Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TİYATROCULAR: “BİZ TÜCCAR DEĞİL, SANATÇIYIZ!..”

İstanbul Sahne, Perde, Film,

İstanbul Sahne, Perde, Film, Eğlence Yerleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve çok sayıda tiyatro eserinde rol almış sanatçılar, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedeniyle, tiyatrocuların ve tiyatroların anayasal tanımına dikkat çekerek “Biz Tüccar Değiliz, Sanat Yapıyoruz” temalı video paylaştı.

27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedeniyle, İstanbul Sahne, Perde, Film, Eğlence Yerleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası, bir tiyatro oyunun sahnelenmesinde görev alan tüm meslek elemanları için farkındalık oluşturmak ve sahnede birkaç oyuncu dışında devasa bir ekibin varlığına dikkat çekmek için bir video hazırladı. Sahne sanatçıları ve çalışanları ile ilgili 2 yıldır hummalı bir çalışma yürüttüklerini belirten oda yönetimi videoda, tiyatronun tanımı için de farkındalık oluşturuyor.

Videonun girişinde Anadolu medeniyetlerine, antik amfi tiyatro fotoğrafları ile gönderme yapılıyor, ardından sanatçıların eğitimini vurgulamak için, Sahne sanatları Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Nurhan Tekerek’in mesajı yer alıyor. Yapımcı Nedim Saban, Yönetmen Hamdi Alkan, Genel Sanat Yönetmeni Fatih Küçük, Oyun Yazarı Polat Akyüz, Sahne Amiri Kayhan Kaban, Oyuncu Cebrail Dal, Müzik Direktörü Müzikolog Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Uç ve diğer görevlilerin de mesajlarının yer aldığı videoda, sanatçılar toplu olarak “biz tiyatroyuz” diyor.

Videoda ana tema olarak; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sanatçıları, tüccar sınıfına koyduğuna ve ihtisas meslek odasını görmezden geldiğine dikkat çekilerek, kültür desteği şartını tacir olma koşuluna bağlamasına tepki gösteriliyor ve toplu olarak “biz tüccar değiliz, sanat yapıyoruz”, “bu gün 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü” ifadeleri yer alıyor.

Videoda, kulis kapısından elinde “ANADOLU” isimli bir dergiyle sahneye gelen İstanbul Sahne, Perde, Film, Eğlence, Yerleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Terlan Kaya Anadolu uygarlıklarına dikkat çekerek şunları söylüyor: “Ben Terlan Kaya, yurdumun tek sanatçılar odası, İstanbul, sahne, perde, film eğlence yerleri esnaf ve sanatkarlar odası yönetim kurulu başkanıyım, -Bu gün 27 Mart dünya tiyatrolar günü-. Ülkemizde sanatçıyı tanımlayan yasalar yok. Yani sanatçılarımızı ihmal etmişiz. Hedefimiz birlikte gerekli çalışmaları yaparak, bu günü gelecek kaygısından uzak coşkuyla kutlamak. Biz istersek geçmişte olduğu gibi medeniyet yarışında ilk sırada yer alırız. Bu güzel gününüz kutlu olsun.”

Hazırladıkları video ile tiyatroda görev alan tüm emekçileri görünür kılmak istediklerini ifade eden Terlan Kaya, “8 Aralık 2018 tarihli 30619 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre: Kültür ve Turizm Bakanlığı, Özel Tiyatroların Projelerine Yapılacak Yardımlar için, 13 Ocak 2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre tacir sayılanların, profesyonel tiyatrolar kategorisinde başvuru yapabileceği belirtiliyor. Bu talihsiz bir açıklamadır. Bu açıklamayla göre Kültür ve Turizm Bakanlığı, sanatı ve sanatçıyı tanımıyor, sanatçıların tüccar sınıfında olduğunu kabul ediyor. Oysa En ünlü sanatçı da, tiyatronun perde önünde veya arkasında olanların da hiçbiri tüccar değildir. Hepsi odamızın üyesi birer sanatçıdır. Kültür ve Turizm Bakanlığının sanatçı tanımını dahi yapamamış olması, kanun yapılırken müdahil olmaması büyük bir acıdır. Hatta bu yanlış tanıma sığınarak destek vereceği zaman odamız üyesi olan sanatçıları muhatap almaması da başka bir duyarsızlıktır. Sanat yapan bir sanatçının, tiyatronun tüccar olarak tanımlanması sanatın ve sanatçının doğasına aykırıdır” dedi. Kaya, sanat ve sanatçıyı kapsayan yasa yapılmasında kararlı olduklarını bu konuda TBMM de gerekli girişimler için siyasi parti yetkililerine görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Reklamı Geç