Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İSTANBUL’DAN DİYARBAKIR’A BARIŞ TRENİ TUZLA’DAN UĞURLANDI

“Çözüm sürecine sivil destek”

“Çözüm sürecine sivil destek” sloganı ile İstanbul’dan yola çıkan Barış Treni, organizasyona destek veren Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve sivil toplum örgütlerinin yöneticileri tarafından Diyarbakır’a uğurlandı.

tuzlabaristrn3Barışa Bak Derneği, Genç Siviller ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin Çözüm Süreci’ne dikkat çekmeyi amaçladığı Barış Treni, Tuzla Belediyesi’nin katkılarıyla Pendik Garı’ndan hareket etti. Hareket öncesi beyaz zeminli afişe barış mesajları yazıldı. İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Atilla Yayla “Barış, en tatlı meyvedir” mesajını, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı da “Barış, evrensel bir lezzettir” ifadesini kaleme alarak imzaladı. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Barışa Bak Derneği Başkanı Cengiz Alğan ve aktivistler, basın açıklamasının ardından treni uğurladı. Barış filizlerinin güçlenmesi için İstanbul’dan Diyarbakır’a iki çam fidanı da gönderildi. Barış Treni, tren hareket memuru şapkasını takan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın hareket işareti ile yola koyuldu.

tuzlabaristrn7İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Atilla Yayla’ın da aralarında bulunduğu aktivistler, Kocaeli, Eskişehir, Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ’ın ardından 21 Mart’ta Nevruz Bayramı’nda Diyarbakır’a ulaşacak. Gidilen şehirlerde çözüm sürecine yönelik panel ve konferanslar düzenlenecek. Barış Treni, 23 Mart’ta İstanbul’a dönecek.

tuzlabaristrn6Barışın en temel medeni değer olduğunu belirten İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Atilla Yayla, Barış Treni’ne binmeden önce açıklamada bulundu. İlhan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin yakın dönemindeki en önemli olaylardan birisine şahitlik ediyoruz. 30 yıldır belki de ilan edilmemiş bir savaş yaşanıyor. 50 bine yakın insan öldü. Ağır maddi tahribat yaşandı. Bu savaş artık daha fazla sürdürülemez hale geldi. Toplum yoruldu, toplum bu problemin çözüme kavuşturulmasını istiyor. Yaklaşık 2 senedir bütün provokasyonlara, çarpıtmalara, engellemelere rağmen bir barış ve çözüm süreci devam ediyor. Bu sürecin aktörlerinin iradesi kuvvetli ve yola devam etmeye kararlılar. Bu barış ve çözüm sürecinin asıl sahibi toplumdur. Bunu toplum istemektedir. Aktörler bunun bilincinde olmalı. Bundan hem güç almalı ve hem de bundan korkmalı, herhangi bir sebeple çözüm süreci rayının dışına çıkma arzusu göstermemeli. Biz sivil toplum olarak bu iradeyi göstermek istiyoruz”

tuzlabaristrn5Barış Treni projesine destek veren Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, mazideki birlik ve beraberliğin geleceğe de taşınması arzusuyla hareket ettiklerini vurguladı. Başkan Yazıcı, “Bu toplum artık savaşmayı değil bütün izmler, felsefelerde olduğu gibi hep kabul gören barışı istiyor. Hiç kimse ölmesin, hiç kimse ağlamasın. Böyle birlik ve beraberlik içinde mazide olduğu gibi geleceği de birlikte dizayn edelim düşüncesi içindeyiz. Barış için sivil insiyatifin bunu ele alması gereken bir dönemdeyiz. Barış sürecinin iyi bir noktaya gelmesi için hem dua edeceğiz hem de gayret edeceğiz.  Böylesine organizasyonlarda emeği geçen bütün sivil toplum örgütlerine, akademisyenlerimize teşekkür ederiz. Biz yerel yönetim olarak maddi manevi her zaman yanlarında olacağımızı ifade ediyoruz” şeklinde konuştu.

tuzlabaristrn4

tuzlabaristrn2

 

Reklamı Geç