Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP, MESLEK ODALARIYLA KENT ANAYASASINI GÖRÜŞTÜ..

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı, yerel seçim çalışmaları kapsamında hazırladığı İstanbul Kent Anayasası’nın taslağına son şeklini vermek üzere meslek odaları temsilcileriyle toplantı düzenledi. CHP İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu ve meslek odaları temsilcilerinin katıldığı toplantıda yerel yönetim anlayışına ilişkin ilke ve esasların yer aldığı İstanbul Kent Anayasası taslağı masaya yatırıldı.

CHP, İstanbul’da kentin geleceğini ilgilendiren çok önemli bir çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. CHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında İstanbul’da yaşayan tüm vatandaşların katkısı ve desteğiyle bir kent anayasası yazılıyor. Siyasi parti farkı gözetmeksizin herkesin katkısına ve eleştirisine açık olan İstanbul Kent Anayasası’nın taslağı geçtiğimiz günlerde CHP İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştı. www.adayimizsensinistanbul.com adlı internet sitesi üzerinden halkın görüş ve önerilerine açılan anayasa taslağı bugün de TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde düzenlenen toplantıda meslek odaları başkanları ve temsilcileriyle masaya yatırıldı.

Toplantıda yerel yönetimlerin uyması gereken başlıca kurallar sağlık, çevre, ekonomi, yoksulluk, barınma, ulaşım gibi birçok başlık altında tartışıldı. Meslek odaları başkanları ve temsilcilerinin kent yönetimine ilişkin görüş, öneri ve eleştirilerini paylaştığı toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. Toplantıya İstanbul Dişhekimleri Odası Başkanı Prof. Dr. Turhan Atalay, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkan Yardımcısı Erol Demirel,  TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu (İMOK) Sekreteri Cevahir Akçelik, İMOK Dönem Sözcüsü Süleyman Solmaz ve diğer oda temsilcileri de katıldı.

Bilim insanları, araştırmacılar ve siyasal iletişim uzmanları tarafından aylardır süren çalışmalar neticesinde ortaya çıkan İstanbul Kent Anayasası, önümüzdeki günlerde İstanbul’daki tüm demokratik kitle örgütleri, dernekler, sendikalar ile meslek odalarının da davet edileceği İstanbul Forumu’nun ardından son şeklini alacak ve Ocak 2019’da kamuoyuyla paylaşılacak.

CHP’li Kaftancıoğlu da konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Dünya güzeli İstanbulumuzu betona ve ömür törpüsü bir trafiğe mahkûm ettiler. Şimdi bu gidişatın sonu geliyor; İstanbulumuzu ve İstanbulluyu zenginleştiren, üreten ve ürettiren, refahı yükseltip bunu adilce paylaşan bir yönetim dönemine geçiliyor. 31 Mart’tan sonra yaşam kalitesini önemseyen, İstanbulluyu dinleyen ve anlayan yeni bir yönetim anlayışı hakim kılınacak. Bunu sağlamak için hayata geçirilecek İKA, belediyecilikte yeni döneminin rehberi olacak ve sapmasız uygulanacak; refahı artırırken kente ihanetin tüm yollarını da kapatacak. Ciddi birikim ve bilgi ürünü olan İKA’mızın, STK’larca yapılacak katkılarla çok daha verimli ve kalıcı bir eser olacağına inanıyoruz. İstanbulumuzu geleceğe taşıyacak, çağdaş ve demokratik bir yönetim anlayışınının temel kurallarını ortaya koyacak Kent Anayasamıza STK’ların katkısı bu nedenle son derece yaşamsal. Unutulmasın ki, İstanbul’u idare etmeye değil, yönetmeye talibiz ve bunu da İstanbullu ile birlikte yapmaya kararlıyız. STK’ların katkısı da bunun işaretlerinden biridir” dedi.

Reklamı Geç