Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BİR BUÇUK ASIR İSTANBULLU’YU TAŞIYOR..

İstanbul’da 149 yıldır yolcu

İstanbul’da 149 yıldır yolcu taşıyan, ülkemizde birçok ilklerin mimarı olan İETT’nin 149. yılı coşkuyla kutlandı. İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, “İETT 1 buçuk asra giriş yaptı” dedi.

Türkiye’nin ilk, dünyanın ikinci metrosu olan tarihi Tünel’in önünde gerçekleşen etkinliğe İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, İETT Genel Müdür Yardımcıları Dr. Hasan Özçelik ve Hamdi Alper Kolukısa, CHP İBB Meclis Üyelerinden Doğan Subaşı, Tarık Balyalı ve Mesut Kösedağ ile İETT Daire Başkanları, birim müdürleri ve çalışanlar katıldı.

Beyoğlu tünel girişlerinde ve Nostaljik Tramvay’daki etkinliklerle küçük bir yaş günü kutlaması ile gerçekleştirilen tören, İETT Genel Müdürü Alper Bilgili’nin konuşması ile başladı. Ardından sergi gezildikten sonra “İETT ile Her Şey Çok Güzel” filmi gösterimi izlendi. Daha sonra etkinlik vagonu Tünel Meydanı’nda ilk şarkının çalınması ile müziklerle İstiklal Caddesi’ne uğurlandı ve etkinlik Taksim Meydan’da son buldu.

Türkiye’nin önder kuruluşu

İETT Genel Müdürü Alper Bilgili burada yaptığı konuşmada “Çok mutlu bir günümüz, İETT 1 buçuk asra giriş yaptı. 149 yıl önce bugün İstanbul’da ilk atlı tramvay seferinin başlamasıyla birlikte İETT’nin toplu ulaşım yolculuğu başlamış oluyor. Toplu ulaşım konusunda Türkiye’nin önder kuruluşu diyebiliriz. 6 binden fazla otobüs, 10 bine yakın çalışan, 14 bin durak, 800 hatla yıllık 1 buçuk milyar yolculuk gerçekleştiriyoruz. İETT bugün Londra’dan sonra en büyük lastik tekerlekli ulaşım kurumudur” dedi.

İETT’nin tarihinde birçok ünlü görev almıştır

İETT’nin tarihinde birçok ünlünün hatırlarının bulunduğunu anımsatan Bilgili, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM eski meclis başkanlarıımızdan Ferruh Bozbeyli de İETT’de uzunca yıllar çalışmıştır. Sinema ve tiyatro oyuncusu Tuncel Kurtiz, yazar Yaşar Kemal, Milli Atlet Cezmi Or, yönetmen Memduh Ün gibi İETT’nin köklü tarihinde görev alan bütün yöneticilerine, çalışanlarına, vatmanlarına,  şoförlerine duyduğumuz şükran duygusu tarif edilemez.” diye konuştu.

Bu salgını hep birlikte atlatacağız

Konuşmasının son bölümünde tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD 19 salgınına da değinen Genel Müdür Bilgili, “Bu salgından korunmak için hepimize çok önemli görevler düşmektedir. Her birimizin aldığı önlemler hem kendimizin hem de karşımızdakinin sağlığını korumaktadır. Bizler İETT Genel Müdürlüğü olarak tüm araçlarımızı her gün dezenfekte etmekteyiz. Metrobüs duraklarımıza dezenfektan cihazları yerleştirdik. Bu noktada yolcularımıza da önemli görevler düşmektedir. Toplu taşıma araçlarını kullanırken de eski alışkanlıklarımızı geride bırakmalıyız. Araçlara kesinlikle maskesiz binmeye çalışmamalıyız. Pik saatlerde, işimiz yoksa toplu taşıma araçlarını kullanmamaya özen göstermeliyiz. Bu salgını hep birlikte atlatacağımıza inancım tamdır” dedi

İETT ülkemizin en köklü kuruluşlarından birisi

İBB CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı da yaptığı konuşmada İETT’nin 150 yıllık tarihi geçmişine vurgu yaptı. Türkiye’de 150 yıllık kurumların sayısının çok az olduğunu ifade eden Subaşı, “İETT ülkemizin en köklü kuruluşlarından birisi. Burası sadece ülkemizin değil aynı zamanda dünyanın da en eski kurumlarından birisi. Bizler gelip geçiciyiz ancak bu kurumlar kalıcı. Hepimiz İETT’nin marka değerine katkı sunmak adına var gücümüzle çalışmalıyız. Bu vesileyle İETT’nin 149. yılı ülkemize ve milletimize hayırlı olsun” dedi.

Reklamı Geç