Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BAŞARISIZ SONUÇLAR ÖRGÜTTE DEĞİŞİM BEKLENTİSİ OLUŞTURDU..

İstanbul’un neredeyse tüm ilçelerinde

İstanbul’un neredeyse tüm ilçelerinde 2011’e göre 7 Haziran’da kan kaybı yaşayan CHP’nin ilçe örgütlerinde değişim çanları çalıyor. Üsküdar’dan Çekmeköy’e, Ümraniye’den Ataşehir ve Sancaktepe’ye kadar tüm ilçelere örgüt tabanı, “7 Haziran’ın faturasını ödeyim bakalım” diyor.

chpkongre2YEREL GAZETE ÖZEL HABER / Seçim dolayısı ile ertelediği kongre sürecini yeniden başlatan CHP örgütlerini sıcak bir yaz bekliyor. Sürdürülen başarılı ve etkili propagandaya rağmen alınan başarısız sonuçlar ve 2011 seçimlerine göre yaşanan oy düşüşü gözleri ilçe kongrelerine çevirdi. 1. seçim bölgesi Anadolu yakasında Üsküdar’dan Ümraniye’ye, Çekmeköy’den Sancaktepe, Ataşehir, Kartal, Beykoz, Sultanbeyli ve Şile’ye kadar hemen hemen tüm ilçelerde büyük değişim bekleniyor.

ATAŞEHİR VE KARTAL’DA ÜSTÜNLÜK AK PARTİ’YE KAPTIRILDI..

7 Haziran sonuçları 2011 seçimlerine kıyaslandığında; CHP, İstanbul’un neredeyse tüm ilçelerinde kan kaybı yaşadı. İl bazında geçen 2011 seçim alınan % 31.2 oy dilimi, 7 Haziran’da 29.4’e geriledi. O kaybı yaşanan ilçelerin başında CHP’nin belediyede olduğu Kartal ve Ataşehir gibi ilçelerin gelmesi ise vahametin bir diğer boyutu. CHP’nin işbaşında olduğu Ataşehir’de geçen seçim % 37.5 oy alan CHP, bu kez % 36.7’ye gerileyerek, % 37.45 alan Ak Parti’nin gerisine düştü.

BAŞARISIZ SONUÇLAR ÖRGÜTTE DEĞİŞİM BEKLENTİSİ OLUŞTURDU

Yine CHP’nin işbaşında olduğu Kartal’da da durum benzer bir tablodan ibaret. Geçen genel seçimde Kartal’da % 36.1 oy alan CHP, bu seçim % 34.9’a düşerek % 37.7 alan Ak Parti’ye üstünlüğünü kaybetti. Belediyelik olduğu Kadıköy ve Maltepe’de durumunu koruyan CHP’deki bu başarısız tablo gözleri kongrelerin yapılacağı ilçe başkanlıklarına çevirdi. Örgüt tabanında yeni ilçe yönetimleri ve tazelenme beklentileri bu başarısız sonuçlarla iyice alevlenmiş durumda.

ÜSKÜDAR, ÜMRANİYE, ÇEKMEKÖY VE SANCAKTEPE GİDİCİ GİBİ..

CHP’nin genelde başarılı sonuçlar aldığı Erdoğan Altan başkanlığındaki Üsküdar’da da bu kez durum iç açıcı değil. 2011 genel seçimlerinde Üsküdar’da % 32.7 oy alan CHP bu sefer % 31.9’a geriledi. Zeynel Kızılkaya yönetimindeki Ümraniye’de de yerinde sayma denilebilecek, ufak bir düşüş var. Geçen seçim % 24.8 oy alınan Ümraniye’de bu seçim % 24.5’e gerileme yaşandı. Geçen seçim % 28.2 oy alınan Erdoğan Bozkurt yönetimindeki Çekmeköy’de ise bu seçim % 27.5’e gerilenmiş durumda. Yaklaşan kongre öncesi görevi kendiliğinden bırakacağı yönünde parti içinde görüş hakim olan Gamze Öztürk başkanlığındaki Sancaktepe’de de gerileme var. % 28.7 olan CHP’nin Sancaktep’deki oyları bu seçim % 25’e düşmüş durumda.

CHP İSTANBUL İL ÖRGÜTÜ BÜYÜK DEĞİŞİMDEN YANA..

CHP İstanbul il kaynaklarından edindiğimiz bazı bilgilere göre; CHP bu kongrelerde Üsküdar, Ümraniye, Kartal, Beykoz, Sancaktepe, Çekmeköy ve Ataşehir’de ilçe başkanlığı noktasında değişim kaçınılmaz gözüküyor. Maltepe, Adalar, Tuzla ve Kadıköy’de ise mevcut başkanların örgüt tarafından yeniden işbaşına getirilebileceği yönünde görüş hakim. Geçen seçime göre oyunu bu seçim artıran Sultanbeyli’de ise mevcut başkanın delegesinin olmadığı ve bu yüzden işinin zor olduğu konuşuluyor.

EKONOMİ VAATLERİ İLE SEÇMEN KARŞISINA ÇIKAN CHP İSTANBUL’DA KENDİ SEÇİM BÜTÇESİNİ YAPAMADI..

CHP’nin ilçe bazında yaşanan başarısızlıklarına bakıldığında ise işin ucu genelde bütçe sorunları ve maddiyata dayanıyor. Parasızlık yüzünden doğru dürüst seçim çalışması yapamadığını açık açık dile getiren bir çok ilçe başkanı, 7 Haziran’da seçmenin karşısına ekonomi ağırlıklı vaatlerle çıkan CHP’nin ilçe örgütlerine tek kuruş kaynak aktarmadığını, İstanbul il örgütünün planlı bir seçim bütçesi dahi oluşturmadığını söylüyor. Bir çok ilçe başkanı, aday adaylarından toplanan milyonlarca liranın genel merkeze aktığını ve burada adeta iç edildiğini, seçim propagandasında kullanılmak üzere ilçe örgütlerine geri dönüşüm sağlanmadığını dile getirerek adeta isyan ediyor.

KONGRE SÜRECİ AĞUSTOS’TA BAŞLAYIP ARALIK’TA BİTECEK..

Geçtiğimiz hafta CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç tarafından Haziran ayı içerisinde başlatılacağı duyurulan kongre sürecinin nasıl işleyeceğine ilişkin takvim de açıklandı. Genel merkez tarafından il ve ilçe örgütlerine gönderilen takvime göre süreç; 20 Temmuz’da üye listelerinin hazırlanmasıyla başlayacak ve 15 Ağustos’ta mahalle delegasyon seçimleri, 28 Eylül’de ilçe kongreleri ve 11 Kasım’da ise il kongreleri yapılacak. Kasım ayı sonuna kadar tamamlanacak il kongreleri ardından, CHP büyük kurultayı Aralık ayı sonlarına doğru yapılacak.

 

Reklamı Geç