Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İNANÇ ÖNDERLERİ BİRLİKTE NOEL AĞACI DİKTİ..

Maltepe Belediyesi, farklı kültür

Maltepe Belediyesi, farklı kültür ve inançlara kucak açmaya devam ediyor. Cadde ve sokakları yeni yıl dolayısıyla süsleyen Maltepe Belediyesi, Maltepe Meydanı’na da, Belediye Başkanı Ali Kılıç, pastör, papaz, imam ve cemevi dedesiyle birlikte “Noel Ağacı” dikti.  Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç: “Maltepe’ye diktiğimiz bu Noel ağacı, dostluğun ve barışın çınarı olsun diyor, buradan dalga dalga hoşgörü ikliminin tüm Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz” dedi.

maltepehosgoru5Maltepe Belediyesi, Ramazan ve Muharrem aylarında yapmış olduğu etkinlik ve çalışmalardan sonra şimdi de, Hristiyan vatandaşların Noel (Doğuş) Bayramı’nı bir dizi etkinlikle kutladı. “Mutlu Noeller”, “Yeni yıl sağlık, barış ve mutluluk getirsin” ve “Hayatınız sevgiyle dolsun” pankartları eşliğinde süslenen Maltepe Meydanı’nda dikilen “Noel ağacı” etkinliğine, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı (İPKV) Başkanı Timur Topuz başta olmak üzere, İPKV Altıntepe Protestan Kilisesi Pastörü Carlos Madrigal,  İstanbul Süryani Ortodoks Cemaati adına Süryani Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sait Susin, Kadıköy Rum Ortodoks Metropolitliği adına Papaz Nafkratios Turuncuoğlu, Ermeni Katolik Patrikhanesi Başpiskoposu Levon Zekiyan, Maltepe İlçe Müftü Vekili Ahmet Dur, Şahkulu Sultan Dergâhı Dedesi Veli Akkol, Maltepe Cemevi Dedesi Hasan Harabati, Maltepe Belediyesi İnanç Birimi Müdürü Murat Korkmaz, İPKV Altıntepe Protestan Kilisesi cemaati, İstanbul Hristiyan kiliselerinin ve camialarının önemli isimleri, diğer inanç kurumlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte, 40 kişilik Meksika Folklor Grubu renkli bir dans gösterisi yaptı. Daha sonra İPKV’ye bağlı “Hallelujah Korosu” tarafından ilahiler seslendirildi.

maltepehosgoru2“HOŞGÖRÜ İKLİMİ DALGA DALGA YAYILSIN”

Etkinlikte bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Göreve geldiğimde Maltepe’de, yüreği sevgiyle çarpan insanlar yaşıyor demiştim, gördüm ki bu büyük bir gerçek. Hangi inançtan, dinden, kültürden ve mezhepten olursa olsun insana insan gözüyle bakıyor ve insanlığın önünde saygıyla eğiliyoruz. Maltepe Belediyesi, kimseyi ötekileştirmeyip herkesi aynı gözle görüp, her vatandaşımızın önünde eğilerek hizmet etmeyi şiar edinmiştir” dedi. Kılıç, Ramazan, Muharrem ayında yapılan çalışmalardan, cemevlerinin Maltepe’de ibadethane olarak kabul edildiğinden, Muharrem ayının son günü ve 24 Aralık’ta Alevi ve Hristiyan personelin izinli sayılması için yapılan çalışmalardan bahsederek, şunları kaydetti: “Azınlık da olsa dünyanın neresinden olursa olsun Maltepemizdeki herkesi sevgiyle kucaklayacağız. İslam hoşgörü, sevgi ve barış dinidir. Anadolu’da nereye giderseniz gidin İsa ve Meryem adları ile karşılaşmışsınızdır. Bu da Anadolu’nun aslında nasıl hümanist değerlere sahip olduğunu gösteriyor. Maltepe diktiğimiz bu Noel ağacı, dostluğun ve barışın çınarı olsun diyor, buradan dalga dalga hoşgörü ikliminin tüm Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz.”

maltepehosgoru6“KİMSE BİZİ ÖTEKİLEŞTİRMİYOR”

Kılıç’tan sonra söz alan İPKV Başkanı Timur Topuz da, “Burada yaşananlar Türkiye’ye örnek olacak büyük bir hoşgörü olayıdır. Çok mutluyuz, görüyoruz ki kimse ötekileştirilmiyor. Bu toplumun parçası olmaktan onur duyuyoruz. Bu topluma ait olmaktan bizi hiç kimse alıkoyamaz” diye konuştu. Maltepe Cemevi Dedesi Hasan Harabati ise “Yunus’un dediği gibi, Yaratılanı severiz Yaradan’dan ötürü. Hepimizi Cenabı Allah yarattı, bu yüzden insanlığı sevmeliyiz. İnsanlık erdemine ulaşan kişi, elinden, belinden ve dilinden emin olan ve gönlünde sevgiyi taşıyan kişidir” şeklinde konuştu.

maltepehosgoru3MÜFTÜ’DEN HOŞGÖRÜ VURGUSU

Harabati’den sonra söz alan Maltepe İlçe Müftü Vekili Ahmet Dur da, “Bizler asırlardık beraber yaşadık, sevgi, saygı ve hoşgörüyle kendi değerlerimizi yaşattık ancak başkalarının değerlerine de saygı duymasını bildik. Biz uzun yıllardır cami, kilise ve sinagog olarak bir arada yaşadık, ibadetlerimize katıldık. Aslında kendi ülkesinde yaşamını sürdüren inançlara tahammül edemeyen hiçbir ülke, büyük ülke değildir. Ben, Almanya’da da görev yaptım ve ezanlarımızın açıktan okunduğuna birçok eyalette şahit oldum. Bunu burada da yapmak müthiş bir hoşgörüye karşılık gelir. Bizler, Hacı Bektaşların, Yunusların yolundan gitmeliyiz” dedi. Daha sonra İPKV Altıntepe Protestan Kilisesi Pastörü Carlos Madrigal tarafından dualar eşliğinde, Ali Kılıç ve inanç önderlerinin de katılımıyla Noel ağacının açılışı butona basılarak yapıldı.  Açılıştan sonra vatandaşlara çeşitli hediyeler dağıtıldı.

maltepehosgoru4

 

Reklamı Geç