Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

GENÇ BİLİM ADAMLARI ARANIYOR..

Çekmeköy Belediyesi’nin gençleri bilime

Çekmeköy Belediyesi’nin gençleri bilime teşvik etmek için üçüncüsünü düzenlediği bilim olimpiyatları, bu yıl milli üretim ve dışa bağımlı olmayan bir Türkiye hayaline ömrünü adayan Prof. Dr. Necmettin Erbakan adına düzenleniyor.

Çekmeköy Belediyesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bilim Olimpiyatları’na başvurular başladı. Bilimle ilgilenen gençleri teşvik etmek ve çalışabilecekleri alan oluşturmak için hayata geçirilen projenin tanıtım toplantısı Taşdelen Turgut Özal Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın ev sahipliği yaptığı toplantıya; Kaymakam Cemal Hüsnü Kansız, AK Parti İlçe Başkanı Salih Kırıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş, jüri üyeleri ve projeye destek veren kurumların yetkilileri katıldı.

Değiştir dünyayı sloganıyla gençlere seslenilen yarışmada başvurular, 6 Nisan 2018 tarihine kadar www.icatmakinesi.com web sitesi aracılığıyla alınacak. Araştırma, Teknoloji ve Enerji Verimliliği adı altında 3 kategoride ele alınacak projeler, akademisyenlerden oluşan jüri tarafından değerlendirilecek. Değerlendirmeler sonucunda dereceye girmeye hak kazanan gençler para ödülü ve projeye destek veren üniversitelerden burs kazanacaklar. Mayıs’ta düzenlenecek ödül töreninde kategori birincilerine 10 bin TL, ikincilerine 5 bin TL, üçüncülere 3 bin TL, 4. ve 5.’lere ise 2 bin TL ödül verilecek.

Tamamı akademisyenlerden oluşan jüride; Doç. Dr. Numan Sabit Çetin,  Prof. Dr. Emin Murat Esin, Doç.Dr. Hamit Topuz, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Cilacı Tombuş, Yrd. Doç. Dr. Önder Tombuş, Yrd. Doç. Dr. Abbas Dündar,  Prof. Dr. S. Gonca Telli Yamamoto, Yrd. Doç. Dr. Mürşide Özgeldi, Yrd. Doç. Dr. Hikmet Tosyalı,  Yrd.Doç.Dr. Hakan Yıldırım yer alıyor. İlki Nobel Ödüllü Türk bilim adamı Prof. Aziz Sancar adına, ikincisi Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç adına düzenlenen Çekmeköy bilim olimpiyatlarına bugüne kadar 26 farklı ülkeden 1269 proje başvurdu.

Katılımcılara seslenen proje koordinatörü ÇekmeköyBelediye Başkan Yardımcısı Şahmettin Yüksel; “Bu yıl Bilim Olimpiyatlarını Ülkemizin saygın siyaset, düşünce ve bilim adamlarından biri adına, ülkemizi daha iyi günlere taşımak için bir ömrü feda eden Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamız adına yapıyoruz. Daha önce Aziz Sancar ve Aliya İzzetbegoviç adına düzenlediğimiz Bilim Olimpiyatlarına hem ülkemizden, hem de dünyanın pek çok ülkesinden projeler katıldı. Bu projeler insanlık için, geleceğimiz için büyük bir umut oldu” dedi.

Programa katılanları selamlayan Belediye Başkanı Ahmet Poyraz; “3 yıldır geleneksel hale getirdiğimiz Uluslararası Bilim Olimpiyatlarını, bu yıl merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın adıyla düzenliyoruz. Merhum Erbakan hocamız, bu memleket için büyük bir değerdi. Yaptıklarını asla unutmayız. İnşallah sizlerde onun gibi bu memlekete hizmet için var gücünüzle çalışırsınız.  Geçtiğimiz yıllarda düzenlediğimiz olimpiyatlara  dünyanın çeşitli yerlerinden binlerce başvuru oldu. İnşallah bu yılda yüksek katılımlı bir bilim olimpiyatı düzenleyeceğiz. Dokuz yıldır  her zaman siz gençlerimizin yanında oldum. İnşallah bu can bu bedende olduğu sürece hep sizlerin yanında olacağım ve projelerinize destek vereceğim. Bu güzel projede emeği geçen mesai arkadaşlarıma, paydaşlarımıza, bizlere kapılarını açan Maltepe Üniversitesi’ne ve birbirinden kıymetli jüri üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Kaymakam Cemal Hüsnü Kansız; “Bizler geçmişte çağ açıp çağ kapatan Fatihleri ceddimizi konuşuyorduk. Bizler şimdi anlıyoruz ve inanıyoruz ki belediyemizin bu çalışmasıyla ileride yeni fatihler olacak çağlara yön verecek olan sizleri konuşacağız. Dünyanın değişmeye ihtiyacı var ve bu dünyayı sizler değiştireceksiniz. Ben başta Belediye Başkanımız Ahmet Poyraz olmak üzere bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayatınız boyunca hepinize başarılar diliyorum” dedi.

Reklamı Geç