Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP, PLANLARA NEDEN ‘HAYIR’ DEDİĞİNİ AÇIKLADI..

Çekmeköy merkez 5 mahallenin

Çekmeköy merkez 5 mahallenin mahkeme kararı ile ikinci kez iptal edilen imar planlarının yeniden yapılan 1/5000’lik nazım imar planlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden oy çokluğu ile geçmesinin ardından başlayan tartışmalar devam ediyor. AK Parti ve MHP’nin ‘evet’, İYİ Parti’nin mahkemeye taşıdığı maddelere şerh düşerek ‘evet’, CHP’nin de gece yarısı yapılan müdahale ile bazı maddelere dokunulduğu ve yeşil alan çocuk park yerinin benzin istasyonu yapıldığı gerekçesiyle ‘hayır’ oyu verdiği planlar büyükşehirde Başkan Ekrem İmamoğlu’nun onayı ve askıya çıkmayı beklerken CHP Çekmeköy İlçe Başkanlığı, geniş katılımlı bir basın açıklaması yaparak neden ‘hayır’ oyu verdiğini kamuoyuna bir kez daha anlattı.

CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Yasin Ilgar, Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Halil Kuzel, 1. Bölge Örgütten Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Eser Şenay, Doğa ve Kent Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Güler Işıkcevahir, CHP Grup Başkanvekili Ünal Bellek, Çekmeköy ve İBB Meclis Üyesi Murat Cirav, Meclis Üyeleri İlhan Bayram, Sami Yayla, Şükrü Bakar, Orhan Keleş, Selma Akın, Zehra Hantaş Karaoul, Kamil Özkanca, İlçe Başkan Yardımcıları Eren Meral, Hüseyin Turgut, Selçuk Arı, Önder Ulutaş, Erdal Yıldırım, Kadın Kolu Başkanı Saadet Çertez, Gençlik Kolu Başkanı Gürkan Kılıç, partililer ve az sayıda yerel basın mensubunun katıldığı açıklamada konuşan İlçe Başkanı Hüseyin Kızıldaş, “Her defasında yapmayın-etmeyin diye uyardığımız halde bizi dinlemediler. Bugüne kadar iki kez iptal edilen imar planlarının sorumlusu Çekmeköy Belediyesi’dir. Şubat 2017’de 1/1000’lik planlar ikinci kez meclisten geçerken de uyardım. Bu kafayla devam ederlerse yine mahkemece iptal edilir” dedi.

Başkan Kızıldaş, basın açıklamasında şunları kaydetti: “Malumunuz üzere Çekmeköy’ün 5 mahallesini ilgilendiren 1/5000 ölçekli ‘Nazım İmar Planı” 2020/1430 ve  1/1.000 Ölçekli “Uygulama İmar Planı” 2020/1429 Karar Numaraları ile 9. İdare Mahkemesi tarafından İptal edilmiştir. Gerekçeli Kararda;
-1/1.000 Ölçekli Planlar ile 1/5.000 ölçekli planların birbirleriyle uyumlu olmadığı,
-Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğine uyulmadığı,
-Bazı Parsellere Hukuka uygun düzenleme yapılmadığı,
-Kamu yararı gözetilmediğinden iptal edildiği belirtilmektedir.

Bu ilk değil, Çekmeköy planları daha önce de benzer gerekçelerle İptal edilmişti. Hukuka ve planlama ilkelerine uygun plan hazırlamayan Ak Parti’li belediye ekibinin ben yaptım oldu mantığı ile hazırladığı planlar 2. kez yargıdan dönmüştür. Bu iptaller planı hazırlayanların iş bilmediğinden kaynaklanmaktadır. Bunun sorumlusu da Ak Parti’li belediye yönetimidir. İptal kararı Ocak ayında tebliğ edilmiş, bölgenin plansız kalmaması için CHP Meclis Grubu tarafından her türlü destek verilmiştir. Ocak ayında karar tebliği edildiğinde hemen harekete geçilmiştir. Konu İBB yetkililerine aktarılarak İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun verdikleri talimatla Şubat ayında hızla plan yapım sürecine başlanılmıştır. Ayrıca 1/1.000’lik planlarında Kurum Görüşleri ve Hazırlanma sürecinde zaman kaybedilmemesi için yani planların eşgüdümlü hazırlanması için gerekli izinlerin alınmasında dahil destek verilerek İBB Planlama Müdürlüğü’nde sürecin takipçisi olunmuştur.

1/5.000 ölçekli “Nazım İmar Planı” yapım süreci İBB Planlama Müdürlüğü’nce 7 ay gibi kısa bir süreçte hızla tamamlanmış ve İmar Komisyonu’na havale edilmiştir. (Geçmiş dönemlerde bu süreç bazı ilçelerimizde 5 ila 7 yıl arasında yapılabilmiştir.) Komisyon üyelerinin dosya üzerinde yaptığı değerlendirmede uyum içerisinde geçmiştir. Buraya kadar her şey normal eşgüdüm içerisinde yürümüştür. Çekmeköy Belediye yetkilileri tarafından CHP Komisyon Üyelerinin bulunmadığı saatte Gece yarısı yapılan operasyonla plana nokta atışı müdahale edilmiş ve konsensus bozulmuştur. Bunun sorumlusu CHP grubu değildir.

Yapılan Operasyonla; 1- Fibalife Sitesi tarafından Kamuya terk edilen 3580 ve 3581 nolu parseller Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafında İBB ve Çekmeköy Meclisleri devre dışı bırakılarak “Akaryakıt İstasyonu” alanı olarak vicdanlara sığmayacak şekilde hukuksuzca planlanarak resen onaylanmıştır. Site Sakinleri, CHP ve İYİ Parti tarafından konu iptali için mahkemeye verilmiştir. Dava süreci devam etmektedir. Mahkemesi devam eden bu alan plan dışına çıkarılmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu kadar küçük bir alanda Plan yapması en azından etik kurallara uygun değildir.

2- Hamidiye Mahallesi’nde Greenium Sitesi tarafından yine kamu alanı olarak terk edilen 465 ada 1 parsel “Özel Okul Alanı” yapılarak satılmıştır. Plan bütünlüğünü bozan bu alanda CHP tarafından planın ve satışın iptali için mahkemeye taşınarak dava açılmıştır. Mahkeme sürecinde olan bu alana bu şekilde müdahale edilmesi yeni planlarında iptali tehlikesi taşıdığı endişesini taşıdığımızı ilettik.

3- Park alanı olarak planlanan 102 ada 79 parsele daha önce iptal edilen yok hükmünde olan 2009 tarihli plana atıfta bulunularak Müktesep Hakmış gibi gösterilerek nokta atışı müdahalede bulunulmuştur.

Ranta dayalı olarak, ben yaptım oldu mantığı ile daha önce AKP tarafından yapılan 1/1.000 ölçekli Planlar 2 defa, 1/5.000 ölçekli planlarda 1 kez olmak üzere Bölge İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Plan iptalleri nedeni ile bölgemizde ikamet eden evleri yıkılan sakinlerimizin büyük sıkıntılar yaşadığı, müteahhitlerimizin intihar noktasına geldiği, hatta intihar ettiği hepinizin bilgisi dahilindedir.

Bütün bunların ışığında İBB CHP Meclis Grubu yapılan bu müdahalelerin geri çekilmesini, planın oybirliği ile geçmesini, çoğunluk olmaları nedeni ile itiraz ederek istedikleri düzenlemeleri geçirebilecekleri yönünde girişimlerde bulunmuş, ancak bu talepler geri çevrilmiştir. Yukarıda saydığımız gerekçelerle yeni yapılan planlara Çoğunluk bizde, bizim istediğimiz gibi olacak mantığıyla yapılan müdahalelerin hukuka uygun olmadığını da hatırlatmakta bizim görevimizdi. Ayrıca Mahkemeye taşıdığımız konulara ‘evet’ oyu vermemizde beklenemezdi. Konuyu Kamuoyuna saygı ile arz ederiz.”

CHP İstanbul Doğa ve Kent Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Güler Işıkcevahir, Mimar Sinan Mahallesi’nde akaryakıt istasyonu yapılmak istenen yeşil alan ve çocuk parkı yerinin plan alanı dışına çıkarılarak İBB yetkisinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkisine alınması hakkında başlattıkları hukuki sürecin takipçisi olduklarını ifade etti.

CHP Grup Başkanvekili Ünal Bellek, “Komşu ilçemiz Ataşehir önceki İBB Başkanı Rahmetli Kadir Topbaş döneminde planlarını 7 yıl bekledi. Halbuki biz bu planları büyükşehirde sadece 7 ayda meclise getirdik. İlla da bizim dediğimiz olacak mantığı ile nokta atışlı müdahaleleri doğru bulmuyoruz. Kamu yararına terk edilen yerleri belediye adına ihdas ederek sanki belediyenin mülkü imiş gibi ranta açanlar çoğunluğuna güveniyor. Biz de sonuna kadar gerek hukuki gerekse vatandaştan aldığımız kamuoyu desteğini kullanmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

CHP Çekmeköy ve İBB Meclis Üyesi Murat Cirav, “Çekmeköy imar planlarını içeren maddeyi sona bırakarak 40 dakika konuşup müzakere ettik. Gece yarısı bizler komisyonda yokken müdahale edilerek dokunulan ve bizlerin zaten mahkemeye taşımış olduğu maddeleri geri çekmeleri halinde planlara ‘evet’ diyeceğimizi söyledik fakat dinleyen olmadı” dedi.

Reklamı Geç