Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TÜRKİYE’DEKİ OSB’LER ÇEVRE KONUSUNDA ALARM VERİYOR!..

12.Uluslararası Geri Dönüşüm, Çevre

12.Uluslararası Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı REW İstanbul’u düzenleyen İFO Fuarcılık, Türkiye genelindeki Organize Sanayi Bölgeleri’nin çevre karnesini ortaya koyan bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonuçlarına göre, bünyesinde toplam 31.804 firma bulunan 284 adet OSB’nin çevre yatırımları konusunda önemli yatırım eksikleri bulunuyor.

ifo osb alarm 1“Özellikle üretimlerinden dolayı, başta atık su olmak üzere çevreye pek çok tehlikeli madde yayan firmaların da içinde bulunduğu Türkiye’deki OSB’lerin sadece 51’inde bir çevre yönetim sistemi var. Dolayısıyla buralardan çıkan suların çoğu, doğrudan çevreye karışıyor” diyen İFO Fuarcılık Genel Müdürü Zekeriya Aytemur, çevre yönetim sistemi bulunduğu halde atık sularını arıtan OSB sayısının ise sadece 32 olduğunu söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı atıksu eylem planına göre 2023 yılına kadar 9 milyar TL’lik yatırımla 1501 adet atıksu arıtma tesisinin daha yapılacağını vurgulayan Aytemur, “Sanıyorum, OSB’ler de bu doğrultuda, yeni çevre yatırımlarını gündemlerine alacaktır” dedi.

ifo osb alarm 2İFO Fuarcılık tarafından gerçekleştirilen OSB Çevre Araştırması 2016, başta KOBİ’ler olmak üzere binlerce firmayı bünyesinde barındıran Organize Sanayi Bölgeleri’nin, geri dönüşüm ve atık yönetimi konusundaki karnesinin çok da iyi olmadığını gösterdi. Sonuçlara göre Türkiye genelindeki toplam 284 OSB’den yalnızca 22’sinde tehlikeli atık yönetimi bulunurken, ön atık su arıtma tesisi olan 112, merkezi atık su arıtması olan 74, evsel atık yönetimi olan 72, proses atık yönetimine sahip 28, ambalaj atığı yönetimi olan 26 Organize Sanayi Bölgesi var.

ifo osb alarm 3233 Organize Sanayi Bölgesi’nde herhangi bir çevre yönetim sistemi yok!

Türkiye’deki Organize Sanayi Bölgeleri’nin, sürdürülebilir çevrenin geleceği için oldukça önemli bir rolü olmasına karşın, yapılan araştırma, şu anda bir çevre yönetim sistemine sahip OSB sayısının sadece 51 olduğunu gösteriyor. Ancak bunlardan 19’unda merkezi atık su arıtma, 32’sinde proses atık yönetimi, 34’ünde ise tehlikeli atık yönetimi bulunmuyor. Aynı araştırma, OSB’lerde çevre konusunda çalışan uzman personel sayısının da çok yeterli olmadığını gösteriyor. Rakamlara göre, toplamda 31.804 firmanın faaliyet gösterdiği 284 Organize Sanayi Bölgesi içinde görev yapan çevre personeli sayısı toplamda yalnızca 300.

Avrasya’nın çevre teknolojileri buluşması REW İstanbul, OSB’lere doğru yatırım konusunda yol gösterecek.

28 – 30 Nisan 2016 tarihinde Tüyap Beylikdüzü’nde 12.’si düzenlenecek olan Uluslararası REW İstanbul Fuarı, çevre yatırımları konusunda önemli eksikleri bulunan OSB’ler için önemli bir fırsat olacak. Organize Sanayi Bölgeleri’nin yönetimleri ile buralarda faaliyet gösteren üretici firma temsilcileri, ihtiyaç duydukları geri dönüşüm, atık yönetimi ve çevre teknolojilerine dair tüm yenilikleri REW İstanbul 2016’da bulabilecek.

Reklamı Geç