Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BİRLİK, BERABERLİK VE HUZUR İÇİNDE BİR BAYRAM DİLEĞİYLE..

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dini bir terim olarak, ibadet amacıyla belirli şartları taşıyan hayvanı, Kurban Bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ifade eder.

mutlu bayram 1Neden kurban kesildiğine gelince, efsaneye göre Hz. İbrahim ve eşi Sare’nin çocukları olmuyormuş… Sare bu işe çok üzülüyormuş. O günün şartlarına göre eşinin çocuk sahibi olabilmesi için kocasının başka bir kadınla evlenmesini uygun görmüş… Hacer isimli bir hanımla Hz. İbrahim’in ikinci evliliğini yapmasına razı olmuş… Hz. İbrahim’in Hacer’den İsmail adında bir oğlu olmuş… Çok sevinmişler ama elbette Sare çok kıskanmış ve her fırsatta huysuzluk çıkarmış. İbrahim sürekli Sare’den de bir oğlu olması için Allah’a yalvarırmış ve bu duası kabul olduğunda oğlu İsmail’i kurban edeceğini söylermiş…

mutlu bayram 2Aylar yıllar geçmiş, Hz. İbrahim’in 100 yaşından sonra ilk eşi Sare’den İshakadını verdikleri bir oğlu olmuş… Allah, bir gece rüyasında İbrahim’e adağını hatırlatmış… İbrahim Peygamber tam çocuğunu kurban edeceği sırada, Allah Hz. İbrahim’e şöyle seslenmiş: “Ey İbrahim! Gerçekten rüyana sadakat gösterdin. Ve dediğimizi yaptın. Şüphe yok ki biz, güzel işler yapanları işte böyle mükafatlandırırız.”

Gördüğü rüya ile verdiği sözü yerine getirmesi gerektiğini düşünen Hz. İbrahim, o zor imtihanı geçmek için oğlunu şakağı üzerine yatırıp kurban edeceği an, Allah imtihanı kazandıklarını bildirerek kurbanlık koç göndermiş. Böylece Allah’ın emrine bağlı olmanın güzelliğini hatırlamak için, bu büyük olayın anısına, kurban kesme geleneği günümüze kadar gelmiştir…

Kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir göstergesidir. Genel anlamda kurbanın bir ibadet olduğuna dair Kur’an-ı Kerim’de birçok ayet yer almaktadır. Tüm okuyucularımız, bölge halkı, ülkemiz insanı ve bütün İslam aleminin mübarek Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, bayramların hayırlar getirmesini diliyoruz..

Reklamı Geç