Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SANCAKTEPELİ DAHİ ÇOCUKLARIN BULUŞLARI GÖRÜCÜYE ÇIKTI..

Sancaktepe Belediyesi tarafından 4.’sü

Sancaktepe Belediyesi tarafından 4.’sü düzenlenen Bilim Şenliğinde genç beyinlerin oluşturduğu buluşlar görücüye çıktı. Genç dâhilerin yaptığı buluşlardan, paramotoru, sınır güvenliği paneli, otomatik ev gibi birçok deneysel buluşlar dikkat çekti.

Sancaktepe Belediyesi tarafından her yıl düzenlenerek geleneksel hale gelen ‘Bilim Şenliği’, Belediye Başkanı İsmail Erdem’in de katılımıyla Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi’nde başladı. İnsan hayatını kolaylaştırmak için ilçe genelinde 6 okul, 16 bilgievi ve bilim merkezinin hazırladığı buluşlardan, sınır güvenliğinde teröristleri bildiren panel, paramotor, 15 Temmuz Külliyesi, sese duyarlı bebek beşiği, otomatik ev buluşları, fiziksel ve kimyasal deneyler dikkat çekti. 3 gün devam edecek olan bilim şenliğinin açılışına Başkan İsmail Erdem ile birlikte ilçede görev alan STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Açılış töreni kapsamında yapılan sahne şovları ve uygulama atölyelerinin gösterileri katılımcılardan büyük beğeni topladı. Hocalar tarafından yapılan deneysel çalışmalarda ise öğrencilerin dahil olması renkli görüntüler oluşturdu.

Bilim Şenliğine katılarak yapılan buluşları inceledikten sonra açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı İsmail Erdem,Bu sene Sancaktepe Belediyesi olarak bilim şenliğimizin 4’üncüsünü düzenliyoruz. Genç yeteneklerin kabiliyetleriyle oluşan buluşları burada gördük. Biz inanıyoruz ki bizim milletin çocuklarına fırsat ve imkanlar verilirse yarınların bilim adamları ve otoriteleri olabilecek kabiliyet ve yetenekteler. Bu gün burada atölyelerden gelen ve bilgievlerimizden gelen çocukların ürettiği ürünler var. Şunu özgüvenle söyleyebilirim ki bizim gelecekle ilgili hiçbir kuşkumuz yok. Yeter ki kendimize güvenelim ve çocuklarımıza gençlerimize fırsatlar verelim” dedi.

Bilim Şenliğinde yer alan buluşlardan en çok dikkat çekenlerden bir tanesi ise 14 yaşındaki Halil İbrahim Aligül’ün yamaç paraşütü için yaptığı paramotoru oldu. Fehmi Yılmaz Bilgievi adına şenlikte yer alan 14 yaşındaki Halil İbrahim Aligül, “Babam yamaç paraşütüne paramotor ile uçmayı seviyordu. Her seferinde uçarken, sırtına aldığı için yorulduğunu gördüm. İnternette araştırdım ve fiyatları pahalı olduğu için kendim yapmak istedim. Bu yaptığım buluşun içine kattığımız 10 litre benzinle 3 ile 3.5 saat arası uçuş yapabiliyoruz” diye konuştu.

7’nci sınıf öğrencisi Berk Girgin’in sınır güvenliğini sağlamak amacıyla oluşturmuş olduğu uyarı paneli dikkat çekti. Paşaköy Ortaokulunda 7’nci sınıf öğrencisi Berk Girgin, “Bilindiği üzere sınırda birçok şehit oluyor, bende bunların önüne geçmek için böyle bir buluş yaptım. Bu projede yer alan hareket sensörleri sınırların belirli bölgelerine yerleştirilerek teröristleri algılayacak ve kendilerine gelen teröristler konusunda uyaracak. Işığın yanmasını gören askerler bilgilendirilecek ve sınırlara konuşlandırılacak” ifadelerini kullandı.

Reklamı Geç