Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

KADINLAR, “ÖLMEK İSTEMİYORUZ, YAŞAMAK İSTİYORUZ” DİYE HAYKIRDI..

Emine Bulut cinayetini protesto

Emine Bulut cinayetini protesto eden CHP Kadın Kolları, İstanbul’un tüm ilçelerinde tek ses oldu. Ümraniye’deki basın açıklamasında konuşan CHP İlçe Başkanı İbrahim Can Kıran, TBMM’de defalarca verdikleri “Çocuk istismarları ve kadına şiddetin araştırılması” yönündeki önergelerin iktidar partisi ve ortağı tarafından neden ret edildiğinin açıklanması gerektiğini ifade etti.

Son günlerin yürek dağlayan vahşi cinayeti Emine Bulut travması tüm toplumu derinden etkilemeye devam ederken, Cumhuriyet Halk Partisi Örgütleri topyekun ses yükseltip çocuk ve kadına şiddeti lanetledi. Bugün İstanbul’un tüm ilçelerinde CHP Kadın Kolları tarafından yapılan Emine Bulut cinayetini protesto eylemlerinde “ölmek değil yaşamak istiyoruz, yeter artık” feryatları yükseldi. Ümraniye Alemdağ Caddesi üzerindeki ilçe binası önünde basın açıklaması yapan CHP Kadın Kolları da kalabalık bir grup eşliğinde Emine Bulut cinayetini ve kadına şiddeti protesto etti.

CHP İlçe Başkanı İbrahim Can Kıran, meclis üyeleri ve ilçe yöneticileri de eyleme destek verdi. Basın açıklaması öncesi konuşan İlçe Başkanı İbrahim Can Kıran, CHP olarak TBMM’de defalarca verdikleri, “Çocuk istismarı ve kadına şiddet olaylarının araştırılması” yönündeki önergelerin neden iktidar partisi ve ortağı tarafından ret edildiğinin açıklanması gerektiğini kaydetti. Daha sonra CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’nin basın açıklamasını Ümraniye İlçe Kadın Kolları Başkanı Canan Sarp okudu. Basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Ölmek istemiyorum” diyen bir anne, “Anne lütfen ölme” diyen bir evlat. Bir cümle ne kadar can yakabilirse o kadar yaktı canımızı. Kahrolduk, mahvolduk… Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü, hem de çocuğunun gözleri önünde. “Ölmek istemiyorum” diye feryat eden Emine Bulut eski eşi tarafından öldürüldü! Türkiye’de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz.

Her gün onlarca kız kardeşimiz erkek şiddetine maruz kalıyor. Yetmiyor, katilin ceza alması için mücadele etmemiz gerekiyor! Çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor! Çünkü bu ülkede adalet de erkek!

Bilinsin ki Kimse bu cinayetten kendini aklayamaz:

  • Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar,
  • Hâkim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için Kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar,
  • 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeyenler,
  • Kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine, “ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz” diye meclis komisyonları kuranlar,
  • Boşanmayı tabulaştıranlar,
  • Nafaka hakkına saldıranlar,
  • Yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar,
  • Kadınları korumayan, haklarımıza saldıranlar

BU CİNAYETE ORTAKTIR. Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi? etmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması? Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz. “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” dedikçe onlarca eksiliyoruz. Dün sadece Emine Bulut’un haykırışını izledik ama 2019’da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da ölmek istemiyorum diye haykırdı. Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz?

Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece BİT-ME-YE-CEK! Emine Bulut bir tane değil, bir kerelik değil, tesadüfi değil. Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız. Biz iyi hal indirimi istemiyoruz
Tahrik indirimi istemiyoruz 

ÖLMEK İSTEMİYORUZ Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz! Kalmayacağız! Alışmayacağız, susmayacağız! Bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz! Bu zalimlere, ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede Anneler ölmeyecek!Çocuklar ağlamayacak!

Reklamı Geç