Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

METRO’NUN HİZMETE GİRECEĞİ TARİH BELLİ OLDU..

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattı olacak olan Üsküdar–Ümraniye-Sancaktepe-Çekmeköy metro hattı yıl sonunda hizmete girerek Anadolu Yakasının ikinci metro hattı olacak. Bu metro hattında yine bir ilk olacak olan “Peron Kapı” sistemi kullanılacak.

metro 2Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,’ın “Görev hayatımda en gurur duyduğum işlerin başında İstanbul’a kazandırmış olduğumuz metro hatları geliyor” dediği metrolardan birinin daha hizmete alınmasında sona yaklaşıldı. Anadolu Yakası’nda toplu ulaşımı kolaylaştıracak olan yeni metro hattıyla birlikte Üsküdar-Sancaktepe 24 dakikaya inecek.  Hat, 20 kilometre ve 16 istasyon, depo sahası ve depoya bağlanan 2 bin 750 metre tünelden oluşacak. Hatta 126 vagon hizmet verecek. İstanbul’un en önemli ulaşım akslarından biri olacak olan metro hattının Yamanevler İstasyonu’nda da çalışmalar ‘Her Yerde Metro Her Yere Metro’ sloganıyla hızla devam ediyor. Ümraniye’nin 3. metro istasyonu olan Yamanevler İstasyonu’nda kaba inşaat bitti ve ince işçiliğe geçildi.

metro 3Çalışmaların 24 saat aralıksız sürdüğü metro inşaatında 2 bin 430 personel 11 istasyonun bir an önce tamamlanması için hizmet veriyor. Şu anda istasyonda elektromekanik sistemler ve tavan ve yan duvarların kaplaması yapılıyor. Üsküdar-Çekmeköy hattı diğer metro istasyonu ile bağlantılı olması nedeniyle önemli bir hat olma özelliği taşıyor. Hattın tamamlanmasıyla birlikte Anadolu Yakasının ana ulaşım ağının önemli bir aksı tamamlanmış olacak. Otomatik sistemle kendisini park edebilme özelliğine sahip metro dünyadaki en yeni teknolojiyi de kullanıyor. Sürücü kabini olmayacağı için yolcular en önde tünelleri izleyerek seyahat edebilecek. Vagonlardaki olağan duruma karşı istasyon yönetimi vagonların içini kameralarla gözetleyecek.

Kartal-Kadıköy arasında hizmet verecek metro hattı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın ilk seferi yapmasıyla hizmete girdi.

Rahat ve konforlu bir ulaşım için son teknoloji ile yeni metro hattı diğer metro hatlarından farklı olarak İstanbullulara hizmet verecek. Metronun sürücüsüz hizmet vereceği hatta vatandaşların güvenliği için de “Peron Kapı” sistemi kullanılacak. Toplu taşımada rahat ve konforu en üst seviyede tutan İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni metro hattıyla birlikte vagonlara biniş sisteminde de değişikliğe gidiyor. Vatandaşların güvenliği için vagona binmek isteyen vatandaşlar vagonun önüne yerleştirilecek olan “Peron Kapı”dan giriş yapacak.

metro 1Otomatik sistemle kendisini park edebilme özelliğine sahip metro dünyadaki en yeni teknolojiyi de kullanıyor. Sürücü kabini olmayacağı için yolcular en önde tünelleri izleyerek seyahat edebilecek. Vagonlardaki olağan duruma karşı istasyon yönetimi vagonların içini kameralarla gözetleyecek. Paris, New – York gibi dünyanın en büyük metro istasyonlarından bile daha konforlu olacak yeni metro hattında engelli vatandaşlarımız hiç bir yardım almadan metro istasyonunu tek başına kullanabilecek.

metro 4Başkan Kadir Topbaş’ın  “Yarım saatlik yürüme mesafelerinde metrolar olsun istiyoruz” sözünün bir yansıması Anadolu Yakası’nın yeni metro hattında görülüyor olacak. Üç ilçeden geçecek olan metro hattında Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe istasyonlarının aralarında yer aldığı 16 istasyon olacak. Şehrin ulaşımında önemli bir yeri dolduracak olan metro hattının bitmesiyle birlikte Çekmeköy-Sancaktepe’den yolculuk süreleri, Üsküdar 24, Kartal 59, Yenikapı 36, Taksim 44, Hacıosman 68, havalimanı 68, Olimpiyat Stadı 78 dakika olacak. Araç ve yaya trafiğini engellememek için metro ve metro istasyonlarının inşaat çalışması ayrı bir özenle gerçekleştiriliyor. İş güvenliğinin had safhada olduğu inşaat çalışmalarında bir kaza yaşanmaması için de tüm önlemler alınmış durumda.

WebÜsküdar Ümraniye Çekmeköy Sancaktepe metro hattıyla bağlantılı olacak ulaşım sistemleri de şöyle;
• Üsküdar İstasyonunda Marmaray hattıyla Avrupa Yakasına
• Altunizade İstasyonunda yapımı planlanan teleferik hattı ve mevcut metrobüs hattına,
• Çarşı İstasyonunda Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattına
• Dudullu istasyonunda ise Dudullu-Bostancı metro hattıyla bağlantı sağlanmış olacak.
Ayrıca Çekmeköy istasyonu sonrasında hat Sultanbeyli’ye uzatılacak.

Reklamı Geç