Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÜMRANİYE’DE RAMAZAN SEVİNCİ VE BEREKETİ…

Ümraniye Belediyesi, her yıl

Ümraniye Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da dopdolu bir Ramazan programı hazırladı. 6 ayrı nokta her gün yaklaşık 5 bin kişiye iftar yemeği verecek olan Ümraniye Belediyesi, 6 bin 500 aileye Sosyal Market yardımı yapacak.

umrramz6Her yıl hazırladığı Ramazan etkinlikleriyle binlerce Ümraniyeliyi bir araya getiren Ümraniye Belediyesi, bu yıl ki Ramazan ayı programını tamamladı. Belediye, Ramazan ayını en güzel şekilde idrak edebilmek amacıyla çok sayıda kültürel etkinlikle dolu bir program hazırladı.

umrramz4OSMANLI GELENEĞİ ÜMRANİYE’DE CAN BULUYOR

Osmanlı döneminde, dini musiki formunda çeşitli makamlarda bestelenen ve imsak vakti ehil kişilerce minarelerden yapılan dua içerikli okumalardan oluşan Temcid okuma geleneği, Ümraniye’de canlanıyor. Unutulmaya yüz tutmuş Ramazanlara mahsus bir uygulama olan “Temcid Salâsı” Ümraniye Belediyesi tarafından Ramazanın ilk gününde, 27’yi 28’e bağlayan gecede Ümraniye’de yeniden hayat bulacak. Gecenin sessizliğinde orucun başlangıcını haber vermek üzere, Ümraniye’deki belirli camilerde okunan “Temcid-i Şerif” (Hz. Peygamber’e (sav) okunan naatlar) ile Ümraniyeliler sahura kalkacaklar. Ayrıca Belediye önünde kurulacak olan sahur sofralarında da bin kişilik sahur yemeği vatandaşlara ikram edilecek.

umrramz7SELÇUKLU MOTİFLİ RAMAZAN STANDI ÜMRANİYE MEYDANINA KURULDU

Ramazan için hummalı çalışmalarına devam eden Ümraniye Belediyesi, Ümraniye Meydan’ına kurduğu Selçuklu mimarisinden esintiler taşıyan stantta, Ramazan ayını en güzel şekilde idrak edebilmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleyecek. Her yaşa hitap eden dinletilerden sinema gösterimlerine, çocuk programlarından çeşitli sahne gösterilerine varıncaya kadar birçok etkinlik Ümraniyeliler ile buluşacak.  Yine Ümraniye Meydan’ına Hemşeri dernekleri için hazırlanan özel tasarım stantlar da dernekler hemşerileriyle buluşacak, yörelerinin kültürel motiflerini sergileyebilecekler. Ayrıca Şile-Ağva, Ordu, Sivas, Rumeli, Çorum, Artvin, Samsun, Serhat İlleri, Van, Bolu, Yozgat, Rize, Erzurum, Giresun, Kastamonu, Çankırı, Trabzon, Bayburt, Ağrı, Bingöl, Çemişgezek,  Ankara, Balıkesir, Sinop, Gümüşhane, Kayseri ve Siirt hemşeri derneklerinin kendi hemşerileri ile buluşması için her gün farklı bir derneğe Belediye Nikah Sarayı’nda iftar yemekleri de verilecek.

umrramz8HERGÜN 6 AYRI NOKTADA 5 BİN KİŞİ İFTAR SOFRASINDA BULUŞACAK

Ümraniye Belediyesi, Ramazan ayı boyunca, belediyeye ait tesisler ve ilçenin çeşitli noktalarında bulunan düğün salonlarının yer aldığı 6 ayrı noktada, her gün 5 bin kişiye iftar yemeği verecek. İftar yemekleri verilecek noktalar, Ümraniye Belediyesi Nikah Sarayı, Çağrı Düğün Salonu, Başak Düğün Salonu, Umut Düğün Salonu, Namlı Düğün Salonu ve Şark Düğün Salonu olarak belirlendi.

umrramz310 MAHALLEDE 30 BİN ÜMRANİYELİ AYNI SOFRADA

Ümraniye belediyesi her yıl olduğu gibi bu yılda mahalle iftarları düzenleyerek, vatandaşlarla bir araya gelecek. 10 ayrı mahallede mahalle büyüklüğüne göre 2 bin ya da 4 bin kişilik iftar sofralarında buluşacak vatandaşlar Ramazan ayının getirdiği kardeşlik ve yardımlaşma duygularını pekiştirerek hep beraber iftar yapmaları sağlanacak.

umrramz2BİRÇOK ETKİNLİK ÜMRANİYELİLERİN BEĞENİSİNE SUNULACAK

Ramazan ayını en güzel şekilde idrak edebilmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleyerek Ramazan Programını hazırlayan Ümraniye Belediyesi, her yaşa hitap eden dinletilerden sinema gösterimlerine, çocuk programlarından çeşitli sahne etkinlikleri ile Ümraniyelilerin beğenisine sunacak. Ramazan etkinliklerinin vazgeçilmezleri olan Hacivat ve Karagöz gösterileri, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ümraniye’deki Ramazan etkinliklerinin konuğu olacak. Bununla birlikte çocuk sinemaları, kukla oyunları, tiyatro oyunları, çeşitli sürpriz sahne gösterileri her akşam iftar sonrası Ümraniye Meydan’da, Ümraniyelilerin ilgisine sunulacak. Ümraniye Belediyesi, 6 bin 500 aileye Sosyal Market yardımı yaparken, Ramazan Bayramı öncesinde sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerinden birisini daha sergileyecek. Belediye bu yıl da ilçede yaşayan bin 750 yetim, öksüz ve şehit çocuklarını tespit ederek, onlara bayram kıyafetleri alabilecekleri kıyafet kuponu hediye edecek.

“LE TRİO JOUBRAN” GRUBU ÜMRANİYELİLERLE BULUŞACAK

Ümraniye Meydan da gerçekleştirilecek birçok etkinliğin yanı sıra, dört nesildir devam eden “udi” geleneğine sahip Filistinli Samir, Wissam ve Adnan kardeşler tarafından oluşturulan “Le Trio Joubran” grubu enstrümantal dinletileri ile iftar sonrası düzenlenen etkinliklerde Ümraniyeliler ile bir araya gelecek.

ÜNLÜ YAZAR VE HATİPLERDEN RAMAZANA ÖZEL SOHBETLER

Ümraniye Belediyesi, Ramazan etkinlikleri kapsamında, ünlü yazar ve hatipleri Ümraniye’de ağırlayacak. Senai Demirci, Ömer Döngeloğlu, Mehmet Talu, Necmettin Nursaçan ve Yavuz Bahadıroğlu sohbet ve görüşleriyle Ümraniye Meydan’da yapılacak programlarla Ümraniyelilere hitap edecek.

KANAL 24 ÜMRANİYE MEYDANDA CANLI YAYIN YAPACAK

Ümraniye Belediyesi tarafından Ramazan’a hazırlanan Ümraniye Meydanı’nda her akşam Kanal 24 TV’nin İftar programı canlı olarak izleyicilerle buluşacak. Ümraniye Belediyesinin etkinliklerinin de yer alacağı canlı yayın programı birbirinden değerli konukların katılımıyla gerçekleşecek.

umrramz5BAŞKAN HASAN CAN ‘RAMAZAN; KARDEŞLİK VE PAYLAŞMANIN EN ÜST MERTEBEYE ÇIKTIĞI ZAMANDIR’

Ramazan ayının rahmet ve bereket ayı olduğunu hatırlatan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, kardeşlik ve paylaşmanın en üst mertebeye çıktığı böyle bir zaman diliminde belediye olarak düzenleyecekleri etkinliklerle Ramazan ayını en iyi şekilde değerlendirmeyi amaçladıklarını söyledi. Başkan Hasan Can, ‘Ramazan ayı boyunca her yıl olduğu gibi vatandaşlarımıza Ümraniye’nin 6 ayrı noktasında iftar yemekleri vereceğiz. Yapacağımız Sosyal Market Yardımı ile Ramazan ayında fakir ve yardıma muhtaç vatandaşlarımızın yüzünü güldürmeye çalışacağız. İftar yemeklerimizi belediyemize ait Ümraniye Belediyesi Nikâh Sarayı ile ilçemizin çeşitli noktalarında yer alan düğün salonlarında vereceğiz. 10 mahalleye yönelik Mahalle İftarları vereceğiz. Yine düzenlediğimiz Ramazan etkinlikleri ile gelenekselleşen Ramazan kutlamalarını da sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Ümraniyelilere huzur ve mutluluk içinde bir Ramazan yaşatmayı amaçlıyoruz.’ dedi.

 

 

Reklamı Geç