Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SANCAKTEPE’DE ÇANAKKALE RUHUNA YAKIŞIR ESER..

Çanakkale Zaferi’nin 101’inci yılında

Çanakkale Zaferi’nin 101’inci yılında Sancaktepe’de 10 dönüm üzerine inşa edilecek olan ‘1915 Çanakkale Panorama’nın temeli atıldı. Minia Çanakkale ve Çanakkale Müzesi bölümlerinden oluşacak 1915 Çanakkale Panorama ile ilgili bilgi veren Belediye Başkanı İsmail Erdem, “Bir millet tarihi ile buluşamazsa, köklerinden kopuk yaşarsa o milletin geleceği olmaz” dedi.

sancaktepe canakkale eser 9Sancaktepe Belediyesi tarafından Çanakkale Zaferi’nin 101’inci yıldönümünde ‘1915 Çanakkale Panorama’nın temeli Belediye Başkanımız İsmail Erdem, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Ekrem Erdem, Azmi Ekinci, Osman Boyraz ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla atıldı. Abdurrahmangazi Mahallesi’nde 10 dönümlük alan üzerine temeli atılan proje Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip olurken, 2 ana bölümden oluşuyor. Minia Çanakkale ve Çanakkale Müzesi bölümlerinden oluşacak olan 1915 Çanakkale Panorama’nın temeli Mehter marşlarının çaldığı törenle atıldı. Törende şehitler için Kur’an-ı Kerim okunurken, sahne alan minikler ise hüzünlü Çanakkale hikayelerini anlatan türküler okudu.

sancaktepe canakkale eser 6“O GÜNLERİ HATIRLAMAK İÇİN ÖNEMLİ BİR ESER”

Belediye Başkanı İsmail Erdem, temel atma töreninde yaptığı konuşmada; “Bugüne kadar Sancaktepe’de çok farklı eserlerin temelleri atıldı. Ama bu panorama, Çanakkale Müzesi ve Şehitlik Parkı’mızın farklı bir anlamı var. Çanakkale Geçilmez denilirken, 253 bin şehidi Çanakkale’de toprağa verirken, o günleri hatırlamak ve çocuklarımızla, gençlerimizle buluşturmak adına çok önemsediğimiz bir eser bu” diye konuştu. “Bir millet tarihi ile bulaşamazsa köklerinden kopuk ayrık yaşarsa o milletin geleceği olmaz” diyen Başkan Erdem: “Çanakkale ruhu bize şunu söylüyor; Mersinlisi, Vanlısı, Edirnelisi, Yemenlisi, Bosnalısı, Rizelisi hepsi kucak kucağa 253 bin insan orada Vatan uğruna canlarını feda ettiler” dedi.

sancaktepe canakkale eser 4“1915 ÇANAKKALE PANORAMA”

Girişinde 60 araçlık bir otoparkı bulunan Minia Çanakkale’de; Çanakkale coğrafyasında yer alan ve dönemin simgesi olmuş yer / olay / kişilerin birebir ölçeklendirilmiş maketleri olacak. Bu maketler sayesinde dönemin ruhuna adaptasyon sağlanacak. Alanın Çanakkale Haritası şeklinde tasarlanan orta bölümünde, Çanakkale Boğazı’nı temsil eden bir havuz, havuzun dibinde ise temsili batık ve gemiler bulunacak.

sancaktepe canakkale eser 7Müzede ise savaşla ilgili objeler, belgeler, birebir ölçekte realistik heykeller, rölyef ve panoların sergileneceği Fuaye’nin yanı sıra; Savaşın Tasvir Edildiği 50 kişi kapasiteli Çok Boyutlu Panorama yer alacak. Bu özelliği ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirecek Panorama’da; lazer ışık oyunları, sis bombaları, yağmur efektleri, barut kokusu, hareketli heykeller gibi detaylarla izleyicilerin tamamen savaş atmosferine girmesi sağlanacak. Müzede bunların yanı sıra; Savaşın Gün Gün Anlatıldığı İnfografikler, Çanakkale ile İlgili Hatıra Eşyaların Satıldığı bir Galeri, Kafeterya, Toplantı ve Ofis Odaları ile bay ve bayan mescitleri de bulunacak.

sancaktepe canakkale eser 3

sancaktepe canakkale eser 2

sancaktepe canakkale eser 1

sancaktepe canakkale eser 8

Reklamı Geç