibüslerle ağır trafik altında gelmek mecburiyetinde kalıyorlar. Dolayısıyla burada büyük bir sıkıntı yaşıyorlar. Banliyö hattı ve hızlı tren hattının bir an önce tamamlanması gerekiyor. Bugün şantiyede hat boyunca arkadaşlarımızla incelemelerde bulunduk. Nihayet burada bilgilendirme yaptıktan sonra Avrupa yakasında Halkalı’ya kadar da incelememizi devam ettireceğiz.”

ulastırma bakanı yildirim 14Hattın tamamlanabilmesi için çok ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini ifade eden Yıldırım, alt yapı, üst yapı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon işlerinin saptandığını anlattı. Yıldırım şu bilgileri verdi: “Projenin tamamlanması için ciddi çalışmalara ihtiyaç var. Onlarca karayolu alt-üst geçidi, menfezler, viyadükler, tüneller ve istasyonlar, istasyon sayısı 38, her iki yakada. Bu istasyonların yapımı, istinad duvarları yapımı, menfez yapımı, karayolunun alt-üste alınma konusu, yayalar için alt-üst geçitler, bütün bunları topladığımızda önemli sayılabilecek miktarda sanat yapısı, özellikli sanat yapısı var. Bu işleri 3 vardiya, gece gündüz çalışarak, bir an önce tamamlayıp İstanbulluların hizmetine sunmak istiyoruz.”

ulastırma bakanı yildirim 12Marmaray’ın devamı niteliğindeki banliyo Pendik-Ayrılıkçeşme ve Kazlıçeşme-halkalı hattının yapımının sürdüğünü belirten Yıldırım, “Ankara’dan gelen hızlı tren bilindiği gibi Pendik’e kadar geliyor, burası 25 kilometre. Avrupa yakasında ise Kazlıçeşme’den başlayıp Halkalı’ya kadar devam edecek banliyö hattı var, burası 20 kilometre. Gebze-Pendik hattı daha önce bitmişti. Onu da ilave ettiğimizi zaman 63 kilometre oluyor” bilgilerini verdi.

ulastırma bakanı yildirim 13Proje tamamlandığında Gebze’den Halkalı’ya ulaşımın 105 dakikada sağlanacağını aktaran Yıldırım, projenin bitiş tarihine ilişkin şunları söyledi: “Bu projeyi herhangi bir duraksama olmadan doğu-batı aksında çok önemli bir proje olarak görüyoruz. Bitiş tarihi normal şartlarda 4,5 yıldır, normal sözleşme şartlarına göre. Ancak arkeolojik kazılar ve kamulaştırma gibi nedenlerden dolayı zaten ciddi bir süre kaybı vardır, şu anda projenin daha yarısına gelmiş durumda değiliz.  Bundan sonra geçecek süreyi geçmişte yaptığımız işin en az iki katını yapmak suretiyle projeyi tamamlayacağız. Ne demektir? 4,5 seneyi 2’ye böleceksiniz, yaklaşık tarihi bulacaksınız ama bu tarih bizim için hedef olmakla beraber asıl başaracağımız bu tarihin önünde bir tarihtir. Her şey yolunda giderse daha önce bir tarihte, 2017 bitmeden tamamlamayı hedefliyoruz, inşallah bunun için her şey hazır. Biz bakanlık olarak hazırız, durmak yok, yola devam…”

Reklamı Geç