Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MALTEPE’DE MUHTEŞEM FESTİVALE GÖRKEMLİ ÖDÜL TÖRENİ..

3. Uluslararası Maltepe Tiyatro

3. Uluslararası Maltepe Tiyatro Festivali muhteşem bir ödül töreniyle sona erdi. Festivalde çeşitli kategorilerde ödüller sahiplerini bulurken Özbekistan Kaşkadarya Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen Deli isimli eser en iyi oyun ödülüne layık bulundu. Kapanış töreninde konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ‘Tüm önyargıların panzehiri sanattır. Bunu bir kez daha kanıtlamanın mutluluğu içindeyiz’ dedi.

11 farklı ülkeden 186 sanatçının katıldığı 3. Uluslararası Maltepe Tiyatro Festivali’nin kapanış gecesi, Ukrayna Herson Devlet Akademik Müzik ve Drama Tiyatrosu’nun Ukrayna, Türkiye, ABD ve birçok ülkeden seslendirdikleri şarkılarla başladı. Özellikle Tarkan’ın ‘Şıkıdım’ şarkısını kendi dillerinde söyleyen 9 kişilik grup büyük beğeni topladı. Dakikalarca ayakta alkışlanan muhteşem performans sonrası Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde ödül törenine geçildi.

Düzenlenen törende ödüle layık bulunan eserler ve sanatçılar ise şöyle sıralandı:

Jüri Özel Ödülü: Şarkılarla Ukrayna – Ukrayna Herson Devlet Akademik Müzik ve Drama Tiyatrosu
En İyi Sahne Tasarımı: Dönemeç – Eskişehir Sui Generis
Hayat Olcay Genç Yetenek Ödülü: Nesin’den Azizlikler – Sarıyer Belediye Tiyatrosu
Emin Olcay Genç Yetenek Ödülü: Nazım Hikmet: Şairin Aşkı ve Kaderi – Rusya St. Petersburg Mimigranti Devlet Tiyatrosu – Alona Kolkova
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Karşılıklı İyilik – İspanya Galiçya Devlet Tiyatrosu – Olga Camaselle
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Dönemeç – Eskişehir Sui Generis – Hüseyin Akçar
En İyi Kadın Oyuncu – Çehov Vodvil – Tarsus Belediye Şehir Tiyatrosu – Hacer Öner
En İyi Erkek Oyuncu – İzel Seylani – Giorgas Kyriacou – Tiyatro Antilogos Kuzey Kıbrıs – Güney Kıbrıs Ortak Proje
En İyi Yönetmen: Kubilay Erdelikara- Özbekistan Kaşkadarya Devlet Tiyatrosu ‘Deli’ – Kostas Silvestros – Tiyatro Antilogos Kuzey Kıbrıs – Güney Kıbrıs Ortak Proje
En İyi Oyun – Deli – Özbekistan Kaşkadarya Devlet Tiyatrosu

‘ÖNYARGILARIN PANZEHİRİ DOSTLUK, SANAT VE KÜLTÜRDÜR’

Büyük bir ilgiyle gerçekleşen festivalin kapanışı ve ödül töreni nedeniyle konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Sanatın dostluk, barış ve kardeşlik için önemine bir kez daha dikkat çeken Kılıç ‘Güney Kıbrıs’tan sanatçı kardeşlerimizi ilk kez getirdik. Bir ilke imza attık. Bu bizim için çok büyük bir onur. Burada Kuzey Kıbrıs’tan gelen sanatçı kardeşleriyle ortak sahne aldılar. Deli oyunuyla Özbek kardeşlerimiz burada sahne aldı. Onlarla bu oyun üzerinden dostluk kurduk. Vatan haini diye ilan edilip yurdundan uzak yaşamak zorunda bırakılan büyük ozan Nazım’ı buraya taşıdık. Bütün bunlar ışığında bir kez daha diyorum ki ırkçılığın, yabancı düşmanlığının, savaşın panzehiri sanattır, kültürdür, kardeşliktir’ dedi.

DAVUL-ZURNA EŞLİĞİNDE VEDA

Festivalin kapanışı çok renkli ve eğlenceli anlara da sahne oldu. 4 davul, bir zurna ve darbuka ezgileri kulakların pasını silerken Özbekistanlı sanatçı Şöhret de sanatçılara eşlik etti. Maltepe Belediyesi halk oyunları grubu da gösterisiyle büyük alkış aldı.

Reklamı Geç