Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

KADIKÖY BELEDİYESİ ONAY VERDİ; ORİJİNALİNE SADIK KALINACAK

Devlet Demiryolları İşletmesi Genel

Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün Tarihi Haydarpaşa Gar Binasının restorasyonuyla ilgili ruhsat başvurusu Kadıköy Belediyesi tarafından onaylandı.

????????????????????????????????????

Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün Tarihi Haydarpaşa Gar Binasının orijinal haline sadık olarak hazırladığı restorasyon projesine Kadıköy Belediyesi onay verdi. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Anıtlar Kurulu tarafından onaylanan Haydarpaşa Tren Garı’nın restorasyon projesine göre binanın özgün durumu aynen korunarak restore edilecek. Kadıköy Belediyesi, Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün daha önce ruhsat başvurusu yaptığı projeyi, tarihi garın orijinal haline uygun olmadığını belirterek red etmişti.

kadikoy haydarpasa gari restore 1Kadıköy Belediyesi’nin red gerekçesini basın toplantısı ile açıklayan Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu tarihi gar binasının restorasyonuna itirazları olmadığını belirterek, “Orijinal haline sadık bir restorasyon projesi önümüze gelirse elbette onaylarız” demişti.  Nuhoğlu revize edilen restorasyon projesi ile ilgili ise şunları söyledi: “Haydarpaşa Garı tarihi bir mirastır. Gar, kent belleğine katkı sağlayacak ve sürekli canlı tutacak biçimde korunmalıdır. Yangından sonra Gar binası adeta kendi kaderine terk edilmişti. Devlet Demiryolları’nın binanın orijinal haline uygun bir restorasyon projesi hazırlaması oldukça sevindirici.  Ama asıl önemli olan Gar’ın eski tarihi fonksiyonuna dönmesi ve İstanbullulara bir gar olarak hizmet etmesi. Kadıköylüler binanın daha fazla zarar görmeden bir an önce restore edilmesini ve Gar olarak hizmet vermesini istiyor.”

kadikoy haydarpasa gari restore 2Gar çevresinin sermayeye peşkeş çekilmemesi gerektiğini belirten Nuhoğlu şöyle devam etti: “Garın çevresi halkın doğrudan kullanımına yönelik, İstanbul’un ihtiyaç duyduğu, toplumun beklentilerine dönük yeşil ve sosyal alanlar olarak kullanılmalıdır.” 28 Kasım 2010’de çıkan yangında çatısı zarar gören Haydarpaşa Garı’nın restorasyon çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlanması bekleniyor.

Reklamı Geç