Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ÜMRANİYE’DEN SESLENDİ..

Ümraniye’ye dev bir sağlık

Ümraniye’ye dev bir sağlık tesisi daha kazandırıldı. Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı coşkulu bir törenle açıldı.

umraniye erdogan acilis 1Bakanlardan milletvekillerine, belediye başkanlarından ilçe başkanlarına kadar çok sayıda davetlinin katıldığı Ümraniye’deki açılış töreninde vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastanenin 115 milyon liralık bir yatırım olduğunu ifade ederek 836’ya ulaşan yatak kapasitesi, 115 yoğun bakım yatağı, 23 ameliyat masası ve 178 poliklinik odası ile hastanenin, devasa bir sağlık merkezi olduğunu kaydetti.

umraniye erdogan acilis 9Erdoğan, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Validebağ Hizmet Kampüsü’nün de yaklaşık 10 milyon liralık bir yatırımla kurulan bir kampüs olduğunu vurguladı. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yatak kapasitesinin, yüz ilaveyle, 617’ye çıktığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını gerçekleştirdikleri üçüncü sağlık tesisinin ise, Zeynep Kamil Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yeni binaları olduğunu belirtti.

umraniye erdogan acilis 13Bu sağlık tesislerinin tamamının, İstanbul’un depreme ve acil durumlara hazırlık projeleri kapsamında inşa edildiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece bir yandan depreme dayanıksız hastane binalarını yıkıyor, bir yandan da hem kapasite genişlemesi, hem modernizasyonla, şehrimize her biri kendi alanında Avrupa, hatta dünya çapında sağlık tesisleri kazandırıyoruz. Her zaman söylüyorum, yine söyleyeceğim. Biliyorsunuz Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye’nin önemli padişahlarından bir tanesi Kanuni ne diyor, ‘Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.’ Onun için bu eserlerin yapımına da çok büyük önem veriyoruz” dedi.

umraniye erdogan acilis 10Sağlığın, kıymetinin ancak kaybedildikten sonra anlaşılabilecek nimetler arasında yer aldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ecdadımızın dünyada sağlıktan daha büyük mutluluk olmadığına dair çok veciz ifadeleri vardır. Bunun için, 2002 Kasım’ından sonra ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimizde, önceliklerimizin arasında bir; eğitim, iki; sağlık, üç; adalet, dört; emniyet dedik. Yola böyle çıktık ve hamdolsun çok ciddi adımlar attık. Ve ardından ulaşım dedik, enerji dedik, tarım dedik, gıda dedik. Bu alanlarda büyük adımlar attık. Bugün geriye dönüp baktığımızda, en çok başarılı olduğumuz, vatandaşımızı en çok memnun ettiğimiz hizmetlerin başında sağlığın, eğitim geldiğini görüyoruz” dedi.

umraniye erdogan acilis 8“Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür; böyle derler. Gerçekten de insanoğlu çabuk unutuyor” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşı 30’un altında olanların, 2002 öncesi Türkiye’sini, o dönemde sağlık hizmetlerinin ne durumda olduğunu bilmediklerini anımsattı.

umraniye erdogan acilis 62002’ye kadar parası ve sigortası olmayanlar için sağlığa erişimin adeta bir hayal olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Şu anda ana muhalefetin başında olan zatın, sosyal sigortaların başında olduğu dönemi lütfen bir araştırın. Hastanelerimizin hâli neydi onu bir öğrenin. Böyle bayanlara hakaret etmekle prim yapmıyor siyaset; hizmetle yapıyor. Acil servislerde insanların nasıl can çekiştiğini o dönemde çok iyi biliriz. Vatandaşın, doktorun verdiği ilacı alamadığı dönemi çok iyi biliriz. Affedersiniz, bırakın o dönemlerde odalarda tuvaleti, katta tuvalet hepsi kan revan içinde o dönemi çok iyi biliriz. Biz seni çok iyi tanırız, cemaziyelevvelini çok iyi biliriz. Hastalara senet imzalatılır, senet ödenmezse o kişi hastanede rehin tutulurdu. Hatta bırakın daha da ileri gideceğim, öldü demi, ölü bile eğer parası ödenmezse morgda rehin tutulurdu. Bu ülke o dönemleri gördü. Öyle herkes istediği hastaneye gidemezdi.”

umraniye erdogan acilis 5Eskiden, işçinin ayrı, memurun ayrı, kurumların, meslek kuruluşlarının ayrı hastaneleri olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ama hiçbirinde adam akıllı bir hizmetin bulunmadığını ifade etti. Bunları 30 yaşın altındakilerin bilmediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cihazı olanda doktor bulamazdınız, doktoru olanda tetkik yaptıramazdınız, çoğunda hiçbirini başaramazdınız. Öyle aile hekimliği filan, görülmüş, duyulmuş şeyler değildi. Hastaneye gitmek ayrı dert, gittin diyelim doktor bulup muayene olmak ayrı bir sıkıntı. Oldun diyelim tetkiki-tahlili ayrı bir macera, hadi hepsi bitti ilaçları alabilmek çok daha ayrı bir sorundu. Doktorlar ilacı bulsa dahi, o ilacın alınamadığı günleri yaşadı Türkiye… Bizlerin her birinin o yıllara dair acı bir tebessümle hatırladığı hastane maceralarımız muhakkak vardır. Benim var. Şu anda aynı dönemleri yaşadığımız aramızda kardeşlerim var veya benden 5-10 yaş daha küçük onlar, büyükleri söylemiyorum onlar gayet iyi bilir. O süreci beraber yaşadık. İşte Türkiye, o günlerden bugünlere geldi. Sadece birkaç karşılaştırma dahi, yaşadığımız büyük dönüşümü göstermeye yetecektir” ifadelerini kullandı.

umraniye erdogan acilis 14Programın sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soyu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milletvekilleri Osman Boyraz, Metin Külünk, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Ak Parti İlçe Başkanı Enver Sedat Çakıroğlu ve birçok ismin katılımıyla hastanenin açılış kurdelası kesildi ve hastane odaları gezildi.

umraniye erdogan acilis 4

umraniye erdogan acilis 2

umraniye erdogan acilis 3

Reklamı Geç