Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP ÜMRANİYE ADAYI CAFER AKTÜRK EKİBİNİ VE PROJELERİNİ TANITTI..

Hafta sonu meclis üyesi

Hafta sonu meclis üyesi adaylarıyla birlikte bölge yerel basın temsilcileriyle Tepeüstü Seçim Merkezi’nde buluşan CHP Ümraniye Belediye Başkan Adayı Cafer Aktürk, 31 Mart’ta seçilmesi durumunda hayata geçirmeyi planladığı projelerini açıkladı. ‘Çevreye özen, insana saygı’ sloganıyla yola çıktıklarını kaydeden Aktürk, Ümraniye’nin dört bir yanında büyük bir halk hareketinin başladığını söyledi.

Projelerini ana başlıklar halinde açıklayan CHP Ümraniye Belediye Başkan Adayı Cafer Aktürk, “Rant belediyeciliği değil halk belediyeciliğini hakim kılacağız” dedi. Adalet, eşitlik, özgürlük ilkeleri temelinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlanma ve çağdaşlaşma hedefleri doğrultusunda, Tüm Ümraniyelilerin Mahalle ve Gençlik Meclisleri vasıtasıyla yönetime katıldığı, şeffaf bir anlayışla yönetilen, Ümraniye halkının, koruyucu sağlık ve temiz çevre uygulamalarıyla sağlıklı ve mutlu yaşama kavuştuğu bir Ümraniye hayali kurduklarını ve bu hayali 31 Mart’tan itibaren hayata geçireceklerine inandıklarını kaydeden Cafer Aktürk şunları söyledi:

Ümraniye ilçesinde, ihtiyaca cevap verecek şekilde Öğrenci yurtları yapılarak, gençlerimiz cemaat yurtlarından kurtarılacaktır. Malum hayat pahalılığı ile mücadele kapsamında vatandaşın sağlıklı gıdaya uygun fiyatla ulaşabilmesi için; Üreticiden doğrudan pazarcı, manav ve market tezgahlarına ulaşımı sağlanarak tüketiciye satılacaktır. Devlet manavcılık değil, denetim ve teşvik sistemini gerçekleştirecektir. Uygulanacak bu proje ile istihdam yaratılacak, bir yandan da pahalılıkla mücadele edilerek halkımızın sağlıklı ürünlere kavuşmaları sağlanacaktır..

Topağacı, Kazım Karabekir, Dumlupınar, İnkılap, Elmalıkent, Hekimbaşı mahallelerinde ada bazlı imar nedeniyle vatandaşın mülkleri rantçılara peşkeş çekilmek istenmektedir Kapsamlı bir plan revizyonu ile kilitlenen imar durumu bireysel ve kademeli imar ile çözüme kavuşturulacaktır. Vatandaşlarımızın lehine olacak şekilde imar artışı dahil gerekli düzenlemeler vatandaşlarımız ile görüşerek beraberce karara bağlayacağız. Tepeüstü, Ihlamurkuyu, Cemil Meriç, Altınşehir, A. Dudullu, Adem Yyavuz, Yukarı Dudullu, Huzur, Parseller, Necip Fazıl, Esenşehir ve Esenkent mahallelerinde de gerek şu havza kaynaklı ve gerek ise imar adaletsizliği nedeniyle mağduriyet yaşanmaktadır. Kapsamlı bir revizyon ile gerçekte şu havza ile ilgisi olmayan alanların havza kapsamında çıkarılarak diğer imar adaletsizliği yasayan kısımlar dahil bölgelerde kapsamlı bir plan revizyonu yapılacaktır. Vatandaşlarımızın taşınmaz mülklerini yenilemelerine olanak sağlanacaktır. Bireysel ve kademeli imar imkanı verilerek yerinde kentsel dönüşüm ile vatandaşlarımızın yıllardır yaşadıkları mahallelerinde yaşamlarını devam ettirmeleri sağlamaktır.

Her Mahalleye Bir Kreş “Çocuklar kreşe, anneler işe”

Gelişmiş batı toplumlarına baktığımızda; kişibaşına milli geliri yüksek ve insani gelişmişlik kriterlerie göre sıralandığında hep ön sıralarda olan ülkelerde kadınların siyasette, bürokraside ve iş hayatında ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Başta İskandinavya (Norveç, İsveç, Danimarka, Finlandiya) olmak üzere tüm Batı Avrupa ülkelerinde kadınlar ön plandalar ve kamuda yolsuzluk en alt seviyededir. Kadınların iş hayatı içinde daha çok yer almalarının çocuklarını güvenli kreşlere verebilmelerine çok bağlı olduğuna, belediyemizce kar amaçlı olmayacak şekilde kadınların bu ihtiyaçlarına cevap verecek sayıda kreş açılması, kadınlarımızın iş hayatına daha fazla katılmalarını ve çocukların daha erken yaşta okul öncesi eğitim imkanından faydalanmalarını sağlayacaktır. Kreş açığı bu amaca yönelik olarak Belediyemizin önderliğinde hızla giderilecektir.

Ümraniye Kent ve Mahalle Parkları

Binalar arasına sıkışmış, Çocuklarımız, Engelli yurttaşlarımız, Gençlerimiz, Ev hanımlarımız, Emeklilerimizin, nefes alacakları, ihtiyaçları olan oyun ve spor alanlarının yer aldığı, mutlu zaman geçirecekleri kent ve mahalle parklarının yapılmasına büyük bir ihtiyaç olduğu aşikardır. İlçe içinde uygun yerlere park ve sosyal donatı alanları oluşturulacaktır. Ümraniye ilçesinde bulunan yüzlerce mahalle parkının yaşlılar, engelliler ve çocuklu annelere yönelik olarak daha rahat dinlenme alanları olması için düzenleme çalışmalarının yapılması, mahalle parkı içinde kafeteryası, spor aletleri, otoparkıyla modern bir tesis olarak hizmet verebilecek ücretsiz veya kar amaçsız mekanlar açılması, mahalle parklarına yeni oyun araç gereçleri ile güneşten ve yağmurdan korunmaya dönük yapılar kazandırılması sağlanacaktır.

Kent Meydanı Yapımı

Gelişmiş ülkelerde şehir plancıları kent meydanlarına büyük önem vermektedirler. Kent halkının ev ve iş dışındaki zamanlarının çoğunu geçirdiği yerler olan kent meydanları aynı zamanda toplumsal olarak sosyalleşme yerleridir. Kent meydanında sergilenen sosyal etkinlikler, meydan etrafında dinlenme yerleri ve alışveriş noktaları ile, ev ve iş dışında kent halkının nefes almasına ve mutlu zaman geçirmesine de olanak sağlanacaktır. Ümraniye Merkez Meydanı çok amaçlı işlev sağlayacak şekilde donatılacaktır.

Amatör Spor Girişimlerinin Desteklenmesi

Kent halkının sağlığı ve gençlerin kötü alışkanlıklardan uzaklaşmasına büyük katkısı bilinen amatör spor branşlarına her alanda katkı sağlanacak; Tüm spor branşlarının yapılması adına gerek belediyelerin fiziki alanlarında, gerekse kendi imkanları olan amatör spor kulüpleri ve faaliyetleri her aşamada desteklenecektir.

Kadın Sığınma Evleri

Zor durumda olan, tacize ve şiddete uğramış kadınların başlarını sokabilecekleri bir mekâna ve yaşadıkları travmaları onarmak için tedavi merkezlerine ihtiyaç vardır. Belediyemiz, kendi sorumluluk alanlarında şiddet gören kadınlara yönelik açacağı kadın sığınma evleriyle bu toplumsal sorunun çözümüne katkı verilecektir.

Yoksullukla Mücadele

Belediyeler yoksul ve fakir halkı başta beslenme ve diğer temel ihtiyaçlarının karşılanmasına dönük tüm tedbirleri almalıdır. Fakirliğin ortadan kaldırılması için mahallelerde yaşayan ailelerle yakında ilgilenerek, ailelere iş, eğitim, sağlık ve konut gibi temel konularda yardımcı olmalıdır. Belediyemizin teşviki ile kurulacak olan yoksullukla mücadele eden dernekler ve projeler sayesinde, yoksullukla ilgili tüm gelişmeler yakından takip edilip, gerekli tüm tedbirler alınacaktır.

İşsizler İçin Yardım Ofisi Açılması

İşsizlik ülke ekonomimizin en önemli problemlerinden birisidir. Özellikle genç işsizliğin %20 oranında olması sosyal bir yaradır. Belediyeler kurulacak işsizlik büro merkezleri ile bir yandan bölgede bulunan işletmelerin insan kaynakları ve halkla ilişkiler birimleri ile diyalog kurarak büroya başvuran işsizleri bu işyerlerinin ihtiyaçlarına dönük yönlendirmeler yapmalıdır. Ayrıca belediyemiz resmi web sitesi için yazdıracakları bir yazılım ile ilçe işsizleri için bir işportalı oluşturabilir. Bu portalda Ümraniye’de iş arayanların özgeçmişleri yer alarak belediye içinde ve Türkiye’nin tüm bölgelerindeki işletmelerin bu portal üzerinden eleman seçme imkânı sağlanacaktır. Bu anlayışla işleyecek olan İşsizlikle Mücadele Ofisi aktif hale getirilecektir.

Mahalle Meclisi

Mahalle meclisleri; muhtar, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları, öğrenci temsilcileri, okul aile birliği başkanları, kanaat önderlerinden oluşacaktır. Mahalle meclisinde oluşturulacak fikir projeleri o mahalleye özgü olarak değerlendirilip uygulanacaktır. Mahalle özelinde ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar bu meclis kanalı ile Belediye Başkanlığı ilgili birimine iletilecektir. Başkanlığımız bu meclislerle sürekli irtibat halinde olacak ve mahallelerimizin sorunlarının hızla çözülmesi bilgi akışı ortamı kurularak bu meclislerle periyodik toplantılar yapılacaktır.

Yaşlı ve Engelli Yaşam Kompleksi

Eve bağımlı yaşamak durumunda kalan yaşlı ve engellilerin, sosyal hayata katılımlarını sağlamaya yönelik uygulanacak bir projedir. Bu kompleks; spor tesisleri, kültür-sanat etkinlik odaları, fizik tedavi vb. yardımcı sağlık hizmetlerinin verileceği alanlardan oluşacaktır. İhtiyacı olan yaşlılar ve engelli vatandaşlarımıza evde sağlık ve bakım hizmeti verilmesi sağlanacaktır. İhtiyaç sahibi ailelerin öğrenci çocuklarına belirlenen güzergahlarda ücretsiz servis hizmeti verilecektir. Alemdağ Caddesi’nde yılın her döneminde müzik, resim, tiyatro gibi sanatsal faaliyetleri düzenlenecektir.

Reklamı Geç