Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İSPARK’TAN 5 İLÇEYE APART PARKLAR GELİYOR..

İstanbul sokaklarındaki yol üstü

İstanbul sokaklarındaki yol üstü parklanmanın önüne geçilerek otopark sorununa çözüm sağlayacak Apart Park projesinde 5 ilçede pilot uygulama başlatılıyor. Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Sancaktepe ve Kağıthane’de yapılacak Apart Parklarda sokak sakinlerine otopark hissesi verilmesi planlanıyor.

isparkapartpark4İSPARK, kurulduğu günden bu yana geliştirdiği teknolojik çözümler ile otopark alanında ilklerin ve yeniliklerin İstanbul’a kazandırılmasını sağladı.  Dar alanlarda çok sayıda aracın parklanmasına imkan sağlayan teknolojik otopark çözümleri ile var olan kapasitesini her geçen gün artıran İSPARK, şimdi de Apart Park projesi ile otopark sorununa çözüm üretmeyi hedefliyor. Proje ile ilgili otopark alanında yeni bir dönemin başlayacağını ifade eden İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik; Apart Parklar özellikle otopark anlamında yetersiz semtlerde alternatif bir çözüm olacak. Kısıtlı alanlarda birçok aracın parklanmasına imkân sağlayacak proje son teknoloji ile vatandaşların hizmetine sunulacak. Proje sayesinde yol üstü parklanmanında önüne geçilecek. Dedi.

isparkapartpark5Apart Park Nedir?

Ulaşım master planı verilerine göre yeterli park alanı olmayan semtlerde, şehrin dokusuna uygun mekanik sistemler kullanılarak imal edilmiş, 50 metrekarelik bir alanda 20 aracın park etmesine imkan sağlayan teknolojik otoparklar Apart Park olarak adlandırılıyor. Proje ile yol üstüne park etmiş araçlar Apart Parklara çekilerek sokaklar temiz ve düzenli bir görünüme kavuşacak ve trafik probleminin çözümüne katkı sağlanacak. Kısıtlı alanlarda maksimum aracın parklanmasını sağlayan, teknolojik imkanlardan faydalanarak personel ihtiyacını da minimize eden sistem ile araçlar asansöre bırakıldıktan sonra otomatik olarak boş raflara yerleştirilecek.

isparkapartpark2İstanbul Kart ve Bisiklet Yolları Sisteme Entegre Edilecek

Sistemin kullanımını kolaylaştırmak amacıyla Apart Parkların İstanbul Kart ile entegrasyonu da  sağlanacak ve araç sahipleri ödemelerini İstanbul Kart ile yapabilecek. Ayrıca Apart Park kurulan bölgelerde bisiklet yolları düzenlemesi yapılarak alternatif ulaşım aracı bisikletin de etkin ve güvenli bir şekilde kullanılmasının önü açılacak.

isparkapartpark3Tapulu Otopark Dönemi

Yapılacak olan Apart Parklar’da öncelikli olarak sokak sakinlerinin hissesi bulunacak. Bu hisse sokakta ev satın alan kişiye devredilebilecek ve istenildiğinde başka birine satılabilecek. Apart Park sisteminin işletme modeline bina veya site yönetimleri örnek verilebilir. Apart Park’ta hissesi bulunan kullanıcılardan aylık bir bedel alınarak işletmenin teknik personel, elektrik ve bakım onarım gibi giderleri karşılanacak. Ayrıca projeye uygun bölgelerde arsa sahipleri kendi arsalarında Apart Park kurulmasını istemesi halinde yatırımlarını kamu destekli gerçekleştirebilecek.

 

Reklamı Geç