Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

OSMANLI GELENEĞİ ‘TEMCİD-İ ŞERİF’ ÜMRANİYE‘DE BİR KEZ DAHA CAN BULDU

Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında çalışmalarını

Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında çalışmalarını sürdüren Ümraniye Belediyesi, geçmişi Osmanlı dönemine dayanan ve unutulmaya yüz tutmuş bir gelenek olan ‘Temcid Salası’ okutarak vatandaşları sahur sofrasında buluşturdu.

umrtmcid3Ümraniye Belediyesi, on bir ayın sultanı Ramazan’ın maneviyatını dolu dolu yaşatmaya devam ediyor. Sahurun başlangıcını haber vermek için Osmanlı zamanında camilerde okunan Temcid-i Şerif’le Ümraniye halkı sahura kalktı. Belediye bahçesinde yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla düzenlenen sahur programında ‘Temcid Salası’ okutuldu. Sahur programına Başkan Hasan Can, AK Parti İlçe Başkanı Av. Enver Sedat Çakıroğlu, İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce,  İlçe Müftüsü İlyas Yılmaztürk, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Mukaddes Tosun, AK Parti İlçe Başkan Yardımcıları, Belediye Başkan Yardımcıları, Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Coşkun Bilgin, Belediye Meclis Üyeleri, STK temsilcileri, AK Parti Mahalle Başkanları, muhtarlar ve Ümraniyeliler katıldı. Unutulan gelenekleri yaşatmaya çalışan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, masaları gezerek vatandaşları selamladı.

umrtmcid4“Temcid programımız hayırlı olsun” diyerek söze başlayan Ümraniye İlçe Müftüsü İlyas Yılmaztürk, “ Temcid kelimesi Cenab-ı Hakk’a bir övgüdür. Resulullah’a Salat-u selamdır. Bizde Temcid geleneğini bu gece hep beraber yaşamış oluyoruz. Emeği geçen başta Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can olmak üzere tüm ekibinden Allah razı olsun” dedi.

umrtmcid6ENVER SEDAT ÇAKIROĞLU; “TOPLUMLAR GELENEKLERİ İLE BİRLİKTE YAŞARLAR”

AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Av. Enver Sedat Çakıroğlu yaptığı konuşmasında, “ Temcid programında sizlerle bir arada olduğumuz için mutluluk duyuyoruz. Toplumlar gelenekleri ile birlikte yaşarlar. Çünkü geleneklerini yeni nesillere taşıyan toplumlar gelişir ve güçlenir. Bu bağlamda Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ı bu güzel ortamı bizlere hazırladığı için teşekkür ediyorum” dedi.

umrtmcid2BAŞKAN HASAN CAN; “ TEMCİDLER SAHUR’UN RENGİDİR”

Sahur programına katılarak vatandaşlarla biraraya gelen Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “  Bu mübarek saatte birbirimize, milletimize, devletimize ve İslam alemi’ndeki mazlumların kurtuluşuna vesile olması adına, Rabbimize dua etmek için bir araya geldik” dedi. ‘Temcid bir Osmanlı geleneğidir’ diyen Başkan Hasan Can, “ Ecdadımız yaptığı her şeye inceliğini, zevkini ve Peygamber sevgisini katarak gelenek ve görenekleri geliştirmiş. Bugünde burada düzenlediğimiz program ile Temcid’i icra ediyoruz. Temcid’i birçok insanımız bilmez! Eskiler, Temcid pilavı gibi ısıtıp getirme masaya derler ama temcid sadece o demek değildir. Temcid Ramazan’da sahur vakti geldiği zaman güzel sesli hafızların, müezzinlerin minareden Peygamber Efendimize methiyeler ve naatlar okumasıdır. Temcidler, başka bir anlamda sahurların rengi demektir” dedi.

umrtmcid7Temcid’in zaman içerisinde unutulduğunu da dile getiren Başkan Hasan Can, “ Bizde iki seneden beri bu geleneği Ümraniye’de kısmen de olsa yaşatmaya çalışıyoruz. Bütün minarelerden değilse bile bir iki camimizin minarelerinden Temcid okutuyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

umrtmcid1Programın sonunda sahneye çıkan Mehmet Kemiksiz, seslendirdiği ilahilerle Ramazan ayının 14. sahurunda katılımcılara “Temcid” ruhunu yaşattı. Daha sonra sabah ezanının okunmasının akabinde Medine, İmam-ı Azam ve İlim Sarayı Camileri’nden Temcid-i Şerif okundu.

umrtmcid5

 

 

 

Reklamı Geç