Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÜMRANİYE’DE 2. HAMSİ VE HORON FESTİVALİ FIRTINASI..

Ümraniye’de bu yıl 2’ncisi

Ümraniye’de bu yıl 2’ncisi düzenlenen “Hamsi ve Horon Festivali” renkli görüntülere sahne oldu. Festivalin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Hasan Can, ilçede yapılan bu tür organizasyonların değerli olduğunu belirterek, yerel kültürlerin Ümraniye’de yaşatıldığını vurguladı.

umrhams8Ümraniye Belediyesi ve Ümraniye Rizeliler Derneği işbirliğiyle “Hamsi ve Horon Festivali” düzenlendi. Bu yıl 2’ncisi düzenlenen festival, Ümraniye Meydanı’nda yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Festivalde horon oynayan ve şarkı söyleyen Ümraniyeliler, ikram edilen hamsilerden tatmak için saatler öncesinden sıraya girdi. Yaklaşık 4 ton hamsinin dağıtıldığı festival renkli görüntülere sahne oldu.

umrhams9Festivale eski İstanbul valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun yanı sıra; Rize Valisi Ersin Yazıcı, Ümraniye Kaymakamı Mustafa Çek, Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İstanbul AK Parti İl Başkan Yardımcısı Selim Temurci, AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Av. Enver Sedat Çakıroğlu, AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Halit Hızır, AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Salih Kırıcı, Ümraniye eski AK Parti İlçe Başkanı Öztürk Oran, Sağlık Bakanı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce, RİDEF Genel Başkanı Celal Erdoğan, Ümraniye Rizeliler Dernek Başkanı Necmettin Birinci, STK Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

umrhams7Kemençe ve tulum eşliğinde horonların çekilmesi ve Karadeniz’e özgü halk oyunlarının sergilenmesiyle başlayan festivalin açılış konuşmasını gerçekleştiren Ümraniye Rizeliler Dernek Başkanı Necmettin Birinci; “Ümraniye Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediğimiz 1. Hamsi ve Horon Festivaline emeği geçen, başta Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can olmak üzere dernek yönetimimize teşekkür ediyorum. Bu festivalimize katılım gösteren Ümraniyeliler ve İstanbullulara da teşekkür ediyorum. Bu meydanda Anadolu kardeşliğini gösterdik. Yörelerimizin kültürlerini yaşatmak da ayrıca bizi çok mutlu etti. Burada tonlarca hamsiyi hemşerilerimize dağıtmanın da bahtiyarlığını yaşıyoruz” dedi.

umrhams6Rize Dernekler Federasyonu Başkanı Celal Erdoğan konuşmasında; “Mavisinin dinginliğini, yeşilinin güzelliğini, Karadeniz’inin hırçın dalgalarının özelliğini kendi karakterinde yaşayan ve onları kendi karakterinde yaşatan Rizeli hemşerilerim;  bugün burada Rizeliler olarak bir aradayız ve bir arada olmamıza vesilen olan çok değerli Ümraniye Belediye Başkanımız Hasan Can ve Ümraniye Rizeliler birliği başkanına bu güzel organizasyon için teşekkür ediyoruz” dedi.

umrhams5Ak parti Ümraniye İlçe Başkanı Enver Sedat Çakıroğlu ise yaptığı konuşmasında;  “Ülkemiz birçok kültüre sahip ve bu kültürlerin oluşturduğu, alt kültürlerden oluşan zenginliklere sahip bir ülkedir. Bu kültürler ve alt kültürler ülkemizin zenginliğini ve gücünü oluşturmaktadır. İşte bu kültürlerin içerisinde özel bir yeri olan, bu renklerin içerisinde özel bir rengi olan, Karadenizliliği bugün burada yaşıyoruz. Karadenizlilik, Karadeniz’in hırçın dalgalarıyla, mavisiyle, yemyeşil doğasıyla, zor coğrafi koşullarıyla, horonuyla, hamsisiyle ve yemekleriyle özeldir. Bende bu kültüre sahip olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Ve bugün burada bu organizasyonu gerçekleştiren, Ümraniye Belediyemize, Belediye Başkanımıza ve Rizeliler Derneğine çok teşekkür ediyorum” dedi.

umrhams4Festivalde bir konuşma geçekleştiren Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can; “Bugün Ümraniye Meydanında Belediyemiz ve Ümraniye Rizeliler Derneği ile ortaklaşa düzenlediğimiz bu festivale katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Milletimizi birbirine kenetleyen, kardeşliği, muhabbeti sağlayan programlar, etkinlikler, bizim yüreğimizde yer buluyor. Rabbim bu heyecanımızı ve tadımızı eksik etmesin. Aslında hamsi bahane, asıl olan muhabbet ve bu kadar güzel insanla bir arada olmaktır. Derneklerimizin yaptığı bu şekildeki etkinlere hep destek verdik, bundan sonra da destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

umrhams3Daha sonra bir konuşma yapan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen; “Hamsi denizden uzak en güzel nerede yenir? Derseniz, Ümraniye meydanında deriz. Bu güzel meydanı Ümraniye’mize kazandırdığı için ve inşallah seçimlerden sonra, ayrı bir estetik katacağı için, Hasan Can başkanımıza teşekkür ediyoruz. Rabbim bu güzel milletin, bu gençlerin birlikteliğini daim etsin” dedi.

umrhams10AK Parti İstanbul İl Başkan yardımcısı Selim Temurci ise yaptığı konuşmada; “Bu güzel ortam için özellikle Rizeliler derneğine ve değerli kurucumuz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşı Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can abime, Karadenizlilerin sesini bu meydanda bu güzellikte yansıttığı için ve desteği için şükranlarımı sunuyorum. Bu birliktelikler bu organizasyonlar bizim medeniyetimizin, kültürümüzün, geleneklerimizin devamı için siyasal organizasyonunda zaman zaman önüne geçmesi gereken faaliyetlerdir” dedi.

Protokol konuşmaları ve Hamsi ikramının ardından kaldığı yerden devam eden festival, Karadeniz müziğinin sevilen şarkılarıyla daha da hareketlendi. Karadeniz türküleri festivale katılanları coşturarak, herkese keyifli dakikalar yaşattı. Öte yandan festivalde düzenlenen hamsi yeme yarışması, vatandaşlara keyif dolu dakikalar yaşattı. Kazananlara ise ödülleri takdim edildi.

 

 

Reklamı Geç