Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP ÜSKÜDAR, BELEDİYENİN İHALE DOSYASINI AÇTI..

CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı,

CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı, Üsküdar Belediyesi’nin yapmış olduğu Şirinler Gıda ihalesi hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması yaptı. Belediye önünde büyük kalabalıkla yapılan açıklamada İlçe Başkanı Suat Özçağdaş, “Üsküdar’da tüyü bitmemiş yetimin hakkını sizlere yedirmeyeceğiz” dedi.

CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı, belediyenin Şirinler Gıda ihalesi hakkında basın açıklaması yaparak gündeme önemli sorular getirdi. Belediye önünde büyük bir kalabalık eşliğinde basın açıklamasını okuyan CHP İlçe Başkanı Suat Özçağdaş, “Çeyrek asırdır aynı zihniyet tarafından yönetilen Üsküdar’da, vatandaşlarımızın hakkını korumak için belediye meclisi çatısı altında mücadele veren Cumhuriyet Halk Partisi, kimi zaman imar talanına, kimi zaman kamu mallarının peşkeş çekilmesine, kimi zaman da kamu kaynaklarının yandaşlara aktarılmasına yönelik ihalelere karşı siyasi ve hukuki anlamda mücadelesini sürdürmektedir” dedi.

Başkan Özçağdaş, şunları kaydetti: “Buna karşın, iktidardan aldığı güç ve dokunulmazlık zırhı ile, belediyeyi aklına estiği gibi yöneten Hilmi Türkmen ve ekibi, Üsküdar’ın kaynaklarını, kendisine yandaş olan ufak bir azınlığa aktarmaya devam ediyor. 2015 yılından itibaren Üsküdar Belediyesinin, “muhtelif gıda ve servis malzemelerinin alımına” dair ihalelerinin tamamı, kamuoyunu sıklıkla meşgul eden bir vakfın Üsküdar şube başkanına ait şirketlere ihale edildi. Evet, Üsküdar Belediyesi bir yıl dahi aksatmadan tam yedi yıl boyunca bu işlerin tamamını Ensar Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve Üsküdar Şube Başkanı olan İsmail Şirin’e ait Şirin Kardeşler Gıda İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketine ihale etti. Bu ihalelerin çoğunu Şirin Kardeşler tek başına teklif vererek kazandı.

Haklarını yememek lazım; bu konuya ilişkin itirazlarımıza daha fazla dayanamayan Üsküdar Belediyesi, 2020 yılında Şirin Kardeşler üzerindeki olumsuz algıyı silmek adına, bu defa işlerin bir kısmını farklı bir şirkete ihale etmeye başladı. Ama ne hikmetse, ihaleleri Şirin Kardeşler ile paylaşmaya başlayan şirketin sahibi olan Ayşe Şirin, aynı zamanda Şirin Kardeşlerin eski ortağıymış! Yani, günün sonunda kazanan yine Şirinler oldu. Şimdi, geçtiğimiz yedi yılda Şirinler’e verilen bazı ihalelere ilişkin verileri sizlerle paylaşmak istiyoruz;

Muhtelif Gıda ve Servis Malzemesi Alımına ilişkin olarak;

 • 2015’te 5 milyon 119 bin 707 TL (Şirin Kardeşler),
 • 2016’da 6 milyon 922 bin 350 TL (Şirin Kardeşler),
 • 2017’de 9 milyon 652 bin TL (Şirin Kardeşler),
 • 2018’de 13 milyon 372 bin 240 TL (Şirin Kardeşler),
 • 2019’da 22 milyon 399 bin 875 TL (Şirin Kardeşler),
 • 2020’de 306 bin 750 TL (Şirin Kardeşler),
 • Yine 2020’de 319 bin 800 TL (Akis Gıda),

2020 yılı gördüğünüz gibi çok düşük bir toplam. Zira o yıl 28 milyona tamamlanan ihale epey olaylı geçmiş ve sonrasında ihale iptal edilmişti. Yani bu ihaleler Şirinlerden başka kimseye yar edilmemişti.

 • Devam edelim; 2021’de 5 milyon 772 bin 750 TL (Şirin Kardeşler),
 • Yine 2021’de 3 milyon 95 bin 689 TL (Akis Gıda),
 • 2021 yılı Şirinler için çok bereketli geçmiş; 1 milyon 49 bin 357 TL daha,
 • 2022 için yapılan ihale ise 2 milyon 552 bin 965 TL (Şirin Kardeşler)

Bu saydığımız ihaleler de dahil olmak üzere, geçtiğimiz yedi yılda Şirinlere verilen ihalelerin ve yapılan doğrudan teminlerin toplam bedeli 73 milyon 517 bin 910 Türk Lirası. Yani eski parayla 73 trilyondur. Bugün, vatandaşlarımız fırında satılandan sadece bir lira daha ucuza ekmek alabilmek için, saatlerce Halk Ekmek kuyruklarında bekliyor. İktidar partisine mensup kimi siyasiler ise, hiç utanmadan, sıkılmadan, bu kuyrukların sahte olduğunu iddia ediyor. Sahte olan tek şey, ekonomi üzerinde üretmeye çalıştığınız algı oyunlarıdır. Gerçek olan ise, Şirinler örneğinde olduğu gibi kamu kaynaklarının çarçur edilmesidir.

Halkımız, covid bahanesinin veya dış güçler yalanının arkasına saklanmanızı artık kabul etmiyor. 20 yıllık iktidarınızın sonunda evlerde tencere kaynamıyor, çocuklarımız yatağa aç giriyor. Yaşanan tüm bu sıkıntıların sebebi ise, yandaşa aktarılan kaynaklar ve hatalı ekonomi politikasıdır. Yönetemiyorsunuz! Ancak Üsküdarlı hemşehrilerimiz bilsinler ki bu sürecin takipçisi olacağız. Ve Hilmi Türkmen, buradan sana sesleniyoruz. Şunun şurasında 2024’e az bir süre kaldı. 2024’te, Üsküdar’da, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında tüm bu yolsuzlukların hesabını tek tek soracağız. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını sizlere yedirmeyeceğiz. Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.

Reklamı Geç