Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Nurettin Şahinli

GEBELER VE EMZİKLİLER DİKKAT..

Son zamanlarda sıkça görülen ve çocukluk çağında baş gösteren bir çok kanser  türleri hem anne için hem de çocuk için büyük bir risk taşımaktadır. Hastalıklarda tıbbı beslenme tedavisinin mümkün olmasına rağmen ilaç kullanımı hızla artmıştır. İlk tedavi de  beslenmenin yeterli gelmediği zamanlarda ilaç tedavisine başlanılması gerekmektedir. Anne taşıyıcı bir kolonla gebelik döneminde fetüsü beslemektedir. Bu demek oluyor ki anne nasıl beslenir ise o aynı şekilde çocuğu da besleyecektir.

Bu nedenle anne kesinlikle günlük yaşantısına dikkat etmeli ve bazı yaşam kalitesini arttıracak etkinlikler ve planlar hazırlamalıdır. Tüm bu konularda ilk olarak eşlerin desteği ve biraz özen belki de bir çok hastalığı önleyecek çocuğun ileriki yaşlarında daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Bazı kalıtımsal hastalıklar da anneden bebeğe geçer . gebelik süresinde laktasyon (süt verimi)  için gerekli depolarını doldurmalı ayrıca fetüsun büyüme ve gelişmesi  için  yeteri  enerji ve besin ögesi alması gereklidir.

Gebelik öyküsünde erken doğum, geç doğum, alkolizm, anne yaşı 18 den az, ölü doğum varsa beslenmeye iki kat özen göstermesi gerekmektedir. Gebelik döneminde konstipasyon (kabızlık) sıkça görülmesi ve aynı zamanda mide bulantılarının sıklaşması beslenme kaynaklıdır. Yetersiz beslenme ya da gereğinden fazla beslenme çocukta  bir takım anormallikler gerçekleştirebilmektedir. İlk olarak anne beslenmesi daha sonra çocuğun beslenmesi önemlidir.

ANNE EMZİRİRKEN

Emzikli bir annenin fizyolojik gereksinmelerini ve anne sütü kalitesini arttırmak amacıyla karşılamak gerekir. Yetersiz ve dengesiz beslenen kadınlarda anne sütünde azalma saptanmıştır. Annenin enerji  alımı, sütün miktarı ve kalitesini etkiler vitamin  mineral  depoları doldurulmalıdır. Anne sütü özellikle ilk emzirilen kolostrum (sarı süt) kesinlikle bebeğinizin ilk aşısıdır. Bir bebeğin ihtiyacı olduğu her şey o ilk sütte yeterlidir. Daha sonrasında ilk altı ay sadece anne sütü verilmelidir. Altı ay sonra tamamlayıcı ek gıdalara geçmek gerekir. Önemli olan besin çeşitliliğini sağlamak ve emzirmeyi güçlendirmektir. Emzikli bir anne için günlük sıvı alımı 2.5-3 litre olmalıdır.

DOĞRU EMZİRME NASIL OLMALIDIR.

Önce meme alttan tutulur meme başı ve çevresindeki kahverengi kısmına dokunulmaz. Meme ucu bebeğin dudağına dokundurulur. Meme ucu ve etrafındaki kahverengi kısım (areola) bebeğin ağzına yerleştirilir. Bebeğin çenesi ile memenin arasında boşluk kalmamalıdır. Bu emzirme tekniği ile meme başı reseptörleri uyarılır. Süt yapımı ve süt salınımı artar. Her emzirmede iki meme de en az 10 dakika emzirilerek boşalması sağlanır. Bebek büyüdükçe bu süre 20 dakikaya kadar uzayabilir.  Bebek küçük ise her iki memeyi de ememiyor ise bir sonraki emzirmede diğer göğüsten emzirmeye başlanmalıdır. Bebek kendiliğinden emmeyi bırakıncaya kadar beklenmelidir.

Bebeklerde ağırlık kazanımı 6. Aya kadar ortalama 600-1000 gram arasında 12. Aya kadar 1400-1600 gram olmalıdır. Bebek için en ideal besin anne sütüdür. Kesinlikle 6 ay tek başına anne sütü verilmelidir.

ÇOCUK BESLENMESİ NASIL OLMALIDIR.

Her iki cinsiyette de büyüme ve gelişme hızı farklılık gösterir. Bununla beraber ruhsal gelişme ve Psiko-sosyal gelişmeler önemli rol oynar. çocuklarda hormonal değişiklin başlama yaşı 6-8 yaşlarında geçtikten sonra başlar. Biyolojik değişikliklerin tamamlanması 3-6 yıl sürer. Bu süre içerisin de yeterli ve dengeli beslenmek gerekir. İskelet büyümesi mental ve psikolojik değişimler beslenme de gereksinimleri arttırır. Ergenlik dönemi sorunları olarak görülen güvensizlik, kıskançlık, okul sorumlukları, gelecek endişesi bunlarla beraber gelişen “Obezite” neticesinde çocuklarda hipertansiyon, kalp hastalıkları, kalp krizi, bazı kanser türleri, diyabet hastalığı vb. hastalık riskleri artar. Obezite okul çağı çocuklarında yüksek oran da saptanmıştır. Bu gibi hastalıkları önlemek ve riski en aza indirmek için bir diyetisyene başvurun… Saygılarımla.
Dyt. Nurettin ŞAHİNLİ UMUT BESLENME DANIŞMANLIK VE DİYET MERKEZİ MEHMET AKİF MAH. FLORYA SOK. NO :24 /10 Randevu tel  : 0539 335 36 41   www.dytnurettinsahinli.com Facebook: www.facebook.com/diyetisyennurettin/  Mail: info@dytnurettinsahinli.com

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER

Reklamı Geç