Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

KAFTANCIOĞLU VE ODABAŞI VE İŞÇİLER HALAY ÇEKTİ..

Kadıköy Belediyesi ile DİSK’e

Kadıköy Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi davul ve zurnalar eşliğinde imzalandı. İmza töreni sonrasında Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu işçilerle birlikte halay çekti.

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile taşeron işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçişinin ardından Kadıköy Belediyesi’nin iştiraki KASDAŞ işçileri ile anlaşma sağlandı. Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi’nde gerçekleşen törene CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Genel İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, belediye başkan yardımcıları ile belediye çalışanları katıldı.

“İŞÇİ KARDEŞLERİM HAKKINI ALDI”

Törende konuşma yapan Şerdil Dara Odabaşı sözlerine “Ben bir şey vermedim, benim çalışma arkadaşlarım, işçi kardeşlerim hakkını aldı” diyerek başladı, Odabaşı’nın sözleri büyük alkış topladı. Toplu sözleşme sürecinde yaşanan zorlukları anlatan Odabaşı, “Bu toplu sözleşme bizim için çok önemli, çünkü işveren sıfatıyla 1 Mayıs’ta, Gezi’de, her toplumsal olayda düştüğümde elimden tutup kaldıran işçi kardeşlerimle sözleşme imzalıyorum. Gönül isterdi ki daha fazlasını yapalım. Gönül isterdi ki hak ettiğinizin üstünde ekonomik olarak destek sağlayalım ama Türkiye’nin de Kadıköy’ün de gerçekleri ortada. Benim birinci görevim maaşınızı eksiksiz bir şekilde hesabınıza yatırmak. Ben bunun için çalışıyorum. Onun için zor bir görevim var. 472 bin Kadıköy’de yaşayan insana sorumluluğum olduğu gibi sizlerin ve ailelerinizin sorumluluğu da benim üzerimde. Onun için bu süreci hep beraber çalışarak, üreterek götüreceğiz” şeklinde konuştu. Odabaşı sözlerine şöyle devam etti: “Birbirimize sırtımızı dönmeden, birbirimizi utandırmadan, birbirimize güvenerek bu süreci tamamladık. Beş yıl beraber Kadıköy’e ve Kadıköylüye hizmet etmeye devam edeceğiz. 23 Haziran’da “Her Şey Çok Güzel Olacak” ve Kadıköy’de 24 Haziran’da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Sizlerin kararlılığı, işçinin yıllardır devam eden, emekçinin durdurulamaz mücadelesi ve emekçinin her türlü baskıya rağmen gösterdiği kararlılığı Türkiye demokrasinin önünde en büyük sürükleyici etken olacak.Söylenebilecek her şey söylendi, hep birlikte sahada, sokakta yan yana, omuz omuza haklarımızı söke söke alma zamanı” şeklinde konuştu.

ÇERKEZOĞLU: DEMOKRASİ İŞÇİNİN EKMEĞİDİR

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise“Demokrasi işçinin ekmeğidir” sözünü hatırlatarak “Bu söz DİSK’in tüzüğünün kuruluş bildirgesinin en başında yer alır. Demokrasi’nin olmadığı yerde emeğin hakları olmaz. Emeğin haklarının olmadığı yerde de demokrasi olmaz. Ve ne yazık ki bugün ülkemizde korunacak bir demokrasiden değil kurulacak bir demokrasiden söz ediyoruz. Bu ülkede demokrasiyi de, cumhuriyeti de, bir harabeye dönüştürülen memleketi de yeniden inşa edecek olan, demokrasiyi yeniden kuracak olan bir kurucu iradeye ihtiyaç olduğu çok açık. Ve bu kurucu iradenin en önemli ayaklarından bir tanesi de hiç kuşkusuz ki Türkiye işçi sınıfıdır, emekçilerdir” dedi.

KAFTANCIOĞLU, ODABAŞI VE İŞÇİLER BİRLİKTE HALAY ÇEKTİ

Konuşmaların ardından Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan toplu sözleşmeyi imzaladı. Sık sık sloganların ve alkışların yankılandığı törende Çalışkan, Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı’na plaket takdim etti. İmza törenin ardından, davul ve zurna eşliğinde halaylar çekildi. CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan da işçilerle birlikte halay çekti.

40 SAAT ÇALIŞMA KABUL EDİLDİ

İşçilerin en önemli talepleri arasında “çalışma süresinin haftalık 40 saat ile sınırlandırılması” ve “asgari ücret farkının ücretlerine yansıtılması” yer alıyordu. 40 saat uygulaması 1 Ağustos’tan itibaren uygulamaya geçecek. Ücret zammı ise 1 Haziran’dan itibaren tüm belediye çalışanlarını kapsayarak brüt 380 TL tutarında yansıyacak.

ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN İŞÇİYE DESTEK

Öte yandan ulaşım ücretlerine gelen zam yol ücretlerine yansıyacak. Yemek ücreti, yemek kartı istenmesi halinde 20.50 TL olarak yansıyacak, istenmezse aynı ücretlendirme devam edecek. Toplu sözleşmede, çocuğunun yüzde 65 oranında engelli olması durumunda brüt 200 TL oranında engelli çocuk yardımı, her gün 1 saat bakım izni, yılda 30 gün izin verilecek. Kadıköy Belediyesi’nde fiilen uygulanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın personelin izinli olmasına yönelik uygulama da sözleşme kapsamına alındı. Kadınlar 8 Mart’ta izinli sayılacak. İl dışına görevlendirilen işçiler günlük 200 TL yol harcırahı alacak.

2400 İŞÇİYİ KAPSIYOR

Kadıköy Belediyesi’nin, işçi kadro düzenlemesini içeren kanun hükmünde kararname (KHK) ile birlikte belediye şirketine geçiş yapan 2400 işçisi bulunuyor. Kadıköy Belediyesi ile Genel-İş Sendikası arasında devam eden toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine, belediye binasına 14 Mayıs’ta grev kararı asılmış ve greve çıkılacağı açıklanmıştı. Toplu sözleşmenin imzalanması ile grev iptal oldu.

Reklamı Geç