Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CAMİİ VE İNSAN SERGİSİ AÇILDI..

Üsküdar Belediyesi, “Üsküdar’da Mevsimlerden

Üsküdar Belediyesi, “Üsküdar’da Mevsimlerden Kültür Sanat” temasıyla oluşturduğu 2014- 2015 kültür – sanat etkinliklerini, ‘Cami ve İnsan’ konulu fotoğraf yarışmasıyla başlattı.

usksergicami1Özel mimarisiyle insanı cezbeden camilerimizde yaşayan insan unsurunu, manevi hayatımıza fotoğraflarla yeni bir bakış katmak amacıyla düzenlenen yarışmaya, 615 fotoğrafçı, 3 bin eserle katıldı. Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Bölümü Başkanı Prof.  Dr. Nihal Kafalı başkanlığındaki, Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kamil Fırat, Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mustafa Bilge,  Türkiye Gazetesi Fotoğraf Editörü Ali Çelik,  Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Milliyet Gazetesi Fotoğraf Editörü Ercan Aslan’dan oluşan jüri üyeleri, ilk üç, 10 mansiyon ve sergiye değer toplam 50 eseri belirledi.  ‘Camiler Haftası’ nedeniyle düzenlenen uluslararası ‘Cami ve İnsan’ fotoğraf yarışmasını kazananlar, Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen görkemli törenle ödüllerini aldı.

usksergicami2Fotoğraf tutkunlarını buluşturan etkinlikte serginin açılışını yapan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Hiç şüphesiz medeniyetimizin harcı ezanla karıldı. Bütün şehirlerimiz gibi Üsküdar’ımız da asıl rengine, güzelliğine günde beş vakit ezanların yükseldiği tarihi eserlerle, camilerle kavuştu. Biz de Üsküdar Belediyesi olarak yüreklerin Allah’a açıldığı bu kutlu mabetlerimizi yaşatmak için uluslararası katılımlı bir yarışma düzenledik. Yarışmada ortaya çıkan birikimi de sizlerle paylaştık. Şüphesiz ki, yarışmaya katılan bütün eserler bizim için değerli. Ancak, marifet iltifata tabidir kavlince, birazdan gerçekleştireceğimiz ödül töreniyle, dereceye giren eser sahipleri fotoğraf sanatçılarımızı takdir edeceğiz. Bu vesileyle, yarışmaya katılan bütün sanatçılarımıza teşekkür ediyor, ellerinize sağlık diyor ve kutluyorum” dedi. Daha sonra Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Ali Köse serginin açılış kurdelesini kestikten sonra eserleri incelediler.

usksergicami4Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler ve Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, birinci olan Hüseyin Bostancı, ikinci olan Leyla Emektar ve üçüncü olan Berk Özkan ile mansiyon alan 10 eser sahibine ödüllerini takdim etti. Törende ayrıca, sergiye seçilen eser sahiplerine de birer teşekkür belgesi verildi. Fotoğraflar, Diyanet Vakfı’nın fuarında sergilenmek üzere Ankara’ya gönderildi. Katalog çalışmasının da yapılacağı fotoğraflar, önümüzdeki günlerde Üsküdar’ın değişik mekanlarında sergilenmeye devam edecek.

usksergicami3

Reklamı Geç