Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BALIKÇILARIN BAYRAMI BU YIL GECİKMELİ BAŞLIYOR..

İstanbullu balıkçılar, bu yıl

İstanbullu balıkçılar, bu yıl Kurban Bayramı tatiline denk gelen balık avı mevsiminin başlamasıyla “vira bismillah” diyerek Karadeniz’e açıldı. Havaların sıcak olması balık bolluğu hakkında olumlu sinyaller vermiyor..

İstanbul’da balıkçılar, balık avı yasağının sona erdiği 1 Eylül’ün Kurban Bayramı’na denk gelmesi ve sert lodos olması dolayısıyla av mevsimine gecikmeli başladı. Balıkçılar, Beykoz’da bulunan Poyrazköy Su Ürünleri Kooperatifi’nde son hazırlıklarını yaptıktan sonra, “vira bismillah” diyerek Karadeniz’e açıldı. Poyrazköy Su ürünleri Kooperatifi Başkanı Burhan Toker, “Şu anda havaların sıcak gitmesinden dolayı, avcılığın ne derece olacağıyla ilgili yorum yapamıyoruz” dedi. Balıkçıların bir kısmının denize açıldığını fakat palamutta istenilen verimin alınamadığını belirten Toker, “Diğer balıklarda oluyor, piyasalar düşük. Kurban Bayramı’nda et bol ve 4 gün bütün balıkhaneler de kapalı olduğu için tutulan balıklar çok düşük fiyatla satılıyor. Bu masrafın altından bu fiyatlarla kalkamıyoruz” diye konuştu.

Eylül ayının 15’inden sonra istavrit ve hamsi, ekim ayında da çinekop ve lüfer bereketi beklediklerine işaret eden Toker,  “Palamut beklendiği gibi olmayabilir. O da bir hafta sonra netlik kazanacaktır. Sektörümüzün sıkıntılar çok üstelik bizi sahiplenen de yok. Ne kadar kültür balıkçılığı varsa onlara teşvik var ama gırgır balıkçılığına böyle bir teşvik yok. Biz kendi gayretlerimizle, Türkiye’de insanlara balık tutmaya gayret ediyoruz. Gerekli olduklarında da ihraç edebiliyoruz” dedi.

Reklamı Geç