Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İRANLI ANNE MALTEPE’DEN DÜNYAYA BARIŞ MESAJI VERDİ..

Oğlunun katilini idam sehpasında

Oğlunun katilini idam sehpasında affederek dünyanın gündemine oturan İranlı Samareh Ali Nezhad, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’la birlikte, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde “beyaz güvercinler” uçurarak, tüm insanlığa barış mesajı verdi. 

maltbaris1Maltepe Belediyesi tarafından “yılın annesi” seçilen  İranlı Samareh Ali Nezhad,  belediye tarafından düzenlenen “Dünya Barış Günü” etkinliğine katıldı.  Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde (TSKM) düzenlenen ve “Barış Sevgiyle Gelir” pankartı önünde gerçekleştirilen etkinliğe Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, İran İslam Cumhuriyeti Kültür Ataşesi Abdulreza Rashed, Nezhad’ın eşi Abdolghan Hossein Zadeh ve kızı Fatemeh Hossein Zadeh ile çok sayıda davetli katıldı.

maltbaris3“ANALAR AYAĞA KALKMALI”

Törende bir konuşma yapan Başkan Ali Kılıç, “Hepinizin 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun. Coğrafyamız başta olmak üzere dünya çok büyük acılara sahne oluyor. İnsanlık tek başına çaba sarfederek, bu durumdan kurtulamasa da komşumuz İran’da Samareh Hanım’ın ülkenin değil tüm dünyanın kaderini hümanizme bağlayarak, acısını yüreğine gömüp, başka bir anneye aynı acıyı yaşatmaması oldukça önemlidir. Hep derim ki anneler ayağa kalksa, dünyaya barış, sevgi, kardeşlik ve dostluk egemen olur” dedi.

maltbaris2“AFFETMEKLE HUZUR BULDUM”

Nezhad’ın daha önce belediye tarafından “yılın annesi” seçildiğini de belirten Kılıç,  şöyle devam etti: “Söz verdiğimiz gibi anamızı buraya davet ettik, onunla barış güvercini uçurduk. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesini Maltepe’den tüm dünyaya göstereceğiz, Maltepe bir barış, kardeşlik ve sevgi ilçesi olacak dedik. Artık elimizi taşın altına koyma vakti geldi, Samareh hanımın sesini tüm dünyaya duyurmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız.” Kılıç’tan sonra söz alan Samareh Ali Nezhad ise, “Ülkemizde söylediğimiz bir söz vardır: Sevgiyle, muhabbetle bütün dikenler güle dönüşür. İnsanlar kin ve nefret yerine sevgiyi geliştirdikçe, daha iyi günleri göreceğiz. Kin ve nefret insanın kalbini karartır, sevgiyse aydınlatır. Affetmenin insana verdiği iç huzuru, kısas ve intikam duygusu hiçbir zaman veremez. Affettikten sonra iç dünyamda çok farklı bir huzur yaşamaya başladım. İnanıyordum ki oğlum öbür dünyada çok iyi yerde ve rahat” diye konuştu.

maltbaris4GÜVERCİNLER UÇURULDU

İran İslam Cumhuriyeti Kültür Ataşesi Abdulreza Rashed de, Türkiye başta olmak üzere tüm ülkelerin 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutlayıp, “Samareh Hanım’ın atmış olduğu bu büyük adım, hepimiz için örnek teşkil edecek durumda. Bugün birçok yerde Müslümanların ve mazlumların kanı dökülmektedir. Halbuki İslam’da savaşın önüne geçebilmeyi gösteren birçok dostluk, barış ve sevgi emaresi vardır. Peygamber Efendimiz’in dediği gibi ‘Birbirinize kin beslemeyin.’ İşte bunu başarırsak dünyaya barış ve dostluk hakim olur. Biz, bu konularda dinimize müracaat etmeliyiz, orada çok büyük hayır var” dedi. Törenin sonunda İranlı anne Nezhad’a, Maltepeli kadınlar tarafından yapılan ve geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz dünyaca ünlü yazar Yaşar Kemal’in Farsça yazılmış ‘En güzel şiir barıştır’ sözlerinin yazılı olduğu vazo hediye edildi. Halk ozanı Nesimi Çimen’in “Barış Güvercini” türküsü eşliğinde, Samarah Ali Nezhad ve Ali Kılıç, sonra eşi, kızı ve konsolosluk yetkilileri barış güvercini uçurdu.

Reklamı Geç