Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İSTANBUL’UN CİĞERLERİNE TEMİZ HAVA DOPİNGİ

İstanbul’un 3. boğaz köprüsü

İstanbul’un 3. boğaz köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu proje güzergahına 604 bin fidan dikilecek.

ücüncü kopru agac 22Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ağaçlandırma çalışmaları için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve projeyi yapan firma arasında hazırlanan protokolün imza safhasına geldiği belirtildi. Protokol çerçevesinde Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu proje güzergahının tamamlanmasını müteakip, otoyol güvenliği için çekilen “kafes tel ihatası” dışında kalan ve mevcut orman dokusuna kadar devam eden alanlarda 604 bin fidanın toprakla buluşturulacağı bildirildi.

ucuncu kopru acilis 2Açıklamada, proje yatırım giderlerinin ilgili firma tarafından karşılanacağı konusunda mutabakata varıldığı ve taslak protokolün oluşturulduğu, bu çerçevede 2016 ve 2017’de dikilecek 604 bin fidanın mavi servi, karaçam, sedir, fıstıkçamı, ıhlamur, akasya, sahil çamı ve at kestanesinden oluştuğu ifade edildi. Öte yandan, açıklamada, projeyi gerçekleştiren firma ile 2013 yılında bedeli ilgili firma tarafından karşılanmak üzere 14 bin dekar alanda 1 milyon 600 bin fidanın dikilmesi konusunda başka bir protokol imzalandığı hatırlatılarak, 2015 yılı sonu itibarıyla 10 bin 570 dekar alanda 1 milyon 227 bin fidanın toprakla buluşturulduğu kaydedildi. Açıklamada, 2016 sonuna kadar ise bu fidanların tamamının il genelinde uygun alanlarda toprakla buluşturulacağı bilgisine yer verildi.

ucuncu kopru acilis 1Açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun konuyla ilgili değerlendirmelerine de yer verildi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin Türkiye’nin prestij projelerinden olduğunun altını çizen Eroğlu, güzergahlar belirlenirken doğal hayata en az zarar verecek şekilde hassas davranıldığını belirtti. Eroğlu, “Belirlenen güzergahta ise taşınabilmesi mümkün olan ağaçları taşıyarak başka yerlere diktik. Tabii bu proje oluşturulurken kesilen her ağaç için 5 ağaç dikme şartını da getirdik. Şimdi yaptığımız bu protokollerle bu şartı yerine getiriyoruz. 2016 ve 2017 yılları ile birlikte toplam 2 milyon 204 bin fidanı toprakla buluşturmuş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Reklamı Geç