Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ’NDEN HERKESE ÖRNEK BİR PROJE DAHA…

Üsküdar Belediyesi, Suriye’deki iç

Üsküdar Belediyesi, Suriye’deki iç savaş nedeni ile ülkemize sığınmak zorunda kalan ailelerin çocuklarına yönelik olarak ‘Onları Mutlu Etmek Çocuk Oyuncağı’ temalı oyuncak kampanyası başlattı.

uskoyncnk6Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde kampanyanın başlatılması nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, amaçlarının savaşın Suriyeli çocuklar üzerinde bıraktığı izleri bir nebzede silmek olduğunu aktardı. Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize ettiği kampanyanın tanıtım programına; Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Başkan Yardımcıları Zeki Bıyık, Sedat Ayyıldız, AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Halit Hızır, AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı Mustafa Naim Yağcı, Üsküdar Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Mecit Çetinkaya, birim müdürleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Programa katılan gazetecilerle yapılan kahvaltı sonrası Avrasya Salonu’na geçildi. ‘Onları Mutlu Etmek Çocuk Oyuncağı’ projesini içeren kısa bir VTR izletildi. Sonrasına Başkan Türkmen oyuncak kampanyası hakkında açıklamalarda bulundu.

uskoyncnk3URFA GEZİSİ ETKİLİ OLDU

Başkan Hilmi Türkmen, oyuncak kampanyası düzenleme fikrinin bundan 2 ay öncesinde AK Parti İl Başkanlığı’nın Suriyeli sığınmacılara yardım için gerçekleştirdiği ‘Kış soğuktur üşütür İstanbul sıcaktır ısıtır’ etkinliğinde toplanan yardımları Urfa’ya götürdükleri sırada kamplarda gördüğü acı veren manzaralar sonrası şekillendiğini belirtti.

uskoyncnk2SAVAŞIN ASIL MAĞDURU ÇOCUKLAR

Hayata geçirdikleri kampanyanın belki Üsküdar ölçeğinde düşünülen bir proje algısı oluşturduğunu belirterek, “Aslında medeniyetimiz  ve inandığımız değerler için çok önemli bir konu. Bizler her şeyden önce insanız, her şeyden önce inanan insanlarız. Ve bizler ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ anlayışına sahip insanlarız. Bizler Üsküdar Belediyesi olarak, bireysel olarak yaptığımız çalışmalarımızda bu değerlere uymayı ilke edinmiş bir anlayışın temsilcileriyiz. Memleketimizin etrafını saran coğrafya adeta bir ateş çemberi içerisinde. Savaşlar, göçler, çatışmalar, ölümler, yokluklar, kanayan yaralar, esaretlerin bizlere getirdiği ağır külfetlerle karşı karşıyayız. Oralarda yaşayan inanan din kardeşlerimizdir. Mazlum ve mağdur coğrafyanın mensuplarıdır. 2011 yılında başlayan iç savaş 4 senedir şiddetlenerek devam etti. Orada yaşanan acı ve gözyaşının kamuoyuna yansıdığından çok daha fazla olduğunu tahmin ediyoruz. Savaşın korkunç bilançosunu kimse tam olarak bilemiyor. Ama inanın ki bu felaketin asıl mağdurları masum ve savunmasız çocuklardır” diye konuştu.

uskoyncnk5İNSANLIĞIMIZDAN UTANDIK

Başkan Hilmi Türkmen, AK Parti İl Başkanlığı’nın gerçekleştirdiği ‘Kış soğuktur üşütür İstanbul sıcaktır ısıtır’ yardım kampanyası ile birlikte ‘Bu acı tabloya bir nebze olsun derman olabilmek istedik’ diyerek; “AK Parti İl Teşkilatı’nın başlattığı ve 150  TIR dolusu yardımın toplandığı projede Suriyeli sığınmacıların kaldığı Urfa’daki kamplara ilk elden malzemeleri teslim etmek için gittik. Ve inanın ki orada gördüğümüz manzara karşısında insanlığımızdan utandık. Oralardaki tabloyu anlatmaya kelimeler yetmez. Gördük ki savaşın en mağdur kesimi çocuklar. Yaşadıkları durumların farkında bile değiller. Yemek yok, soğuk, ayakları çıplak, çorapları, ayakkabıları, pantoları yok. Hele bir eve girdik. Ev demeye bin şahit ister. Rutubet, yerler beton ıslak. Bir kadın yeni doğum yapmış. 4 günlük bebek, yiyecek içecek hiç bir şey yok. Bu acıyı Allah kimseye vermesin” dedi.

uskoyncnk1TÜRKİYE GİBİ KOMŞULARI VAR

Başkan Türkmen, Türkiye gibi bir komşuya sahip oldukları için şanslı olduklarına vurgu yaparak, “Onların Türkiye gibi komşuları var. Din kardeşlerinin olduğu bir ülkeye sığınıyorlar. Kapımıza gelen her sığınmacıyı kabul ettik. Onların bu anlamda sığınacak bir limanları var. Allah göstermesin bizim başımıza böyle bir felaket gelse sığınacak hiçbir yerimiz yok. Ordaki sığınma kamplarına yaptığımız ziyaret sırasında gördüklerimiz bizlerin akıllarına şunu getirdi. Burada tarifi mümkün olmayan sıkıntılar içerisinde yaşamayı tercih ettiklerine göre kendi memleketlerinde tablo demek ki çok korkunç. Suriye’de ölüm var, tecavüz var, zulüm var, esaret var, işkence var. Sırf bunlardan kurtulmak için çoluk çocuğunu alarak kaçıp gelmiş” diye konuştu.

uskoyncnk4ÇOCUKLARIN GÖZLERİNDEKİ MUTLULUĞU GÖRDÜK

Başkan Türkmen, 10 Ocak Urfa gezisi sırasında yanlarında götürdükleri oyuncakları çocuklara verirken gözlerinde mutluluğu görünce bu kampanyayı düşündüklerini belirterek, “3 yaşındaki 5 yaşındaki çocuklara oyuncakları verirken, üşüdüğü için, aç olduğu için ağlayan o çocuklar hemen ağlamayı kestiler. Çocuk o oyuncağı alınca gözündeki o mutluluğu görünce diyorsunuz ki işte çektiğimiz bütün sıkıntılara değen an bu andır. Bu gülümse bize yeter diyerek dönüşte arkadaşlarımızla yaptığımız istişareler sonrası ‘Onları Mutlu Etmek Çocuk Oyuncağı’ temalı oyuncak toplama kampanyası  kararını aldık” dedi.

OYUNCAK KUMBARALARI YERLEŞTİRİLECEK

Başkan Hilmi Türkmen, startını verdikleri projenin 15 Nisan’a kadar devam edeceğini belirterek, “Üsküdar’ın bazı noktalarına, meydanlara, alış-veriş merkezlerine, sitelere, derneklere, okullara oyuncak kumbaralarını yerleştireceğiz. Toplanan oyuncakları depolarımızda muhafaza ederek 23 Nisan’a kadar Urfa’ya TIR’larla götüreceğiz. Orada Suriyeli çocukların okuduğu okulları ziyaret ederek, yine Üsküdarlı bir grup öğrencimizi de yanımızda götürerek çocuklarımızın ellerinden çocuklara oyuncak dağıtımını yapacağız. 23 Nisan’ımızı orada geçireceğiz” dedi.

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ’NE TAM DESTEK

Üsküdar Belediyesi’nin Suriyeli çocuklar  için düzenlediği oyuncak kampanyasının tanıtım toplantısına katılan, AK Parti Üsküdar  İlçe Başkanı Halit Hızır, AK Parti Ataşehir  İlçe Başkanı Mustafa Naim Yağcı ve Üsküdar Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Mecit Çetinkaya’da Başkan Hilmi Türkmen’e ‘İnsan ruhuna böylesine dokunan bir projeyi hayata geçirdikleri için teşekkür ederek’ bütün güçleriyle destek vereceklerini belirttiler. Konuşmaların ardından Başkan Hilmi Türkmen, elindeki oyuncak ayıyı ‘Oyuncak Kumbarasına  atarak kampanyayı başlattı. Başkan Türkmen’den sonra yayında bulunan ilçe başkanları,belediye Başkan yardımcıları, birim müdürleri ve gazeteciler kumbaraya oyuncak atarak kampanyaya destek verdiler.

Reklamı Geç