Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İBB ANA ARTARLERDE BAŞARILI İLÇELER ARA SOKAKLARDA SIKINTILI..

Son yılların en şiddetli

Son yılların en şiddetli kışını yaşayan İstanbul’da kar yağışı , 4 gün 5 gece devam etti. Karla mücadele için Büyükşehir Belediye ekiplerince karın yağması ile birlikte bugüne kadar toplam 136 bin ton tuz, 539 ton solüsyon kullandı. Büyükşehir’in yetkisindeki ana arterlerde büyük sıkıntılar yaşanmaz iken; birçok ilçe belediyesinin yetkisindeki ara sokaklar ekipler tarafından değil yağmurla temizlenebildi. Bazı ilçelerde günlerce çöplerin alınamadığı ara sokaklarda hiç bir çalışma yapılmayarak adeta kara teslim edildi ve halen karlar altında olan ilçe sokakları mevcut..

istanbul kar yağışı 2Büyükşehir belediye ekipleri, 4 gün 5 gece boyunca TEM karayolunda, karayolları ekiplerine araç ve tuz takviyesi yaparak yolun açık tutulmasını sağladı, ilçe belediyelerine de ek tuz takviyesi yaptı. Kar yağışının başlamasından bu yana belediye ekipleri toplam 136 bin tuz, 539 ton solüsyon kullandı. Vatandaşlara, mobil büfelerle kumanya, çay ve hazır çorba dağıtıldı. Ulaşım hizmetleri, halkı mağdur etmemek için 7/24 esasında çalışmalarına devam etti. Yağış boyunca Park ve Bahçeler ile Katı Atık Müdürlüğü, zabıta, İSFALT, İSTAÇ, 153 Beyaz Masa ekipleri üst geçitler, meydanlar, otobüs duraklarında kar küreme ve tuzlama çalışmaları yaptı. İlçelerde ise durum tam tersi sıkıntılı oldu. Bir çok ilçe belediyesi, yetki alanındaki sokaklara günlerce giremedi. Hiç bir çalışmanın yapılmadığı sokaklar adeta karlara teslim edildi ve günlerce karlı sokaklarda çöp yığınları birikti. Sosyal medya hesaplarına da yansıyan kar şikayetlerine verilen cevaplar da aşırı yağışların etkisiyle mücadele edilemediği yönündeki itiraflarla doluydu. Günler sonra yağan yağmurla karların eridiği sokaklar vatandaşın günlük kullanımına açıldı.

istanbul kar yağışı 4Kış koşullarına ilişkin çalışmalar, itfaiye, yol bakım, AFAD, emniyet, AYEDAŞ, BEDAŞ, TİAŞ, İGDAŞ, İSKİ, Şehir Hatları, Metro İstanbul, İETT, İCA (YSS Köprüsü) Karayolları, İBB Trafik başta olmak üzere 27 ayrı birimin yöneticileri tarafından AKOM’da koordine edildi. Çeşitli noktalarda terk edilmiş, mahsur kalan veya trafiği olumsuz etkileyen araçlar (TIR, otomobil, kamyon, otobüs) itfaiye, yol bakım ekipleri tarafından güvenli noktalara çekildi. Yoğun kar yağışı nedeniyle, İstanbul Metro, tramvay hatlarında 24 saat kesintisiz hizmet veriyor. Metrobüs hattına ek seferler konuluyor.

istanbul kar yağışı 5Sahipsiz hayvanlar unutulmadı: İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, kar yağışının etkisini iyice arttırmasından dolayı sahipsiz hayvanların aç kalmaması için de çalışmalar yürütüyor.  Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, soğuk havaların etkisini arttırmasıyla belirli aralıklarla sahipsiz hayvanları besliyor. Ormanlık alanlar başta olmak üzere bir çok bölgedeki noktalara, hayvanlar için mama bırakılıyor. Ayrıca besleme noktalarında tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan hayvanlar da veterinerler tarafından tedavi ediliyor. Belediye ekipleri, kar yağışının başladığı günden itibaren bin 347 araç ve iş makinesiyle, 9 bölgede üç vardiya halinde 7 bin personelle görev yaptı.

istanbul kar yağışı 3

istanbul kar yağışı 1

istanbul kar yağışı 6

Reklamı Geç