Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Üsküdar Belediyesi’nin Halk Buluşmaları Acıbadem Mahallesi’nden başladı..

Üsküdar Belediye Başkanı Sinem

Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş’ın katılımcı ve şeffaf belediyecilik anlayışına ilişkin seçim vaatlerinden biri olan “Mahalle Buluşmaları”nın ilki Acıbadem Mahallesi’nde gerçekleşti. Vatandaşların Başkan Dedetaş’a yoğun ilgisi ve sevgi gösterileri vardı. Buluşmada sorunlar ve taleplerin yanı sıra çözüm önerileri konuşuldu ve sorulara tek tek yanıt verildi. Parkta oluşturulan “Süper Hizmet” standında mahallelilerin şikayet ve talepler kayıt altına alındı.. 

Üsküdar Belediyesi’nin mahallelerde gerçekleştireceği Halk Buluşmaları başladı. Şehit Mete Sertbaş Parkı’nda başlayan mahalle buluşmasına Belediye Başkanı Sinem Dedetaş’ın yanı sıra, başkan yardımcıları Nazım Akkoyunlu ve Ali Ayçiçek ile birim müdürleri ve Acıbadem Mahallesi sakinleri katıldı. Yoğun katılımla gerçekleşen buluşmada konuşan Başkan Dedetaş, söz verdikleri gibi mahalle buluşmalarına başladıklarını, bunun daha çok mahalleliyi dinleme olanağı sağladığını aktardı.

Mahalle buluşmalarına devam edeceklerini belirten Başkan Dedetaş, “Adaletli ve şeffaf çözümler üreteceğiz. Gelir gelmez yaptığımız işlerden de bahsetmek gerekirse; meclislerimizi canlı yayınlar hale getirdik. Belediyenin gündemini sizlerin çok rahatlıkla takip etmesini sağlamış olduk. İhtiyaç sahibi emeklilere pazar desteği demiştik; kriterlerini belirledik ve başvuruları aldık. Ciddi de bir katılım oldu açıkçası, mutluyuz. Vakıflar sürecini başlattık bir önceki meclisimizde. Bedelsiz tahsis edilen alanların geri alınması, kamusal amaçla faydalanabileceği şekilde ele aldık ve sürecini başlattık” ifadelerini kullandı.

“Validebağ konusu hakkında bir planınız var mı?” sorusuna Başkan Dedetaş: “Validebağ çalışmalarına başladık. Gönüllülerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızın Validebağ’da biliyorsunuz bir çalışma programı vardı. Çalışmalara başladık, otların kesilmesi konusunda uzlaştık. Öncelikle otların biçilmesi gerekiyordu, Validebağ yangın açısından çok riskliydi. Bir yangın çıktığında müdahale edilemez vaziyette alanlar olduğunu gördük. Hep beraberce oturup konuştuk. Bizim yeni dönemdeki belediye anlayışımız ‘Biz biliriz, biz yaptık oldu‘ değil. Taraflarıyla birlikte uzlaşarak bu işleri yapmak. Otlar biçilecek, itfaiyenin geçiş yolları açılacak. Oraya ilave korumalar ve orada bulunan sokak hayvanları problemine bir çözüm bulunacak. Hepsinin altlığı hazırlandı, uzlaşmaları sağlandı, çalışmaya da başlandı. Ama şunu söylememiz lazım; Validebağ korudur ve koru olarak kalacak bizim yönetimimizde. Bununla ilgili en ufak bir şüpheniz olmasın” dedi.

İşe alımlarla ilgili gelen bir soruya da Başkan Dedetaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde olduğu gibi liyakatlı bazı işe alımlar yapacaklarını söyleyerek, “Tespitleri yapıyoruz. Bu dönemde işten çıkarılan arkadaşlarımız olmuştu. Onların geri alınmasıyla ilgili bir sürecimiz var. Ama dediğim gibi iş ilanları açtıktan sonra bütün talepleri toplayacağız. Ve liyakatli bir şekilde bu işe alımları gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Kreş isteğine ilişkin bir soruya Başkan Sinem Dedetaş, “Kreş konusu gerçekten çok hassas bir konu. İlk kreşi belediyenin altında açıyoruz, şu an hazırlıklarımızı yaptık. Mahalle bazlı da kreş çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Parkların tamamını elden geçireceklerine dikkati çeken Dedetaş, “Yaşı daha küçük komşularımız, çocuklarımız için tasarlanmış parklar ile gençlere yönelik etkinliklerin olabileceği parklar tasarlıyoruz. Masa tenisi harika bir fikir, kesinlikle notlarımızı aldık. Parkların hem güvenlik açısından, hem de içerik açısından güncellenmesi gündemimizde. Küçüksu Mahallemizde Çocuk köyümüz de var belki biliyorsunuzdur. Oranın da yeniden düzenlenmesine başladık” dedi.

El birliğiyle Üsküdar’ımızı güzelleştirmeye çalıştıklarını aktaran Dedetaş, “İnsanları üretime odaklayacak bir takım projeler üretmemiz gerekiyor. Hem mekanlar üzerinden, hem de nasıl katılacakları üzerinden planlıyoruz. Kent konseyini kuracağımızı söylemiştik. Onun altyapı çalışmaları da devam ediyor.” diye konuştu. Hayvan barınakları ve klinik konusunun çok önemli olduğunu, gönüllülerin üzerindeki yükü alacakları çalışmalar yaptıklarını dile getiren Dedetaş, şunları söyledi:

“Proje olgunlaşır olgunlaşmaz ya mobil kliniklerle ya da mevcuttaki kliniklere destek kota belirleyerek bu sorunu çözmeyi düşünüyoruz. Mevcut barınağımızın kapasitesini artırma ve onların mutlu olabileceği şartlarda, en azından kafes altında olmadan barındırabileceğimiz alanları oluşturmaya çalışıyoruz. Kısa bir süre sonra da adımlarımızı atmaya başlayacağız. Ortak uzlaşıyla nasıl çözeceğimizi konuşacağız. Günü kurtaracak değil, sürdürülebilir proje ortaya koymamız lazım.”

Kentsel dönüşümle ilgili soruya Dedetaş, kentsel dönüşüm konusunda komşularımıza destek olacak irtibat ofislerini açacaklarını ve lokasyonlarını paylaşacaklarını bildirdi. Dedetaş ayrıca Üsküdar’ın kimliğine yakışan kaldırım ile ilgili çalışmaları da sürdürdüklerini, mahallelerde buna yönelik analizleri yaptıklarını kaydetti.

Kentsel dönüşüm sorusuna Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Nazım Akkoyunlu da, kentsel dönüşümün Üsküdar’ın genel sorunu olduğunu aktararak, “Farklılaşan sorunlar var. Bazı yerlerde biliyorsunuz parsel birleşmeleriyle kat artışı söz konusu, ama kat artışına ihtiyaç duymadan da dönüşebilen alanlar var. Tabii bu yoğunluk artışı, imar artışı; bir taraftan nüfusun artmasına, bir taraftan da altyapının buna karşı yetersiz kalmasına sebep oluyor. Biz yeni dönemde bir yeniden yapılanma süreciyle, geçmiş alışkanlıklardan biraz daha farklı bir süreç yönetmek istiyoruz.” dedi.

Kent AŞ’nin vatandaş ve müteahhitler arasındaki sözleşme süreçlerini, proje süreçlerini danışman olarak yürüteceğini belirten Akkoyunlu, dönüşüm konusunda aksaklıkları azaltıp  kontrol ve denetim süreçlerini arttırarak mağduriyetleri giderecek bir yol haritası oluşturacaklarını belirtti. Nitelikli ve adil bir kentleşme için kentsel dönüşüm alanlarında hazırlanacak master plan çalışmasını hayata geçireceklerini vurguladı.

Mahalle sakinlerinden Ada ve Kuzey isimli iki çocuk Başkanı Sinem Dedetaş’a park sorunundan, araçların kaldırımı işgal ettiğinden bahsetti. Parklara kütüphane isteyen çocuklar Başkan Dedetaş’a çiçek verdi. Başkan Dedetaş’ta notlarını aldıklarını belirterek önerilerinden ötürü çocuklara teşekkür etti. Öte yandan, parkta oluşturulan “Süper Hizmet” standında mahallelilerin sorularına çözüm oluşturulması amacıyla şikayet ve talepler de ekipler tarafından alındı.

Reklamı Geç