Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Meryemzade Camisi Hayat Buluyor

Beykoz Şahinkaya Yokuşu’nda şirin

Beykoz Şahinkaya Yokuşu’nda şirin mimarisiyle dikkat çeken tarihi Meryemzade Camisi başlatılan restorasyonla gelecek nesillere ulaştırılıyor.    

beykcam1İBB tarafından restore edilen tarihi camiyle ilçedeki ecdat yadigârı bir eser daha can bulacak, camide daha nice yıllar eller semaya açılacak. Şahinkaya Yokuşu’nda şirin ve küçük mimarisiyle dikkat çeken Meryemzade Camisi 1781 yılında inşa edildi. Banisi Vezir Pir Mustafa Paşa’nın mahdumu,  Galata, Edirne, Mekke-i Mükerreme ve İstanbul kadılıklarında da bulunan Mehmet Efendi’dir.

beykcam2Cami ve meşruta olmak üzere 2 kısımda başlatılan çalışmada yapının cami kısmı tamamlandı. Halı kaplaması yapıldıktan sonra ibadete açılabilecek. Restorasyon kapsamında meşrutası da yenilenecek. Meşruta için kazı yapıldı ve yapım çalışmalarına başlandı.

beykcam3Ecdat yadigârı eşsiz eserlere ev sahipliği yapan Beykoz’da tarihi ihya çalışmalarıyla birçok eseri ayağa kaldırdıklarını belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 1950’li yıllarda yıkılan 263 yıllık Küçüksu Mihrişah Valide Sultan Camisi’nin yeniden inşa edilerek ilçeye ve gelecek nesillere kazandırıldığını söyledi ve caminin çok yakında ibadete açılacağı müjdeledi.

 

Reklamı Geç