Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÜMRANİYE BELEDİYESİ’NDEN, ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 100. YILINDA ANLAMLI SERGİ

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl dönümü nedeniyle Ümraniye Belediyesi, “100. Yılında Çanakkale Zaferi’’ adlı Resim Sergisi açılış törenini Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde gerçekleştirdi.

umrcnkle4Ümraniye Belediyesi Çanakkale Zaferi’nin 100.yılını bir dizi etkinlikle kutlamaya devam ediyor. Belediye tarafından 11 yıldır geleneksel olarak düzenlenen resim yarışması sonuçlarının açıklanması üzerine sergilenmeye değer 35 eser görücüye çıktı. Bu yıl ki konusu “100.yılında Çanakkale” olan birbirinden değerli eserlerin bulunduğu resim sergisi 03-08 Mart tarihleri arasında saat: 09:00 ile 17:00 saatleri arasında Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde ziyarete açık olacak.

umrcnkle1Tarihimizin destansı hadiselerinden esinlenerek Çanakkale Zaferi’ni 100. yılında resim sanatı ile bir kez daha yaşamak ve yaşatabilmek adına düzenlenen serginin açılış törenine; Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can,AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Av. Enver Sedat Çakıroğlu ve yönetimi, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen,Ak Parti Ümraniye İlçe Kadın Kolları Başkanı Mukaddes Tosun ve Yönetimi, Eski İlçe Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Birim Müdürleri, jüri üyelerinden Prof.Dr. Hüsrev Subaşı, Ekber Yeşilyurt, Prof.Dr. Zeki Kuşoğlu, Prof.Dr. Fethiye Erbay, Prof.Dr. Ayşe Özel’in yanı sıra klasik sanatların ünlü temsilcileri, Hasan Çelebi, Ethem Çalışkan, Hikmet Barutçugil, Savaş Çevik, Ayten Tiryaki, Betül Bilgin, Ahmet Yenilmez, Kadıköy Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Burhan Öztürk ve öğrencileri, ödül alan eser sahipleri ve çok sayıda sanatsever katıldı.

umrcnkle2Bir tv kanalında yayınlanan “Akşama Doğru’’ programının canlı yayın konuğu olan Belediye Başkan Yardımcısı Türkan Öztürk, muhabir Aslı Demircan Ulutaş’ın sorularını yanıtladı. Başkan Yardımcısı Türkan Öztürk; “Ümraniye Belediyesi Kültüre ve Sanata verdiği katkı ile artık gündeme oturmuş bir Belediye! Sayın Hasan Başkanı’mızın öngörüsü ile insanlarımızın kültür ve sanatının geliştirilmesi adına çok önemli bu projeler. Bu sene 11.’sini düzenlediğimiz Uluslararası Resim, Hikâye ve Şiir yarışmamızın artık sonuçlandığını ilan ettik. Vatandaşlar ile buluşan eserler, Üniversite hocalarından oluşan bir kurul tarafından objektif olarak seçildi. Çalışmaların içerisinde çok özgün, tekrardan uzak ve özel eserler var! Bu eserleri, Türkiye’ye ve dünyaya hediye ediyoruz’’ dedi

umrcnkle3Yine başka bir kanalın ana haber canlı yayın konuğu olan Belediye Başkanı Hasan Can, muhabir Kaan Kalyoncu’nun sorularını yanıtladı. Başkan Hasan Can; “ Hepimizin bildiği gibi, Çanakkale bizim milletimiz için fevkalade ehemmiyet arz eden tarihi bir dönüm noktası. Resim yarışmaları ise bizim 11 yıldan beri düzenlediğimiz artık geleneksel hale gelen 3 yarışmamızdan biri! Her sene bu yarışmaya katılarak dereceye giren birinci, ikinci ve üçüncülere para ödülleri veriyoruz. Hikâye ve Şiirleri yayınlamanın yanı sıra resimleri de sergiliyor, katalog haline getiriyoruz. Bu sene hepimizin bildiği gibi 2015 yılı Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl dönümü! Bu yıl dönümünde istedik ki Çanakkale Şehitleri’mizi bir de sanatla yâd edelim. 22’si mansiyon olmak üzere sergilenmeye uygun görülen 35 eserimizin sergilendiği Dolmabahçe Sanat Galerisi’nin ardından, 17 Mart’ta da Saray Bosna’daki Milli Kütüphane’de sergimizi vatandaşlar ile buluşturacağız. Resim yarışmasının değerli jüri üyelerine, katılımcılara ve dereceye giren yarışmacılara teşekkürlerimi sunuyorum’’ dedi.

umrcnkle8Canlı yayın konuşmalarının ardından sergi açılışının konuşmasını Ak Parti Ümraniye İlçe Başkanı Av. Enver Sedat Çakıroğlu yaptı. Çakıroğlu yaptığı konuşmasında; “Prestijli kültür hamlesiyle birlikte Ümraniye’mizin kültür seviyesi de yükselmiştir. Geleneksel hale gelen yarışmalar bunlardan bir tanesi! 100. yılında Çanakkale konulu resim yarışması ile birlikte bir kez daha Çanakkale şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ümraniye Belediyemizi bu güzel organizasyondan dolayı özellikle kültür müdürlüğümüzü, kültür müdürlüğümüzden sorumlu Başkan Yardımcımız Türkan Öztürk Hanımefendi’yi ve bu güzel çalışmaların maestrosu Hasan Can Başkanı’mızı tebrik ediyorum. Son olarak, yarışmaya katılan tüm katılımcılara ve burada bizleri yalnız bırakmayan siz değerli katılımcılara teşekkür ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum’’ dedi.

umrcnkle9Açılış konuşmasının ardından Başkan Hasan Can, konuklara hitaben bir selamlama konuşması yaparak katılımlarından dolayı teşekkürlerini sundu. TRT sanatçısı Ahmet Turan Şan’ın canlı performansı ile seslendirdiğiÇanakkale Türküleri eşliğinde Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde birbirinden değerli eserlerin bulunduğu muhteşem sergi kurdele kesiminin ardından ziyaretçilerine açıldı.

umrcnkle7

umrcnkle5

umrcnkle1

 

 

 

Reklamı Geç