Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DENİZ SUYU POMPALANAN DERE’DE BALIKLAR NEFES ALDI..

Kadıköy’de Yoğurtçu Parkı’nın bulunduğu

Kadıköy’de Yoğurtçu Parkı’nın bulunduğu noktada denize dökülen Kurbağalıdere, Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı ıslah çalışmalarıyla eski günlerine dönmeye başladı. Kurbağalıdere, bugün kısmen mavi rengine kavuşurken, kıyıları yavru balıklarla doldu. Başkan Kadir Topbaş, Kadıköy’deki Kurbağalıdere’ye saatte 1200 metreküp temiz deniz suyunun pompalandığını belirterek, “Kurbağalıdere’de artık hayat başladı. Dereye balıklar geldi. 2017 Temmuz sonuna doğru Kurbağalıdere’de ıslah çalışmaları tamamen bitmiş olacak” dedi.

kurbaglıdere 1Geçmişte atık su kanalları olmadığı için “yanınızdaki ırmak ve dereleri kanallara bağlayabilirsiniz” yönünde kararlar çıkartıldığını anlatan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kurbağalıdere’nin de bu şekilde kirlenen derelerden biri olduğunu kaydetti. Uzun yıllar derelere atık suların bağlandığını dile getiren Kadir Topbaş, sadece Kurbağalıdere değil, bütün derelerin hatta Haliç’in de bu şekilde kirlendiğini anlattı. Topbaş, istanbul sex partner Kurbağalıdere’nin, 67 kilometrelik bir hat olduğu için atık sulardan daha çok etkilendiğini ifade ederek, İstanbul’daki bütün dereleri temizlemeye başladıklarını ve birçoğundaki çalışmayı tamamladıklarını söyledi.

Kadıköy'de Yoğurtçu Parkı'nın bulunduğu noktada denize dökülen Kurbağalıdere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı ıslah çalışmalarıyla eski günlerine dönmeye başladı. Kurbağalıdere, bugün kısmen mavi rengine kavuşurken, kıyıları yavru balıklarla doldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, açıklamalarda bulundu. ( Arif Hüdaverdi Yaman - Anadolu Ajansı )

Kurbağalıdere’nin ıslah çalışmalarının basit bir olay olmadığını dile getiren Topbaş, “Kamulaştırma, projeler, tüneller, çamurlar… Baktığınız zaman bu kadar zaman alıyor. Çökeltiler oluşmuş, zemin bakterilerle oldukça yoğun bir kokuyu yansıtacak hale gelmiş. Atık sular, kanal ve açık kanal pisliklerinin bağlanması maalesef yıllarca kirletmiş bölgeyi. Bölgede yerleşimler yanlış yapılmış, yönetimler bunlara müdahale etmemiş hatta teşvik etmiş. Bütün derelerde bunu görüyoruz” diye konuştu. Kadir Topbaş, Kurbağalıdere’de yaptıkları çalışmaları da anlatarak, kolektörlerle atık suları almak suretiyle pisliğin dereye akmasını önlemek adına tüneller açtıklarını, imalatın büyük bölümünün bittiğini aktardı.

kurbaglıdere 4Temizlik çalışmaları sırasında süreyi kısaltmak adına derenin altındaki çamuru gemilerle taşıdıklarını ifade eden Topbaş, şu bilgileri verdi: “Saatte 1200 metreküp temiz deniz suyu pompaladığımız Kurbağalıdere’de artık hayat başladı. Temiz su, oradaki bakteri ortamını yok edecek, zamanla aktıkça temizlenecek. Temiz su içeri girdikçe, oraya başka pis su atılmayacağı için bir daha kirlenmeyecek ve tertemiz gümüş gibi akan dere haline gelecek. Koku yüzde 90 oranında azaldı. Dereye balıklar geldi. 2017 Temmuz sonuna doğru tamamen Kurbağalıdere’de ıslah çalışmaları bitmiş olacak. Derede artık hiç koku kalmayacak, konutlarla, çevresiyle gayet güzel bir yürüme alanı haline gelecek. Bu devam edecek, bu işin daha başlangıç noktası. Kurbağalıdere artık sıkıntılı süreci geride bırakıyor.”

Kadıköy'de Yoğurtçu Parkı'nın bulunduğu noktada denize dökülen Kurbağalıdere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı ıslah çalışmalarıyla eski günlerine dönmeye başladı. Kurbağalıdere, bugün kısmen mavi rengine kavuşurken, kıyıları yavru balıklarla doldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, açıklamalarda bulundu. ( Arif Hüdaverdi Yaman - Anadolu Ajansı )

Topbaş, Kurbağalıdere’de yapılacak çalışmalarla ilgili belli bir limit koymadıklarına dikkati çekerek, “Biz burada ‘Şu kadar ayırırız, ondan sonrası kalsın.’ demedik. Ne kadar gerekiyorsa o kadar. Bugüne kadar yapılan yatırımlar 300 milyon liraya yaklaşıyor. Daha da devam edecek” dedi. Kurbağalıdere’de büyük bir sorunu çözdüklerini belirten Topbaş, “Kurbağalıdere bir sembol dere. Burası büyük yatırımlarla balıkların yüzdüğü, insanların keyif aldığı bir dere haline geliyor. Gelecekte derede yüzülür mü? Derede ne kadar yüzülürse o kadar diyeyim ben. Artık orada bir pisliğin, sıkıntının olamayacağını biliyoruz. En uç noktaya kadar girebildiği noktalara kadar temiz olacak. Kurbağalıdere’nin artık kokusu, orada birilerinin siyaset yapma malzemesi ortadan kalkıyor. Artık orada siyaset yapılamayacak” ifadelerini kullandı.

Reklamı Geç