Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP ÜSKÜDAR’IN YEREL BASINI BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR..

CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı’nın

CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı’nın meclis üyeleriyle birlikte her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği yerel basını bilgilendirme toplantısı bu ay iftar yemeği davetiyle yapıldı. Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel’in de katıldığı ilçe binasındaki toplantıda meclis üyeleri Nisan ayı meclis gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulunurken, İlçe Başkanı Suat Özçağdaş, “Üsküdar’da işi gücü bırakmışlar İBB Başkanımız İmamoğlu’nun başarılarıyla uğraşıyorlar” dedi.

ÖZEL Haber ve Fotoğraflar: Tunahan Çadırcı/ CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı’nın yerel basını bilgilendirme toplantıları düzenli olarak devam ediyor. Her ay bir parti üst düzey yetkilisinin de katıldığı meclis üyelerinin meclis gündemine ilişkin açıklamalarını içeren toplantılar İstanbul’daki diğer 39 ilçe örgütüne örnek olacak nitelikte gerçekleşiyor. Bu ay da Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel’in katılımı ile yapılan iftar yemekli toplantıda konuşan meclis üyeleri, Nisan ayı oturumlarında görüşülen denetim komisyonu ve faaliyet bültenine ilişkin değerlendirmelerde bulundular.

Üsküdar Belediyesi’nin 2021 yılı denetim komisyonu raporuna neden şerh düştüklerini açıklayan Meclis Üyesi Ayça Mete, yapılan denetimlerde çarpıcı durumların olduğunun altını çizdi. Üsküdar Belediyesi’nin ihale seçimi açık ihale yerine pazarlık ve doğrudan teminden yana olduğunu dile getiren Mete, geçen dönemlere nazaran bu durumda azalma olduğunu belirtti. Kamu zararı oluşturan arabuluculuk dosyalarına da değinen Mete, 2019 senesinde 200’e yakın işçi çıkartıldığını ve bu çıkarılmaların siyasi olduğunu hatta işçiler hakkında notlar tutturulduğunu söyledi. Mete, çıkarılan işçilerin aslında taşeron oldukları, Kent A.Ş. adına çalıştıkları ve tazminatlarını ise Üsküdar Belediyesi’nin ödediğini dile getirdi.

Meclis Üyesi Aziz Yağmur da ihalelerin şeffaf yapılmadığını söyledi ve bir çok alım dosyası için soruşturma açılması gerektiğini kaydetti. Şirin Gıda ihale alımları da yine gündeme getirildi. Ön görülmeyen hizmet adı altında 45 milyon TL’nin nereye gittiğini bilmediklerini ifade eden Aziz Yağmur, bunun doğal afet ve deprem için ayrıldığını ve nereye kullanıldığının açıklanması talep ettiklerinde ise cevap alamadıklarını dile getirdi.

İbadethanelerin ve okulların bakımı ve onarımı için yapılan ihalenin bedeli 4 milyon 990 bin TL. Daha önce bu ihalenin doğrudan temin yoluyla alındığını dile getiren Ayça Mete, 2021 yılında ise bu ihalenin, adrese teslim ihaleye örnek olduğunu belirtti. Mete, “İhalede iki firma aynı mali müşavir ile çalışmış, aynı ihale dokümanlarını indirmesiyle ve tekliflerin yakın olması sebebiyle ihale dışı bırakılmış. Bu ihalede 9 geçerli firma bulunmasına rağmen 4 firma devre dışı bırakılmış” dedi.

Mete; “Üsküdar Belediyesi müteahhitlik yapıyor! Milli Emlak Daire Başkanlığı için hizmet binası yapım işi aldı. İhale bedeli 59 milyon TL. Bu ihaleye karşılık Üsküdar Belediyesi 15 dairelik trampa aldı” dedi. Aldıkları tapu dairelerin tapu bedellerin 29 milyon TL olduğunu dile getiren Mete, kalan 30 milyon TL’nin Üsküdarlıların ceplerinden çıktığını söyledi. Mete, “Ayrıca bu alınan dairelerin 10 adedi satılmış. Satarken de metresi 9 bin TL’den 3.5 milyon TL belirlenmiş ve 6 milyon TL’ye satılmış” dedi.

Mete, Üsküdar Belediye 2014 yılından beri tam 175 Bin Metrekare yer satmış. 2021 ecrimisil listesine göre 387 adet ecrimisil alınmış. Metrekare bazında bedavaya verilmiş. Genelde bunları alan firmalar; Kalyon İnşaat, Selçuk Ecza Deposu, Dünya Göz Hastanesi, Yıldız Holding, Hayat Holding ve Vakko gibi. Bu firmalar devlet arsalarında işgalci durumundalar. Buralar vatandaşın kullanımına açılmalı.”

Üsküdar Belediyesi Nisan ayı olağan meclis oturumunu gerçekleştirirken Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in konuşmasının çoğunluğunda Ekrem İmamoğlu’nu eleştirmesine değinen CHP İlçe Başkanı Suat Özçağdaş şunları belirtti; “Belediye Başkanı Hilmi Bey konuşmasında sürekli CHP ve Ekrem İmamoğlu’na yönelik konuştu. Ayrıca bakanlıkların yapmış olduklarını Üsküdar Belediyesi yapmış gibi anlatmasıyla tansiyonu yükseltti. Üsküdar 25 yıllık Ak Parti döneminde en az yatırım alan ilçelerden bir tanesi. Üsküdar’dan çok oy alıp Üsküdar’a hizmet etmemiş bir siyasi iktidar var. Ekrem Başkanın göreve gelmesiyle Üsküdar’a yatırımlar yapılmaya başlandı. Örnek vermek gerekirse deniz ile kara artık birleşmiyor! İstanbul Belediyesi’nin yapmış olduğu icraatlara sahip çıkan Hilmi Bey Halk Bakkal’ın kendi belediyesine ait olduğunu belirtti. İSMEK’lerin yerine Üsmekleri kurdular. Doğancılar parkını yapıyoruz dedi fakat Doğancılar Parkı İBB’ye ait. Büyük asrın projesi var dedi. Asrın projesi Çamlıca’daki Kuleyi biz yaptık dedi. Ekrem İmamoğlu’nun sürekli çeşmeleri restore ettiği için eleştirdi fakat Hilmi bey konuşmasında Üsküdar’daki ecdat yadigarı çeşmeleri restore edeceğini söyledi. Ben bunun için Hilmi Bey’e teşekkürlerimi sunuyorum. İmar ve kentsel proje sorunu CHP’nin bir numaralı işi olacaktır. Üsküdar’ı bir transit geçiş alanı yaptılar. Burada turizmi canlandırmalıyız. Mimar Sinan’ın etkin olarak eser yaptığı yerdir Üsküdar. Koskoca Üsküdar Belediyesi kentsel dönüşüm için 4 milyon TL bütçe ayırmış. Çok sıkı projeler var bunlar Üsküdar’a değer katacaklar fakat Anıtlar Kurulundan onay bekliyoruz. Salacak projesi buna bir örnektir.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel; “Bugün bütün Üsküdar’ı gezdim. Farklı sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ettik. Pazara gittik muhtarları ziyaret ettik. Hayat pahalılığı CHP’nin ana gündemini oluşturmakta fakat iktidar suni gündemler oluşturmakta. Dünya’da % 8 olan enflasyon Türkiye’de TÜİK’e göre % 61 bağımsız araştırma kurumlarına göre ise % 142. Enerji fiyatlarına dünyada % 23 zam gelmiş fakat Türkiye’de % 80 e yakın bir zam var. Bu oranlara bakılınca 20 yıllık Ak Parti Türkiye’yi kötü yönetmiş. Kötü yönetimin sonucunda da en ufak bir sarsıntıda en ufak bir krizde de ne yazık ki faturayı vatandaşa bırakmış. Güçlendirilmiş parlamenter sistem Türkiye’nin kurtuluşunun sadece bir ayağı olacak” dedi.

Reklamı Geç