Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CAMİ AÇILIŞINDA KONUŞAN BAŞKAN KILIÇ’TAN BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU..

36 yıl önce hizmete

36 yıl önce hizmete açılan ve cemaatin büyümesi üzerine yıkılıp, Maltepe Belediyesi’nin de katkılarıyla yeniden yapılan Medine Cami’nin açılışı gerçekleştirildi. Bin 100 metrekarelik alanda kurulan ve 2 bin kişi kapasiteli caminin açılışında konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Cenabı Hak, bu camiye emeği geçen herkesten razı olsun ve hizmetlerinizi kabul eylesin. İnşallah bu birlik ve beraberliğimiz, tüm Türkiye’ye örnek olur ve Türkiye’nin dört bir tarafında bu güzelliklere imza atarız” dedi.

maltepe cami 5Maltepe Zümrütevler’de Onbeş Evler Cami olarak 1981 yılında hizmete giren ancak cemaatin büyümesi üzerine yıkılarak, Maltepe Belediyesi’nin de katkılarıyla “Medine Cami” adıyla yeniden yapılan caminin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepe İlçe Müftüsü Ahmet İnciler, İstanbul İl Müftü Yardımcısı Veysel Işıldar, Zümrütevler Muhtarı Serkan Aslan, Medine Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Muhsin Eşlegül, dernek üyeleri, cemaat ve Zümrütevler halkı katıldı. CHP Maltepe İlçe Başkanı Zeynep Babacan, dernekler ve sivil toplum kuruluşlarının da çelenk gönderdiği açılış, İstanbul İl Müftü Yardımcısı Veysel Işıldar tarafından verilen Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

maltepe cami 1Tilavet sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın mesajı okundu. Caminin yapısı ve kuruluşundan bu yana yaşanan süreçlerle ilgili bilgi veren Medine Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Muhsin Eşlegül’ün konuşması sonrası söz alan Maltepe İlçe Müftüsü Ahmet İnciler, “Camiler emme basma tulumba gibidir. Şöyle ki, camiler, kendilerine gelenlere, cemaate hidayet aşılar ve o cemaati de topluma salar. İnşallah bu camimiz de böylesi sayısız meziyetleri olan camilerimizden bir tanesi olacaktır” dedi.

maltepe cami 2Törende bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Biraz önceki sunuş konuşmasında, ‘Camiler sadece sıradan bir buluşma merkezleri değildir. Aynı zamanda omuz omuza dayanışma yeridir, yan yana durmak, yoldaş olmak, dost olmak, kader birliği yapmaktır; yetmedi de fikir kulüpleri, düşünce yerleridir’ denildi. Bütün bunları toplumun genelini kucaklayacak şekilde organize ettiğimizde, hiç kimseyi ötekileştirmeden baştacı yaptığımızda, insana hizmeti Hakk’a hizmet saydığımızda işte böylesi güzel eserler ortaya çıkıyor. Eğer bugün burada, bu gök kubbenin altında özgür bir şekilde nefes alıp verebiliyorsak, bu ezanın okunduğu minarede al bayrağımız dalgalanıyorsa, Çanakkale’de son nefesini veren şehitlerimiz nedeniyle biz, bu nefesleri alıp verebiliyoruz. O nedenle bir kez daha yeri gelmişken Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu ülkenin birliği ve beraberliği için emperyalistlere karşı Anadolu’nun o yürekli insanlarının verdiği ulusal kurtuluş mücadelesi başta olmak üzere, bütün şehitlerimizin anısı önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum. Cenabı Hak hepinizden razı olsun diyorum. İnşallah bu birlik ve beraberliğimiz tüm Türkiye’ye örnek olur, Türkiye’nin dört bir tarafında bu güzelliklere, ülkemiz ve ulusumuz adına imza atarız diyorum” diye konuştu.

maltepe cami 3Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı ise “Camiler medeniyetin simgesidir. Endülüs’ten Maveraünnehir’e, oradan Horasan’a kadar birçok önemli kurum, medrese, kervansaray, aşevi gibi camiler etrafında toplanmıştır. Camiler etrafında imar faaliyetine girişilmiş ve şehirler kurulmuştur. Camiler işte bu güzellikleri topluma aktaran mabetler. Emeği geçen herkese ve özellikle cemaatimiz ile tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

maltepe cami 4Son olarak söz alan İstanbul İl Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz da Diyanet’in bundan sonra camileri sınıflandıracağını ifade ederek, şunları söyledi: “Camilerimiz artık yapılanmalarına göre, yani AVM, meydan, mahalle veya merkezi camiler olarak sınıflandırılacak. Tabi burada bazı kıstaslar aranacak. Daha iyi hizmet sunabilmek adına bu karar alındı. Bu vesileyle camimiz herkese hayırlı uğurlu olsun.” Daha sonra konukların katılımı ve dualarla cami açıldı ve Cuma namazı camide kılındı. Namaz sonrası lokma dağıtıldı.

Reklamı Geç