Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ’NDEN ASR-I SAADET KÖYÜ..

Üsküdar Belediyesi, Kutlu Doğum

Üsküdar Belediyesi, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) yaşadığı evi , mucizeleri anlatmak ve Mekke ile Medine’nin ulvi atmosferini Üsküdar’a taşımak için Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nin bahçesine ‘Asr-ı Saadet Köyü’ kurdu. Peygamber efendimizin anlatıldığı Asrı Saadet Köyü’nün açılış töreninde Genç Enderun öğrencilerinden oluşan 55 kişilik çocuk korosu  kendilerinin yazdığı Peygamber Efendimizi ve Müslümanları anlatan ilahiler seslendirdi. Minik çocukların sahne performansı izleyenlerin büyük beğenisini kazandı.

uskkabe5Programa katılan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen sahneye çıkarak çocuklarla beraber ‘Bağımlı olma, Akıllı ol’ şarkısını seslendirmesi vatandaşlardan beğeni topladı. Kültür Merkezi’nin bahçesine Asr-ı Saadet döneminde yaşanılan köyün tüm ayrıntısına kadar dizayn edildiği, Kabe-i muazzama  maketi, fil heykeli, Hz. Muhammed’in evinin maketi, zemzem kuyusu,içerisinin ışık ve ses efektleriyle donatıldığı Hira Mağarası maketiyle katılımcılarda geçmişe yolculuk yapıyor hissi uyandırdı.

uskkabe1Başkan Türkmen, Asr-ı Saadet Köyü’nü çocuklarla birlikte gezerken, onlara zemzem suyu ve hurma ikram etti. Vatandaşlar her detayı düşünülen köyü gezerken tarihe yolculuk yapmanın keyfini yaşayıp bol bol hatıra fotoğrafı çektirdiler. Program, Dünya güzel Kur’an-ı Kerim okuma birincisi olan Yeni Camii İmamı Ferruh Muştuer’in tilavetiyle başladı. Ardından Üsküdar’da Üniversite eğitimine devam eden Mali’li hafız Ebubekir Diaby’in Kur’an-ı Kerim tilaveti dinlendi.

uskkabe6Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, açılış konuşmasına Arif Nihat Asya’nın naatından bir kısmını okuyarak başladı. Başkan Türkmen, Asr-ı Saadet’i özlediklerine vurgu yaparak, “Onun örnek hayatını öğrenmeye, anlamaya ve elbette yaşamaya, yaşatmaya çalışıyoruz. Başta bahsettiğim gibi, naatlarımızla, dualarımızla, okumalarımızla, etkinliklerimizle, Peygamber efendimizi hayatımıza davet ediyoruz. Daha doğrusu bütün gayretlerimizle O’na gidiyoruz. Biricik efendimizle buluşmaya gidiyoruz. O’nun miracından ilham alarak, Miraç hediyesi olan namazımızla, haclarımızla, umrelerimizle, dualarımızla, tıpkı Hazreti Mevlana gibi, tıpkı Hazreti Yunus Emre gibi” diye konuştu.

uskkabe4Başkan Hilmi Türkmen, Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle oluşturulan “Asr-ı Saadet Köyü’nün  O’nu arama, izini sürme, kavuşma arzularının bir neticesi olduğuna değinerek, “Hani, manen hep “gel diyoruz ya, bu sefer de somut olarak O’na gitme gayretidir. Bu yüzden Asr-ı saadete yolculuk dedik. Normal şartlarda Allah’ın Evi Kabe’ye gidemesek de, Efendimizin hane-i saadetini göremesek de, en azından Efendimize “iyiki doğdun” dediğimiz şu günlerde Kabe Toprağı şehrimizde o duyguları yaşayalım, zihnimizde, gönlümüzde canlandıralım istedik. 7’sinden 70’ine kutsal topraklara gidemeyen kardeşlerimizin en azından bu şekilde o duyguları yaşamalarını arzu ettik. Duamız odur ki, inşallah hepinize, hepimize, kutsal topraklara gitmek, görmek, yaşamak, Efendimize kavuşmak nasip olsun” dedi.

uskkabe7Kutlu Doğum Etkinliklerinde Peygamber Efendimizi anlatmak istedik diyen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Kutlu Doğum Haftası ülkemizin her köşesinde olduğu gibi Üsküdar’da da çok güzel etkinliklerle kutlanıyor. Programlar tertip ediyoruz ve halkımızın ilgisi hepimizi mutlu etti. Bizler peygamber aşığı ve peygamberimizi çok seven bir ümmetiz. Tabi Üsküdar’ımıza Harem toprağı Kabe toprağı diyoruz. Bu güzel şehirde bizlerde Üsküdar Belediyesi olarak Üsküdar’dan Asr-ı Saadete Yolculuk adıyla bir Kutlu Doğum programı yapmak istedik. Yaptığımız çalışmalarda Kutlu Doğum Köyü tertip ettik. Bu alanda bir hafta boyunca  Peygamberimizin Evi, Hira Dağı, Hira Mağarası, Sevr Mağarası, Muallak Taşı ve Kabe gibi oraları anlatan maketlerden oluşan bir sergi oluşturduk. Hacca Umre’ye gidemeyenler o atmosferi azda olsa yaşatsın istedik. Güzel bir etkinlik oluşturduk, ben bütün dostlarımızı Üsküdar Bağlarbaşı’na bekliyorum” dedi.

uskkabe3Bağımlı olma Akıllı ol şarkısını söyleyen çocuklara sahneye çıkarak eşlik eden Başkan Hilmi Türkmen, “Üsküdar Belediyesi gençlik merkezinin Enderun çocukları diye bir grubumuz var. Bu çocukların oluşturduğu koro gördüğünüz gibi bize çok güzel bir resital sundular, güzel bir konser verdiler. Ama en önemlisi peygamber efendimizle ilgili çok güzel cümleler var. Günümüzde özellikle çocuklarımızın baş düşmanı bonzai, ucucu toz gibi kötü alışkanlıklardan uzak olma adına çok güzel bir parça seslendirdiler. Ben bu minik yavrularımızı kutluyorum” diye konuştu.

uskkabe2Kutlu Doğum Haftasının en kapsamlı bir şekilde yaşamak ve yaşatmak isteyen Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi bahçesine Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) başından geçen olayları anlatan ve Mekke ve Medine’yi vatandaşlara yaşatmak için maketlerden köy oluşturuldu. Asr-ı Saadet Köyü’nde maketlerin başında bekleyen çocuklar Peygamber efendimizi öğrenmek ve Mekke ile Medine’yi yaşamak isteyen vatandaşlara İslami konuda bildiklerini anlatıyor. Asr-ı Saadet köyü bir hafta süreyle vatandaşlara hizmet sunacak. Asr-ı Saadet Köyü’nü gezerek çocuklardan Peygamber Efendimizi dinleyen Başkan Türkmen, ”Maşallah çocuklarımız Peygamberimizin hayatını en güzel şekilde öğreniyorlar. Gerçekten tebrik ediyorum. Çocuklarımız Peygamber efendimizin hayatında neler varsa kendileri bu yaşta öğreniyorlar ve hatta büyüklerine öğretiyorlar. Ben burada bize Peygamberimizi anlatan çocukları tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Reklamı Geç