Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TATİL DÖNÜŞÜ DEPRESYONA DİKKAT!

Sıcak yaz günlerini geride

Sıcak yaz günlerini geride bıraktığımız, Eylül ayının kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde moral ve motivasyonumuza biraz dikkat etmeliyiz. Yaz tatili, sıcak, deniz ve seyahati seven hemen herkesin tatil dönüşü bunalımı yaşadığını belirten Uzman Psikolog Ayben Ertem’den eve dönüşte yaşanan depresyondan kurtulmanın ipuçlarını aldık.

tatildonus4Tatil dönüşü bunalımının, bir süre tatile gidip döndükten sonraki periyotta oluşan stresli ve bunalımlı bir duygu durumu olduğunu söyleyen Ayben Ertem, işyerinin, okulun ya da günlük yaşamın rutinine geri dönmenin sıkıntı, oriyantasyon bozukluğu ve rahatsızlık yaratmasının normal olduğunu dile getiriyor; ama süresine dikkat…

tatildonus3Tatil sonrasında bazı kişiler yaptığı işe geri döndüğünde artık o işi yapmak istemediğini ve hayatında bir değişiklik yapması gerektiğini düşünebiliyorlar. Ertem “Bir yandan nahoş bir durum olsa da kararlılıkla tatilin size neler kazandırdığını, ihtiyacınız olan tatili yaptıktan sonra enerjinizin tekrar yerine geldiğini ve bundan sonraki günlerinizin daha iyi geçeceğini düşünmeye odaklanarak bu süreyi atlatabilirsiniz” diyor.

tatildonus1Bu belirtiler varsa,  “evet tatil dönüşü depresyon yaşıyorsunuz” demektir.

  • Yorgunluk, dinlenememişlik hissi, odaklanma problemi ve gerginlik
  • İştahın azalması ya da artması
  • Üzüntü, ağlama isteği ya da can sıkıntısı
  • Geçmişe özlem duymayla ilgili kuvvetli duygular
  • Sürekli rahat bir şekilde oturma isteği ve her zaman yapılan işleri yapmakla ilgili sıkıntı
  • Sinirlilik hali

????????Eğer bu saydığımız belirtilerin çoğunu yaşıyorsanız ve geçmiyorsa bir uzmanı görmenizde fayda var. Bu kadar yoğun yaşamayanlar ise daha şanslı. Uzman Psikolog Ayben Ertem, tatilinizin aslında size ne kadar çok şey kattığını düşünmenin iyi geleceği önerisinde bulunuyor.

“Rutin yaptığınız işlere geri dönün”

Uzun süreli ya da birkaç günlük dahi olsa, güzel geçirdiğiniz zamanı düşünerek çektiğiniz fotoğrafların, videoların üzerinden geçin önerisinde bulunan Ertem, gezdiğiniz, gördüğünüz yerleri çevrenizdekilere anlatın. Tatile giden diğer arkadaşlarınızla bilgi alışverişi yapabilir bir sonraki tatiliniz için plan yapabilirsiniz. Gittiğiniz yerlerde hoşunuza giden beğendiğiniz yemekleri evde yapmayı deneyebilirsiniz.  Yalnız tatilde yemeği biraz fazla kaçırdıysanız, tatil sonrası bir detoksa da ihtiyaç olabilir” diyor.

Çalışma gününün başlamasına birkaç gün kala dönmenin, tatil sonrası dinlenmeye zaman ayırmak açısından faydalı olacağını belirten Ertem, “Yavaş yavaş rutin yaşamınıza geri dönmeye çalışın. Sabahları egzersiz yapıyorsanız tekrar başlayın, evinizi düzenleyin ve yapılacak işlerinizi organize edin. Bir sonraki tatilinize kadar kazandığınız enerjiyle beraber tekrar çalışmaya hazır olun” ipuçlarını verdi.

Reklamı Geç